Las w słoiku | proj. Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz, zdjęcie: Fotomohito
proj. Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz, zdj. Fotomohito

Las w słoiku – krok po kroku

Jak wiemy, prezenty DIY doceniamy najbardziej. Otrzymując własnoręcznie zrobiony podarek, czujemy że ktoś włożył dużo serca po to, aby sprawić nam radość. Jednym z największych hitów ostatnimi czasy jest las w słoiku, który nie tylko sprawdzi się jako prezent, ale też możemy taki wykonać na własne potrzeby, aby udekorować nasze cztery kąty. W tym wpisie pokazujemy jak zrobić mini las w słoiku – krok po kroku. Zapraszamy!

 

Las w słoiku | zdjęcie wykonane na Meetblogin 2017
Las w słoiku | zdjęcie wykonane na Meetblogin 2017

 

Las w słoiku, czyli niewymagający opieki mini ekosystem

Las w słoiku może brzmi dosyć abstrakcyjnie, ale jest możliwy do stworzenia i utrzymania. Co więcej, wykonanie go w ogóle nie jest skomplikowane, a utrzymanie żadną filozofią, ponieważ praktycznie nie wymaga pielęgnacji. Wystarczy ustawić słoik w dobrze nasłonecznionym miejscu i obserwacja, która w większości przypadków pozwala uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, typu gnicie, pleśnie, czy pajączki. 

 

Las w słoiku to nie tylko mini ekosystem w iście ekologicznym stylu, to również wspaniała dekoracja wnętrza!

 

Ekodom – z miłości do natury

 

las w słoiku
Las w słoiku (proj. Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrza, zdjęcie: fotomohito)

 

Tworzymy las w słoiku

Dekoracja, o której dziś piszemy, jest na tyle popularna, że w tej chwili możemy nawet zapisać się na warsztaty, które są poświęcone tej tematyce. Na tego typu zajęciach nie tylko otrzymujemy potrzebną wiedzę, ale również materiały do stworzenia własnego skrawka lasu.

 

Jeśli przypadła Wam do gustu wizja posiadania lasu w słoiku, ale niekoniecznie chcecie go robić samodzielnie, możecie kupić gotowy. Ich ceny wahają się od 200 do nawet 700 złotych.

 

Nature Concept  | wystawa na LDF
Nature Concept | wystawa na LDF

 

Jednakże ja w tym wpisie postaram się opowiedzieć, jak go wykonać samodzielnie. A tak a propos, nie sądzicie, że taki słoik jest doskonałym pomysłem na prezent? 

 

las w słoiku
Meetblogin 2017 | foto: Karolina Grabowska

 

Czego potrzebujemy do stworzenia lasu w słoiku?

  • słoik z zamknięciem (do kupienia w każdym większym markecie);
  • piasek lub drobny żwirek;
  • węgiel drzewny (do nabycia w aptece lub w sklepie akwarystycznym);
  • ziemia uniwersalna do uprawy roślin;
  • mech (pamiętajmy, że jest od ochroną, dlatego nie mamy prawa zabierać go naturze, możemy go wyłącznie kupić, np. w kwiaciarni);
  • niekwitnące rośliny, tj. paproć, bluszcz, a nawet małe drzewka, np. dąb. 

 

W jakiej kolejności układamy produkty w słoiku?

Na samym początku przygotowujemy drenaż w postaci żwirku lub piasku (warstwa ok. 2 – 5 cm.). Następnie kładziemy węgiel drzewny, który będzie odpowiedzialny za filtrowanie wody (bez niego nasze roślinki mogą gnić!), po czym nasypujemy ziemię, w której umieszczamy przygotowane przez nas małe roślinki. Pomiędzy nimi układamy mech. W trakcie przygotowania również nawadniamy nasz mini las (potem jest to zbędne, ponieważ las zaczyna żyć własnych życiem, tak jak to jest w naturze). Dla ozdoby możemy gdzieniegdzie ułożyć kamyki lub korę drzew. Na samym końcu zwilżamy atomizerem z wodą posadzone roślinki i zamykamy las pokrętką od słoika.

 

Jeśli po ok. 1 – 2 tygodniach po przygotowaniu lasu, na ściankach słoika pojawi się lekka para wodna, to znak, że wszystko jest w porządku i nasz ekosystem zaczyna żyć własnym życiem. Jeśli się nie pojawi, należy dolać 2 ml wody i poczekać kilka dni. Jeśli ilość pary wodnej jest zbyt duża, wówczas wystarczy otworzyć słoik na kilka godzin (max. na całą noc, ale najlepiej na 2h).

 

Warsztaty zorganizowane przez firmę Barlinek na #meetblogin2017  | foto: Karolina Grabowska
Warsztaty zorganizowane przez firmę Barlinek na #meetblogin2017 | foto: Karolina Grabowska

 

Czy podoba Wam się wizja posiadania własnego skrawku „lasu” w swoim M? Mnie bardzo!