Kolor roku 2022 – znamy wybór Instytutu Pantone!

Ogłoszenie przez Instytut Pantone koloru roku jest najbardziej oczekiwanym wydarzeniem w świecie designu. Decyzja opiniotwórczego przedsiębiorstwa ma realny wpływ na wszystkie dziedziny projektowania i w konsekwencji, nasze decyzje zakupowe. Każdego roku zespół ekspertów rzetelnie i szczegółowo analizuje trendy, przeczesując świat w poszukiwaniu nowych wpływów. Badania obejmują różne gałęzie przemysłu tj. moda czy film. Specjaliści obserwują wędrujące po świecie wystawy sztuki, nowych artystów, popularne destynacje podróżnicze, tendencje lifestylowe, jak i warunki społeczno-ekonomiczne. Wpływ na wybór mają również nowe technologie, materiały oraz tekstury, jak i popularne platformy społecznościowe, a nawet nadchodzące międzynarodowe wydarzenia sportowe, które przyciągają uwagę całego świata. Kolor roku Instytutu Pantone od 23 lat oddziałuje na branżę modową, wyposażenia wnętrz czy projektowania graficznego. Tym samym wpływa na nasze życie i to czym się otaczamy, choć nie do końca, możemy zdawać sobie z tego sprawę. Tegoroczny wybór Instytutu idealnie oddaje obowiązujący od ponad dwóch dekad proces weryfikacji i badań trendów. Jednocześnie jest zaskakujący i intrygujący. PANTONE 17-3938 Very Peri – laureat 2022 roku – poznajmy go bliżej.

Kolor roku 2022 – pomysłowy i kreatywny błękitny fiolet

Intrygujący PANTONE 17-3938 Very Peri po raz pierwszy w historii Instytutu, został stworzony przez ekspertów Pantone, a nie wybrany z istniejącej palety. Kolor oscyluje między niebieskim a jagodowym fioletem – jest to wersja błękitu, zawierająca dobrze znane cechy tej barwy, jednak z dodatkiem czegoś nieznanego – nowej perspektywy, która rezonuje ze współczesnością. Jak tłumaczy Laurie Pressman, wice dyrektor Pantone Color Institute, Very Peri to energetyczny miks kolorów: błękitu, fioletu i czerwieni. Barwa ma symbolizować beztroską pewność siebie, śmiałą ciekawość i dociekliwość. Jego odważna obecność zachęca do bycia pomysłowym i kreatywnym, a przy tym pomaga zmierzyć się z nowym krajobrazem rzeczywistości. Według Pantone, Very Peri odzwierciedla globalnego ducha czasu – moment przejścia, który wszyscy przeżywamy podobnie, bez względu na szerokość geograficzną. Żyjemy w okresie intensywnej transformacji, kiedy wszystko co przez lata było oczywistą codziennością, przestaje takie być. Natomiast odważny kolor Very Peri ma nas płynnie wprowadzić w najbliższa przyszłość. 

Kandydaci na kolor roku 2022 – nieoczekiwany barwny twist?

Kolor roku 2022 – odpowiedź na rozwój świata cyfrowego 

Stopniowo wychodzimy z okresu intensywnej izolacji, a nasze poglądy i standardy zdecydowanie się zmieniły. Jednocześnie realne i wirtualne życie połączyły się w dotąd nieznany sposób. Cyfrowa rzeczywistość pomogła przekraczać bariery narzucone przez pandemię i otworzyła drzwi do ekspansywnego wirtualnego świata, gdzie można eksplorować i tworzyć nowe możliwości kolorystyczne. Dynamicznie rozwijająca się kultura gamingowa, rosnącą popularnością metaverse’u i stale rozszerzającą się społeczność artystyczna w świecie cyfrowym, pokazuje jak ściśle powiązane są ze sobą te rzeczywistości, a rozdzielenie ich może być już nie możliwe. Właśnie tę fuzję ilustruje Very Peri, który przenosi trendy kolorystyczne ze świata cyfrowego do realnego i odwrotnie.

Kiedy przenieśliśmy się do świata bezprecedensowych zmian, wybór PANTONE 17-3938 Very Peri stanowi nową perspektywę oraz wizję zaufanej i dobrze znanej rodziny błękitów, obejmuje cechy znamienne dla niebieskiego, jednocześnie zawierając fioletowe i czerwone podtony, PANTONE 17-3938 Very Peri obrazuje duchowe i radosne podejście, a także dynamiczną obecność, która zachęca do odważnej kreatywności i ekspresji wyobraźni.

Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawczy Instytutu Pantone

Wybór koloru roku odzwierciedla to, co dzieje się globalnie w szeroko pojętej kulturze, jak i wyraża poszukiwania i nadzieje ludzi – tłumaczy  Laurie Pressman. Zdaniem Pressman po raz pierwszy w historii Instytutu, powstał kolor, który oddaje innowacje i transformacje, mające miejsce globalnie i na naszych oczach. Jednak jako społeczność, nadal upatrujemy w kolorach kluczową formę komunikacji i sposób na wyrażanie idei oraz emocji. Złożoność nowego koloru roku, który kryje w sobie błękit, fiolet i czerwień podkreśla rozległe możliwości, które są przed nami.

Trendy kolorystyczne 2022 – 8 kluczowych kolorów – Stylebook

Very Peri a nasze wnętrza

Zeszłoroczny wybór Pantone, czyli żółty Illuminating oraz szary Ultimate Grey, nie był zaskakujący. Duet dobrze znany i powszechnie wykorzystywany w projektowaniu, jak i aranżacji wnętrz nie wprowadził żadnej rewolucji, a co więcej przeszedł bez echa. Jednak jeśli kolor roku, poza trendami, odzwierciedla nastroje społeczne, taki zestaw był nam wówczas potrzebny: spokojny, wiarygodny, konwencjonalny i łatwy do aranżowania. Natomiast Very Peri przynosi ze sobą coś zgoła odmiennego – odwagę w działaniu, kreatywność, ciekawość. Zachęca do wychodzenia poza utarte schematy i czynne uczestnictwo w rewolucji cyfrowej, dziejącej się na naszych oczach. Intrygujące połączenie błękitu z fioletem, ocieplonego czerwonym podtonem sprawdzi się w bardzo wielu zestawieniach kolorystycznych. Wystarczy jedynie wyjść ze strefy komfortu szarości i beży, by zobaczyć, że ten odważny akcent wprowadzi do wnętrza nową energię. 

Kolor roku 2022
płytki z kolekcji 41zero42

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków