Mid-century modern - jak przenieść ten styl do współczesnych wnętrz
Proj.: RUM studio; fot.: @kroniki

Mid-century modern – jak przenieść ten styl do współczesnych wnętrz

Wykorzystywanie stylów historycznych we współczesnych wnętrzach zawsze musi uwzględniać aktualne potrzeby i tryb życia mieszkańców. Urządzając przestrzeń nie przenosimy danych rozwiązań 1:1, a jedynie inspirujemy się pewną estetyką wybierając z niej to, co najbardziej nam się podoba. Jest to dość oczywiste, gdyż chyba mało kto chciałby żyć w skansenie czy muzeum designu. Idąc tym tropem przyjrzyjmy się aranżacjom, dla których inspiracją jest Mid-century modern – jeden ze stylów najchętniej wykorzystywany w obecnym projektowaniu. Sprawdzimy również, jak przenieść znamienne dla tej estetyki elementy do współczesnych przestrzeni i stworzyć pełne wyrafinowania wnętrze.

Estetyka Mid-century – kluczowe wiadomości

Pierwsza definicja stylu Mid-century modern powstała w latach 80. XX wieku. Jej autorką była Cara Greenberg – amerykańska pisarka, która przedstawiła ten styl w swojej książce o designie. Korzenie nurtu upatrywała w postulatach Bauhausu, natomiast za jego ramy czasowe przyjęła okres od 1945 roku do końca lat 60. Mid-century modern, choć jest łatwo rozpoznawalny, to jednocześnie bywa trudny do opisania. Nie posiada bowiem zestawu typowych cech, a raczej jest sumą wielu czynników. Najistotniejszymi z nich są proste, czyste linie, powściągliwość w zakresie wyposażenia oraz wysokiej jakości materiały. Oryginalnie, zarówno budynek jak i wnętrze w stylu Mid-century stanowiły integralną całość. Prosta bryła, często w typie pawilonu, posiadała otwarty plan, wielkie okna i przeszklenia. Wnętrze wypełnione naturalnym światłem, zachwycało użytymi materiałami, wśród których dominował naturalny kamień i drewno. Surowo wyselekcjonowane meble i oświetlenie wyróżniały opływowe kształty i umiłowanie do różnorodnych faktur oraz tekstur. Architekci inspirujący się epoką Mid-century we współczesnych projektach, wybierają z tego stylu najbardziej charakterystyczne elementy. Wprowadzają one do przestrzeni ducha tamtej epoki oraz nadają aranżacji lekkości i niewymuszonej elegancji. 

Mid-century modern we wnętrzach
Szafka RTV inspirowana estetyką Mid0century  modern. | Proj.: Raca Architekci Marta I Michał Raca; Fot.: Tom Kurek

Kolory i materiały 

Spośród kluczowych cech dla aranżacji w stylu Mid-century modern, można wymienić dość charakterystyczną paletę barwną. Składa się ona z jasnej bazy: złamanych bieli, beży, szarości oraz akcentów w mocniejszych kolorach. Najczęściej jest to musztardowy żółty, zgaszona zieleń, karmel lub pomarańczowe odcienie terakoty. Bardzo istotne dla zbudowania estetyki Mid-century jest wykorzystywanie najlepszej jakości materiałów. Oryginalnie, we wnętrzach z tego okresu królował naturalny kamień, marmur czy granit oraz surowo wyselekcjonowane drewno. Dziś architekci chętnie korzystają z konglomeratów kwarcowych, których tekstury niczym nie odbiegają od tych, znanych z naturalnych materiałów. Jednocześnie spieki są zdecydowanie bardziej wytrzymałe, odporne na czynniki mechaniczne, wilgoć czy zabrudzenia. Jeśli chodzi o drewno, nadal wybierane są najlepszej jakości odmiany, zarówno dla mebli jak i desek podłogowych. Znamiennej dla Mid-century elegancji, nadaje drewno w ciemnym, orzechowym wybarwieniu. Subtelnym elementem dekoracyjnym jest złoto, które najczęściej pojawia się jako materiał wykończeniowy oświetlenia, okuć meblowych czy armatury. 

Spieki kwarcowe IH Selection | Wielki format – spektakularne piękno

Historyczne podejście do projektu mieszkania w domu z 1939 roku | Proj: Loft Kolasiński
Łazienka w klimacie Mid-century. | Proj.: Pracownia IN

Mid-century modern we wnętrzach – tekstury i powierzchnie

Wnętrza inspirowane estetyką Mid-century lubią zestawianie ze sobą różnych tekstur i powierzchni. Pomimo minimalistycznej reminiscencji tego stylu, nie unika się łączenia gładkiego marmuru, porowatego kamienia, chropowatego drewna i miękkich tkanin. Ciekawym zabiegiem dekoracyjnym jest pokrywanie ścian lub frontów meblowych lamelami. Połączenie wzorów lastryko z marmurem i betonem dekoracyjnym to kolejny zabieg materiałowej różnorodności, jaką rozsławił Mid-century. Aranżacje inspirowane tym stylem dopełni mięsisty dywan oraz zwiewne zasłony z lnu.  

Zestawienie kontrastujących tektur i materiałów. | Proj.: Pracownia IN
Drewniane lamele na ścianie to ciekawa dekoracja wnętrz inspirowanych Mid-century. | Proj.: HAST Design; Fot.: @md.fotografiawnetrz

Meble

Wyposażenie wnętrz w stylu Mid-century modern oparte jest na bardzo surowej selekcji, która prowadzi z jednej strony do ograniczenia mebli do minimum, a z drugiej do wybrania wyjątkowych i często ikonicznych modeli. Głównym imperatywami wyboru jest: jakość, design oraz ergonomia. Piękno musi iść w parze z funkcjonalnością. Stawia się tutaj na płynne linie i organiczne formy. Charakterystyczne są zaokrąglone ranty mebli oraz wysokie cienkie nóżki, które nadają aranżacji lekkości i elegancji. Spośród materiałów dominuje drewno, często połączone z kamieniem, np. w postaci blatu komody czy stolika. Natomiast nie unika się również dodatków z tworzyw sztucznych, szczególnie jeśli pochodzą z epoki i jest to np. designerski model fotela czy lampy z lat 60. 

Mid-century modern we wnętrzach
Obłe ranty mebli to charakterystyczny element dla stylu Mid-century modern. | Proj.: RUM studio; fot.: @kroniki
Mid-century modern we wnętrzach
Organiczna szafka podumywalkowa na cienkich nóżkach | Proj.: OIKOI

Oświetlenie

Oświetlenie odgrywało ogromną rolę we wnętrzach Mid-century modern. Miało nie tylko rozświetlać otwarte przestrzenie, ale i stanowić element dekoracyjny. Nie zmieniło się to również we współczesnych projektach inspirowanych tą estetyką. Najchętniej wybierane przez architektów są ikoniczne modele z lat 50. i 60. – oryginalne lub pochodzące z reedycji brandów takich jak Flos, Louis Poulsen czy Gubi. Obok lamp wiszących, które często stają się głównym punktem aranżacji, chętnie wykorzystuje się lampy stołowe i podłogowe. 

Oryginalne lampy stołowe – praktyczna i piękna dekoracja wnętrza

Mid-century modern we wnętrzach wprowadzisz dzięki designerskim lampom. | Proj.: Raca Architekci Marta I Michał Raca; Fot.: Tom Kurek
Mid-century modern we wnętrzach
Ikoniczne modele lamp. | Projekt: Colombe Design; Zdjęcia: studio PION.

Mid-century modern we wnętrzach – sztuka

Dopełnieniem wyrafinowanej atmosfery wnętrz w stylu Mid-century jest sztuka. W tym przypadku również stawiamy na umiar. Warto wybrać jedno duże płótno z abstrakcyjnym lub geometrycznym wzorem, które od razu zwróci uwagę przebywających w pomieszczeniu gości. Można również zdecydować się na kilka mniejszych grafik lub zainwestować w ciekawą fotografię artystyczną. Oprawiając zdjęcie lub grafikę najlepiej wybrać ramkę z passe partout, która uwypukli umieszczoną w niej w pracę i idealnie wpiszę się w styl Mid-century.

Trend alert: sztuka we wnętrzu | Najlepsze propozycje architektów

Proj. KW Studio we współpracy z Kamą Czudowską, Fot. PION
Apartament na Wilczej w Warszawie, fot. Hanna Dlugosz, materialy prasowe Kulczynski Architekt

Akcesoria

Estetyka związana z erą Mid-century stawiała na minimalizm, a we wnętrach nie było mowy o przypadkowych przedmiotach. Właśnie dlatego, chcąc uzupełnić aranżację w tym stylu musimy dokładnie przemyśleć wybór dodatków. Może to być szkło artystyczne, które zdobywa coraz większą popularność na aukcjach i platformach z przedmiotami vintage. Warto też zainwestować w wyjątkowy model stolika pomocniczego lub lampy stołowej. Ponadto ciekawą dekorację stanowić będzie dywan z oryginalnym wzorem. Z pewnością we wnętrzach w stylu Mid-century nie mogą znaleźć się losowe bibeloty czy pamiątki z podróży. Sentymentalne drobiazgi przechowujmy w przeznaczonych do tego pudełkach lub szufladach. 

Mid-century modern we wnętrzach
Szkło artystyczne uzupełni aranżacje w stylu Mid-century modern . | Proj.: HAST Design; Fot.: @md.fotografiawnetrz
Meble Punt
Meble Punt – regał Literatura

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Sylwia Matusiak

Specjalista // Podłogi drewniane
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków