Japandi, styl wnętrzarski wynikający z połączenia japońskiego umiłowania do harmonii i skandynawskiego minimalizmu, zdobywa serca miłośników wyjątkowych wnętrz od kilku lat. W 2024 roku Japandi wciąż pozostaje doskonałą propozycją dla minimalistów, którzy cenią sobie przytulne wnętrza i ciepłą kolorystykę. Według raportów trendów z ostatnich lat, styl ten utrzyma swoją popularność, przyciągając uwagę na arenie międzynarodowej. Choć Japandi jest już dobrze rozpoznawalny i wielokrotnie opisywany, to jego zastosowanie w kuchni wciąż pozostaje świeżym i innowacyjnym podejściem. Warto zwrócić uwagę na kuchnie w tym stylu, które łączą funkcjonalność z dobrym smakiem, oferując organizację, minimalizm, harmonię oraz wykorzystanie ponadczasowych i naturalnych materiałów. Oto 9 inspirujących pomysłów na aranżację kuchni w duchu Japandi.
Japandi czy skandi? Co to za styl?
1. Współczesny luksus
Kuchnia w stylu japandi to idealne rozwiązanie dla wielbicieli współczesnego luksusu. Subtelną elegancję osiągniemy za sprawą wysokiej jakości materiałów, perfekcyjnego wykonania oraz designerskich dodatków, które nadadzą wnętrzu indywidualnego charakteru. Aranżację warto wówczas uzupełnić o elementy znamienne dla Mid-century modern, które perfekcyjnie współgrają z estetyką japandi. Zabudowa kuchenna z ciemnego drewna, skontrastowana z jasnymi blatami roboczymi oraz dodatkami vintage, nadadzą kuchni elegancji bez efektu przytłoczenia. Duża wyspa ze spieków kwarcowych o teksturze kamienia lub lastryko będzie stanowić kontrapunkt wobec drewnianych frontów. Jako motyw dekoracyjny warto wprowadzić złote wykończenie baterii, uchwytów i lamp dekoracyjnych. Marmurowe deski do krojenia i ręcznie wytwarzana ceramika, prezentowana na otwartych półkach uzupełnią styl wnętrza.
Luksus w nowoczesnym wydaniu
2. Rustykalność w stylu japandi
Wabi-sabi, któremu hołduje styl japandi ma szansę stać się nowoczesną odsłoną stylu rustykalnego. Nieregularne kształty, powierzchnie naznaczone czasem i chropowate struktury pięknie prezentują się w kuchni, jednocześnie wnosząc do nich indywidualny charakter, przy zachowaniu minimalistycznego looku. Kuchnia w stylu japandi z rustykalnym sznytem, spodoba się zwolennikom tradycjonalizmu w aranżacji wnętrz. Tutaj główną rolę będą grać powierzchnie drewniane o mocnym rysunku słojów. Uzupełnią je spieki o teksturze wabi-sabi, drewniane deski do krojenia eksponowane na blacie roboczym oraz ceramiczne naczynia. Drewniany stół lub hokery o nieregularnym obrysie staną się ciekawym elementem przykuwającym wzrok.
Pomysł na kuchnię - wybór stylisty
3. Kuchnia w stylu japandi – mała i harmonijna
Najwyższy czas na obalenie mitu, że japandi sprawdza się jedynie w dużych pomieszczeniach. Stylistyka ta jest idealna dla małych kuchni, gdzie należy pogodzić wygląd z maksymalną funkcjonalnością. Kiedy chcemy wprowadzić japandi do niewielkiej przestrzeni, warto zadbać o białe tło ścian, które optycznie powiększą i rozjaśnią wnętrze. Jeśli chodzi o wyposażenie, sprawdzi się tutaj jasne drewno i pływające półki, na których wyeksponujemy naczynia w stylu wabi-sabi. Ciekawym akcentem będzie taboret w postaci surowego pieńka, który spełni różne role – stołka, stolika czy podestu do sięgania rzeczy z wysokich półek.
Wybór inspirowany stylem japandi
4. Biały total look
Zestawienie minimalizmu i białych ścian przez większość określane jest jako laboratoryjny styl, nie do użytkowania przez „normalnych” ludzi. Jednak to dobry mement, by rozprawić się z tymi błędnymi założeniami. Wystarczy wprowadzić do wnętrza jasny dąb i dużo zielonych roślin, by nadać mu przytulności. Podłoga pokryta płytami imitującymi beton jest praktyczna i łatwa do utrzymania w czystości, a jednocześnie wprowadzi faktor wabi-sabi. Kropką nad i stanie się, wspomniana już kilkukrotnie, ręcznie wykona ceramika.
Biała i funkcjonalna kuchnia? To mozliwe
5. Kuchnia w stylu japandi – forma i funkcja
Tylko dlatego, że kuchnia w duchu japandi jest stylowa i zgodna z najnowszymi trendami, nie znaczy, że nie może być funkcjonalna. Estetyka japandi silnie zakorzeniona jest w funkcji. Natomiast zabudowa kuchenna w literę U jest idealnym rozwiązaniem dla kuchni będącej częścią strefy dziennej. Dzięki temu uzyskamy bardzo dużo miejsca do przechowywania i przestrzeń roboczą. Górną część ścian również można zabudować zamkniętymi szafkami lub półkami pływającymi, które będą gorącym trendem kuchennym tego roku.
Kuchnia w stylu japandi - zainspiruj się!
6. Kontrast i tekstura
Japandi to również zabawa fakturami i teksturami. Estetyka ta nie obawia się łączenia drewna, kamienia, marmuru i struktur nawiązujących do surowego betonu. Dodatkowo powierzchnie mogą być frezowane, surowe i chropowate. Kuchnię w stylu japandi pięknie udekorują drewniane lamele, dodatki z plecionek i naturalne tkaniny. To oblicze stylu przypadnie to gustu miłośnikom przytulnych i rodzinnych wnętrz.
Piękno kontrastów
7. Mała czarna w stylu japandi
Podczas, gdy większość kuchni inspirowanych stylem japandi jest jasnych, znajdziemy też przykłady wykorzystania ciemnych kolorów. Czarne szafki kuchenne w macie wyglądają wyjątkowo elegancko i ponadczasowo. Natomiast zestawienie ich jasną ścianą nad blatem roboczym, nada wrażenia lekkości. Japandi uwielbia kontrasty, dlatego warto wprowadzić białe dodatki do ciemnej kuchni. Lampy o białych, papierowych kloszach będą idealnie prezentować się na czarnym tle. Podobnie jak ceramiczne naczynia i deski z białego marmuru.
Czarna kuchnia
8. Spieki kwarcowe
Uniwersalność i różnorodność tekstur spieków kwarcowych sprawi, że zaaranżowanie kuchni w stylu japandi będzie proste i przyjemne. Jednocześnie materiał ten jest trwały i odporny na wszelkie uszkodzenia i inne czynniki, z którymi na co dzień mamy do czynienia w kuchni. Właśnie dlatego płyty wielkoformatowe idealnie sprawdzą się do wykonania wyspy kuchennej, blatów roboczych oraz ścian nad nimi i oczywiście, pokrycia podłogi. Pośród całego wachlarza tekstur mamy do wyboru min.: marmur, granit, cegłę, beton czy wzory roślinne.
Największy wybór płyt wielkoformatowych znajdziesz w Internity Home
9. Kuchnia z widokiem
Okno w kuchni to ogromny atut, który w stylu japandi jest szczególnie podkreślany. Jeśli je posiadamy, najlepiej zorganizować przy nim stanowisko ze zlewozmywakiem. Okna warto wyeksponować tak, żeby znajdująca się za nim natura ( jeśli na tak ową mamy widok) „wchodziła” do wnętrza. Oczywiście możemy również zaprosić naturę do kuchni, która nie posiada okna z pięknym widokiem. Wystarczy udekorować ją zielonymi roślinami.
Kuchnia z oknem – pomysł na aranżację
Kuchnia inspirowana naturą
Styl Japandi, będący połączeniem japońskiej harmonii i skandynawskiego minimalizmu, utrzymuje swoją popularność jako wybór dla minimalistów poszukujących przytulnych i ciepłych wnętrz. Raporty trendów wskazują, że Japandi pozostaje na szczycie list najchętniej wybieranych stylów wnętrzarskich. Stosowanie tego stylu w kuchniach jest szczególnie warte uwagi ze względu na jego funkcjonalność, dobry smak oraz zastosowanie naturalnych materiałów, co sprawia, że kuchnie Japandi są zarówno estetycznie atrakcyjne, jak i praktyczne. W artykule zaprezentowano dziewięć inspirujących pomysłów na kuchnię w stylu Japandi, które mogą służyć jako wyjątkowa inspiracja.
Zapytaj // naszego eksperta
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą
Zobacz // próbki i ekspozycję