Kolory Pantone 2021 - para roku wkracza na salony
Projekt: em2; Fot.: Hania Połczyńska kroniki

Kolory Pantone 2021 – para roku wkracza na salony

Instytut Pantone po raz dwudziesty ogłosił kolor roku. Natomiast tym razem miejsce na podium, ex æquo zajęły dwie barwy. Cała branża związana z szeroko pojętym designem z zapartym tchem oczekuje tej informacji, gdyż ma ona wpływ nie tylko na projekty w danym roku, ale i w kolejnych latach. Sztab specjalistów, pracujący nad wyborem koloru roku, analizuje zarówno panujące trendy, jak i sytuację na świecie oraz nastroje społeczne. Dopiero zebranie danych, daleko wykraczających poza modę, architekturę i design, pozwala na wyłonienie zwycięzcy. Decyzją amerykańskiego Instytutu, nadchodzący rok będzie reprezentowany przez duet kolorów Ultimate Gray i Illuminating. Przyjrzyjmy się bliżej, co reprezentują kolory Pantone 2021.

Kolory Pantone 2021 – trąci banałem? 

PANTONE 13-0647 Illuminating to jasny, nasycony i wesoły odcień żółtego, mieniący się energią słoneczną. Natomiast PANTONE 17-5104 Ultimate Grey, czyli jasna szarość, stanowi symbol solidnej podstawy oraz ponadczasowych elementów, które są niezawodne. Kolory Pantone 2021 mają stanowić harmonijne połączenie przekazującej moc nadziei oraz tego co trwałe i niezmienne. Duet Illuminating i Ultimate Grey, według specjalistów z Instytutu Pantone, podnosi na duchu i umacnia w przekonaniu o nadejściu lepszych czasów. Zatem mamy ponownie do czynienia z bardzo wzniosłym uzasadnieniem werdyktu, który ma na celu potwierdzać jak wiele czynników składa się na ostateczny wybór.

Kolory Pantone 2021 | Źródło: https://www.pantone.com/
Wcześniejsze kolory roku. | Źródło: https://www.pantone.com/
Źródło: https://www.pantone.com/

Jednak podczas, gdy wcześniejsze kolory roku były zaskakujące, wzbudzały dyskusje, a niejednokrotnie wątpliwości czy dana barwa ma szanse zaistnieć w mainstreamie, tegoroczny wybór zdaje się być…tak dobrze nam znany. A dlaczego? Gdyż jest to chyba najchętniej wybierane i najbezpieczniejsze zestawienie nautrala z kolorem. Połączenie to od lat wykorzystują architekci wnętrz i jest dość intuicyjne, kiedy do monochromatycznej aranżacji chcemy wprowadzić akcent barwny. 

Proj. ArchiWisła; Fot. i stylizacja: Martyna Rudnicka

Kolory Pantone 2021 jako promyk nadziei 

Być może jesteśmy trochę za surowi wobec wyboru opiniotwórczego Instytutu, a kolory Pantone 2021 symbolizują to, czego potrzebujemy i poszukujemy w obecnych czasach. Jak tłumaczy Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawczy Instytutu Pantone, unia trwałego Ultimate Grey z wibrującym Illuminating niesie pozytywne przesłanie wparte hartem ducha. Praktyczna i mocna podstawa, ale przy tym z ciepłym i optymistycznym akcentem to kombinacja dająca energię i nadzieje. „Musimy czuć wsparcie i zachętę do nowych działań – to jest istota ludzkiego ducha ” – podkreśla Eiseman. Ośmielający duet barwny podkreśla naszą wrodzoną potrzebę bycia dostrzeżonym, widzianym, rozpoznawalnym i słyszalnym.

Projekt: architekt Dorota Szelągowska Zdjęcie: Piotr Czaja

Ultimate Grey i Illuminating reprezentuje połączenie innowacji i intuicji oraz szacunek dla doświadczenia i inteligencji. Właśnie te czynniki mają nas popychać do tworzenia nowych koncepcji i przyszłościowego myślenia. Być może jak w przypadku innych kororów roku tj.: Living Coral, Ultra Violet czy Marsala trzeba dać szanse temu duetowi, a jeszcze nas zaskoczy. Zatem czy promyk nadziei niesiony przez parę Ultimate Grey i Illuminating zamieni się w żywy ogień nadchodzących trendów? Zapewne niedługo się o tym przekonamy. 

Projekt: em2; Fot.: Hania Połczyńska kroniki

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków