Moda na dywan | Poznaj najnowszy trend aranżacji wnętrz

Moda na dywan | Poznaj najnowszy trend aranżacji wnętrz

Sztuka wytwarzania dywanów, prawdopodobnie pochodzi z Azji Środkowej. Koczownicy wykorzystywali je jako ochronę przed brudem i piaskiem oraz izolację od zimna bijącego z nagiej ziemi. Jednocześnie kobierce stanowiły dekorację namiotów i centrum życia rodzinnego. Zapomniane na wiele lat dywany, powracają w wielkim stylu, stając się nieodłącznym elementem aranżacji wnętrz. Tegoroczne targi w Mediolanie udowodniły rangę tego elementu dekoracyjnego, a na większości stanowisk można było oglądać, układane warstwami, dywany o różnych kolorach, fakturach i deseniach. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej temu trendowi. 

 

Podczas targów w Mediolanie dywany zawładnęły niemal każdą powierzchnią.

Mooqo – nowoczesne dywany, które na nowo definiują charakter podłogi

 

Jak układać warstwy

Trend układania warstw wtargnął na salony trochę niepostrzeżenie, ale od razu na całego. Początkowo miał więcej przeciwników, niż zwolenników, jednak kiedy da mu się druga szansę, naprawdę daje się polubić. Podstawą sztuki układania dywanów jest odpowiedni dobór ich grubości i wielkości. Zaczynamy od tzw. basic’a, który będzie stanowił spodnią warstwę. Powinien być najcieńszy i mieć największą powierzchnię. Jako takie, sprawdzą się dywany bawełniane lub wełniane, a także sizalowe (we wnętrzach o klimacie boho/natural). Basic powinien mieć niskie runo, o grubość między 6 mm a 1,5 cm, dzięki czemu unikniemy różnicy w poziomach.  Jeśli chodzi o kolejne warstwy, panuje tu już większa swoboda – mogą  ją stanowić kolejne cienkie dywany, lub grubsze, a nawet dywany shaggy o długim włosiu czy takie, które imitują owczą skórę.

Wybór układu dywanów względem siebie, podyktowany jest naszą wyobraźnia, jednak należy brać pod uwagę wielkość pomieszczenia oraz znajdujące się w nim meble. Duże wnętrza o ograniczonej ilości wyposażenia, pozwalają na większą fantazję. Dywany można układać kaskadowo, nakładając na siebie jedynie fragmenty (np. rogi). W małych pomieszczeniach bardziej sprawdzi się układ, w którym na dużym dywanie położony jest mniejszy. 

Mix and Match

Trend warstwowego układania dywanów promuje beztroskie łączenie ze sobą kolorów, faktur i deseni. Udowodnia tym samym, że zasada w myśl, której nie powinno się łączyć różnych wzorów, jest już nieaktualna. Wybierając dywany, warto posłużyć się próbnikami, by sprawdzić, czy warstwy harmonizują ze sobą kolorystycznie i stylistycznie.

Łącząc ze sobą różne wzory, należy zachować zgodność kolorystyczną, utrzymaną w jednej tonacji. Kompozycja powinna opierać się o barwę dominującą, która zostanie uzupełniana o dodatkowe akcenty. Niezastąpionym narzędziem w tworzeniu tego typu miksów jest koło kolorów. 

W naszych showroomach znajdziesz ogromne ilości próbników dywanów.

 

>JAK ŁĄCZYĆ DYWANY? OTO KILKA PROPOZYCJI NASZEJ STYLISTKI<

 

Dywany we wnętrzach nowoczesnych

Dywany we wnętrzach nowoczesnych, powinny współgrać z ogólnym klimatem pomieszczenia. Świetnie odnajdą się tu dywany gładkie, zestawione z dywanem o abstrakcyjnych wzorach. Można też, zdecydować się na dwa gładkie dywany o kontrastujących kolorach.

 

Aranżacja dywanów we wnętrzu nowoczesnym. | Nicoline

 

Wełniane dywany poza dekoracją, pełnią również funkcję praktyczną: wyciszają pomieszczenie, a jego oddychająca struktura utrzymuje ciepło, reguluje wilgoć w pomieszczeniu, jednocześnie zatrzymując kurz i substancje chemiczne, a tym samym oczyszcza powietrze.

Połączenie wzorzystych dywanów black&white | Pianca

Jaki dywan wybrać do salonu? Pokazujemy najciekawsze trendy

Żródło: www.micasarevista.com

Dywany o tradycyjnych, floralnych wzorach, również odnajdą się w nowoczesnych wnętrzach, jednak należy wówczas zdecydować się na stonowaną kolorystykę, korespondującą z barwami zastosowanymi w aranżacji. 

 

Tradycyjne dywany w nowoczesnym wnętrzu | Proj. Anna Koszela

 

Boho i powiew orientu

Wnętrza boho są wyjątkowo otwarte na trend warstwowego nakładania dywanów. Tutaj nie trzeba kierować się restrykcyjnymi zasadami, a raczej intuicją. Można pozwolić sobie na swobodne zestawianie róznorodnych wzorów i kolorów. Klimat boho lubi orientalne wzory, a także sizalowe kobierce o naturalnym looku.  Cienkie dywany typu kilim, będą świetną dekoracją nie tylko podłogi, ale i ściany.  

Kilimy holenderskiej marki Brink & Campman, dostęne są w showroomach Internity Home i Prodesigne.

Sprawdź więcej pomysłów na warstwowe układanie dywanów na naszym Pintereście

Sizalowe dywany na targach w Mediolanie.

Dywany typu 'used look’, idealnie wpasują się we wnętrze o charakterze boho. takie dywany stylizowane są na stare, o przetartym wzorze, jakby nadgryzione przez ząb czasu.

 

Żródło: www.etsy.com

 

Dywany do każdego wnętrza

Lata dominacji gołych podłóg dobiegają końca. Powinniśmy przestać obawiać się dywanów, które przede wszystkim, nadają naszym domom przytulności. Znajdą zastosowanie jako dekoracja, ale też spełniają funkcję praktyczną, poprawiając akustykę i wyciszając pomieszczenie. Dywany pasują do każdego stylu, należy jedynie wziąć pod uwagę wielkość wnętrza i dostosować do niego proporcjonalny kobierzec. Zabawa w warstwy, jest także dobrym argumentem za przeprowadzeniem małej metamorfozy mieszkania. 

Przyjdź do showroomu Internity Home na Duchnickiej 3 w Warszawie, by sprawdzić jak prezentuje się trend warstwowego układania dywanów, na naszej ekspozycji.

 

Poznaj ofertę dywanów dostępnych w Internity Home oraz Prodesigne

Zapytaj // naszego eksperta

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków