(Nie)typowe zastosowanie tapet | IH - Internity Home
Tapeta nad blatem w klimatycznej i stylowej kuchni

(Nie)typowe zastosowanie tapet

Tapeta (nie)zwykła ozdoba 

Tapety wracają do łask, dlatego warto też poznać ich historię. Na przestrzeni lat ewoluowały, podążając za rozwojem technologicznym lecz nic nie zwiastowało ich tak wielkiego sukcesu. 

XVIII wiek – złota era tapet 

Jean Papillon jako pierwszy w 1668 r. zaczął wymyślać eleganckie wersje wzoru domino, które z  francuska zwano gobelinem z papieru. Papillon ułożył motyw kwiatów i pnączy, później dołożył liście i łodygi tak, by powstała ciągła kompozycja. Tak na prawdę to ludzie zamożni zainteresowali się wykorzystaniem tapet we wnętrzach. Chociaż wzór domino cieszył się popularnością jeszcze w I połowie XVIII w. to zaczęły pojawiać się malowane tapety, w których kładziono nacisk na architekturę (tzw. pastisze architektoniczne). Sprzedawano nawet całe zestawy zawierające poszczególne elementy architektoniczne, takie jak kolumnady, balustrady, gzymsy oraz pilastry, a nawet posągi.

Ściana nad blatem w kuchni w tapecie

Czy tapeta do kuchni zamiast płytek to dobry pomysł?

Kiedy gotujemy nie możemy zaprzątać sobie głowy plamami i zabrudzeniami na ścianach. Odpowiednie wykończenie ściany pomoże nam uporać się z efektami niezbyt udanych eksperymentów. W związku z tym chętnie sięgamy po płytki ceramiczne – trwałe oraz łatwe w czyszczeniu. Dużym powodzeniem cieszą się także wodoodporne farby. Egzamin zdadzą na pewno tapety, które występują pod nazwą WET SYSTEM ™ od Wall & Deco.

WET SYSTEM ™ został przygotowany do instalacji w pomieszczeniach wilgotnych, na ścianach, które są w bezpośrednim kontakcie z wodą, np. ściany nad umywalkami czy nad blatem w kuchni. Bezpośrednio pod prysznicem lub wokół wanny używanej kilka razy dziennie, prywatnych domach i hotelach, a także narażonych na wodę o wysokiej częstotliwości lub długotrwałych sesjach, takich jak prysznice w centrach sportowych i odnowy biologicznej. 

Wodoodporna tapeta ścienna WET SYSTEM ™ jest systemem all-in-one, testowanym zgodnie z ETAG 022, Europejskimi Wytycznymi Aprobaty Technicznej, określającymi sposób przeprowadzania testów w celu potwierdzenia właściwości technicznych produktów odpornych na wodę, zmian temperatury i ruchu materiałów budowlanych.

 Nie zaszkodzi im para wodna, podwyższona temperatura czy tłuste zacieki. Co ważne, tapety do kuchni są w pełni zmywalne – zabrudzenie wystarczy zebrać ręcznikiem papierowym, a następnie zmyć mokrą szmatką z dodatkiem detergentu.

Tapeta do kuchni za szkłem to świetny sposób na wprowadzenie do wnętrza interesującego akcentu, magnetyzującego wzoru czy koloru, a jednocześnie uzyskanie odpornego na szereg różnorodnych czynników podłoża.

Projekt Marta Chrapka, Fot Rafał Lipsk
Projekt Marta Chrapka, Fot Rafał Lipsk

  Tapeta tropikalna w kuchni nad blatem

  Tapeta w kuchni z płytkami typu metro od porducenta Vogue   Tapeta w kuchni z płytkami typu metro od porducenta Vogue

Tapeta w kuchni na zlewem
Tapeta w kuchni na zlewem
Tapeta w kuchni industrialnej
Tapeta w kuchni industrialnej

Stare-nowe meble

Tapeta doskonale nadaje się do odświeżania mebli bądź oryginalnego dekorowania ich jednolitej powierzchni. Równie ciekawym rozwiązaniem jest udekorowanie tapetą tylnych ścianek regałów. Możemy w tym celu wykorzystać pozostałości po jednej tapecie lub po kilku w różnych wzorach – te sprawdzą się zwłaszcza wtedy, gdy nasze otwarte regały podzielone są na mniejsze, prostokątne półki.

Na odnowiony mebel można spojrzeć indywidualnie, staję się on wyrazem naszych emocji i stylu. 

  Odnowiona stara komoda idealna do wnętrz w stylu boho   Komody odnowione tapetą idealne do wnętrz w stylu mid century

 

Oczywiście tapeta moża stać się świetnym materiałem, który możemy wykorzystać przy dekorowaniu mebli metodą decoupage`u. Stylową tapetą możemy skutecznie ozdobić także inne elementy wyposażenia, np. parawany czy zagłówek łóżka. W ten sposób uzyskamy wygląd przedmiotów, którego nie znajdziemy w żadnym innym domu.

Stół na dwa sposoby

Blat stołu również można odnowić, na powierzchnię kładziemy tapetę, która sprawdzi się jako nietypowa ozdoba. Tapeta posłuży także do urozmaicenia szklanej tafli blatu. Wystarczy podkleić ją od spodu, by stół nabrał zupełnie nowego wizerunku. Nie straci przy tym nic ze swojej funkcjonalności, gdyż tapeta zabezpieczona warstwą szkła nie będzie w żaden sposób uniemożliwiała czy utrudniała codziennych czynności.

  Stół z odnowionym blatem

Zapytaj // naszego eksperta

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków