Łódź Design Festival, czyli jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie designu, już za nami. Podczas tych kilku dni (od 3 – ego do 8 – ego października) mieliśmy okazję uczestniczyć w wystawach, warsztatach oraz panelach dyskusyjnych, które łączyła jedna myśl – ,,OD.NOWA„. W nawiązaniu do hasła przewodniego 11 – tej edycji festiwalu, podjęto kwestię projektowania na nowo i od nowa. Tym samym zwrócono uwagę na wyzwania, jakie stoją przed współczesnymi designerami.
Na tegorocznym festiwalu mogliśmy obejrzeć dwie wystawy główne: New Old – projektowanie dla nas w przyszłości oraz Miejskie marzenia, a także wystawy towarzyszące: Polish Design Island 2017, The Best od Hungary, Mystery Things Museum i AccessAbility.
Projektowanie OD.NOWA z ukłonem w stronę środowiska naturalnego
Mocnym akcentem podczas tegorocznej edycji była ochrona środowiska naturalnego i związane z tym zmiany w podejściu do projektowania. Mieliśmy okazję zmierzyć się z rozwiązaniami jakie są stosowane w krajach trzeciego świata, które idealnie wkomponowują się w myślenie w kategoriach ekologicznych.
Promowano również recykling, który okazuje się bardzo ważną kwestią w procesie projektowania, nie tylko przedmiotów codziennego użytku, jak pojemniki z buraków (proj. ,,Buraki Lab” autorstwa Soni Jaśkiewicz), ale też mebli czy oświetlenia.
Budowanie empatii
Ważnym elementem tegorocznego festiwalu było zwrócenie się w stronę szeroko rozumianego Innego w procesie projektowania. Oczywiście nie mam na myśli pochodzenia ludzi, a różnego rodzaju odmienności. W związku z tym mogliśmy zobaczyć projekty przystosowane dla osób starszych czy niepełnosprawnych, ale nie na samym zwiedzaniu się skończyło. Oprócz tego mieliśmy szansę doświadczyć jak czuje się osiemdziesięciolatek podczas wykonywania codziennych czynności, typu sięgnięcie po książkę. Ania, która uczestniczyła w „eksperymencie” stwierdziła, że takie warsztaty powinny być obowiązkowym przedmiotem w szkole, bowiem otwierają oczy i przede wszystkim uczą empatii.
Użyteczny design
Łódź Design Festival to obecnie najważniejsze wydarzenie w Europie Środkowo – Wschodniej dotyczące projektowania. Prezentuje design w różnych jego odsłonach – od wzornictwa przemysłowego, poprzez art i craft design, projektowanie graficzne i architekturę, aż po modę.
W tym roku mogliśmy się jednak przekonać, że z designem mamy do czynienia bez przerwy. Można powiedzieć, że design to wszystko to, co nas otacza. Refleksje, jakie można wysnuć po tegorocznej edycji dotykają również użyteczności designu. Jeszcze kilkanaście lat temu, designerska rzecz miała po prostu dobrze wyglądać, dziś ponad to stawia się na funkcjonalność i potrzeby społeczeństwa.