Inspiracja tygodnia: wnętrza w kolorze Viva Magenta | IH - Internity Home
Proj.: Studio Projektowania Wnętrz Inbalance; Fot.: Tom Kurek

Inspiracja tygodnia: wnętrza w kolorze Viva Magenta

Barwa ulokowana między ciepłą a zimną tonacją, nieagresywna, ale wyrazista, zniuansowana, nieszablonowa, pochodząca z rodziny czerwieni, ale transformująca w karmazyn, fuksję, a nawet fiolet. Tak można zaprezentować kolor roku 2023 Instytutu Pantone czyli Viva Magenta 18-1750. Kiedy już opadły emocje po ogłoszeniu wyboru, który został też obszernie uargumentowany przez sztab specjalistów Pantone , pora na zaprezentowanie możliwości tej barwy we wnętrzach. Zapraszamy na inspiracje tygodnia z Viva Magenta w roli głównej.

Kolor roku 2023 – Pantone przedstawił swój wybór!

Pięść w aksamitnej rękawiczce

Podczas webinaru zorganizowanego przez Pantone, Leatrice Eiseman – dyrektor wykonawcza Instytutu, określiła Viva Magenta mianem „pięści w aksamitnej rękawiczce”. Metafora ta świetnie opisuje wpływ jaki ma na nas kolor roku 2023. Viva Magenta stanowi nowy rodzaj siły, a to za sprawą swojego nieagresywnego odcienia. Daje pozwolenie na wiarę we własne możliwości, bycie odważnym, zachęca do działania i poszukiwań. Barwa reprezentuje również nowy rodzaj rzeczywistości, ulokowanej między naturą, a digitalem, wskazując jednocześnie napięcia pomiędzy tymi dwoma światami.

Viva Magenta – wszystko, co musisz wiedzieć o kolorze roku 2023 | Wywiad z ekspertem Olką Barczak

wnętrza w kolorze Viva Magenta
Proj.: Mistovia; Fot.: ONI Studio
wnętrza w kolorze Viva Magenta
Proj.: Karolina Kulis; Fot.: Martyna Rudnicka

Wnętrza w kolorze Viva Magenta

Jeden z najbardziej trafnych opisów Viva Magenta to: niekonwencjonalny kolor na niekonwencjonalne czasy. Specjaliści Instytutu Pantone podkreślają, że nie można rozdzielić koloru i kontekstu czasu oraz rzeczywistości, w których się pojawił. Tym razem również, to co dzieje się na świecie ma swoje odzwierciedlenie w Viva Magenta. Barwa ta jest optymistyczna, pobudzająca, zachęcająca do eksperymentów. Jej niekonwencjonalny odcień wynika z połączenia nasyconej czerwieni, różu i odrobiny błękitu, co lokuje kolor pomiędzy ciepłymi i zimnymi tonami. Eksperci Pantone zwracają uwagę, że nawet drobny akcent Viva Magenta wystarczy, by poczuć jej moc. Zatem we wnętrzach świetnie sprawdzi się w roli dodatków tj. tkaniny czy dekoracje lub małe meble. Dla lubiących wyraziste i odważne rozwiązania, kolor roku 2023 ma wiele do zaoferowania. Na większych płaszczyznach sprawdzi się jako tapicerka mebli wypoczynkowych, fronty szafek kuchennych lub fragmenty ścian np. nad blatem roboczym lub pod prysznicem.

Symbol życia, sił witalnych i piękna – czerwień, która upiększa projekty wnętrz

Viva Magenta – z czym łączyć?

Pantone przygotował propozycje połączeń kolorystycznych, które w ciekawy i harmonijny sposób korespondują z Viva Magenta. Przedstawiono je za pomocą czterech palet: Equilibrium, Resonance, Famili Ties oraz Ignite. Pierwsza z nich oparta jest o ciepłe, radosne tony pomarańczy, różu, przechodzących w fiolety i zakończonych neutralem w postaci szarości (Ulimate Gray). Resonance to nastrojowe zestawianie w różnych temperaturach i ciemnej tonacji. Uwzględnia brązy, zielenie, turkus oraz głęboki fiolet.

wnętrza w kolorze Viva Magenta
Proj: Mirro Studio

Paleta Famili Ties prezentuje rodzinę barw Viva magenta, umieszczając kolor roku 2023 w chromatycznym zakresie podobnych niuansów. Wszystkie barwy palety osadzone są w różowej tonacji z elementami brązów (o rózowym podtonie). Ostatnia paleta – Ignite, dosłownie rozświetla serce zestawiania, którym jest Viva Magenta. Pastelowe zestawienie otwiera pudrowy róż, a kończy szaro-niebieski błekit. Znajdziemy tu też neutrale w postaci khaki.

wnętrza w kolorze Viva Magenta
Proj.: Furora Studio | Diana Żurek, Bartosz Girek | Fot.: ONI Stories

Zapytaj // naszego eksperta

Daniel Kwiatkowski

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Katarzyna Kosieradzka-Krysiuk

doradca klienta meble / tkaniny / tapety / wykładziny
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków