Proj.: Formea Studio

Nowoczesna lamperia | Najciekawsze pomysły i praktyczne porady

Lamperia do niedawna była znienawidzonym elementem dekoracji ścian. Jej wątpliwa jakość estetyczna, kojarzyła się ze szkolnymi klasami, klatkami schodowymi lub szpitalami. Jeszcze parę lat temu trudno byłoby znaleźć kogoś, kto chciałby mieć lamperię w swoim domu. Jednak niejednokrotnie to, co powszechnie uznano za relikt, w najlepszym wypadku nadający się do skansenu, powraca i na nowo zachwyca. Możemy tu podać takie przykłady jak sztukaterie czy lastryko, których popularność w ostatnim czasie, przerosła wszelkie oczekiwania. Wielki come back lamperii również stał się faktem, a jej współczesne wcielenia niczym nie przypominają koszmarnych pasów farby olejnej w miejscach użyteczności publicznej. Dziś pokażemy jak może wyglądać nowoczesna lamperia i podzielimy się kilkoma praktycznymi radami.    

Lamperia w sypialni |Proj. DOMagała Design;  zdj. Aleksandra Dermont/Ayuko Studio

Nowoczesna lamperia – w jakim pomieszczeniu się sprawdzi

Lamperia stanowi świetną dekorację, która pozwala zbudować niepowtarzalny klimat wnętrza lub całkowicie odmienić aranżacje pokoju. Poza walorem estetycznym, może również spełniać funkcję praktyczną. Lamperia sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, bez względu na jego przeznaczenie. Wystarczy tylko przemyśleć jaki efekt chcemy osiągnąć. Poniżej przedstawiamy kilka inspiracji. 

 

Fokus na ścianę – najnowsze trendy w aranżacji wnętrz

Sypialnia

Zastosowanie dekoracyjnych paneli w sypialni sprawi, że zyska ona na przytulności. Jednocześnie lamperia tego typu, umieszczona za łóżkiem, spełni rolę zagłówka. Własnie taką funkcję mają ratanowe płyty w drewnianej ramie, wykorzystane w aranżacji zaprojektowanej przez PB studio. Panele nawiązują do nadmorskiego klimatu, jaki chciano uzyskać we wnętrzu. 

nowoczesna lamperia
Projekt: PB Studio
Projekt: Eg Projek, fot. Piotr Czaja

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem są tapicerowane panele. Welurowa, pikowana lamperia w sypialni, może posiadać również płytką półkę na drobiazgi.

Tapicerowana lamperia w sypiali | Projekt: Silke | Małgorzata Seta
nowoczesna lamperia
Projekt: Formea Studio

Pokój dziecięcy

Lamperia w pokoju dziecięcym, będzie spełniać funkcję jednocześnie dekoracyjną i praktyczną. Dolny pas w ciemnym kolorze, ochroni ścianę przed zabrudzeniami i drobnymi zarysowaniami. Natomiast zastosowanie farby tablicowej pozwoli dzieciom na swobodne rozwijanie kreatywności. 

Lamperia w pokoju dziecięcym | Proj. Na Antresoli

Rozwój przez zabawę, czyli jak stworzyć rajski pokój dziecka

nowoczesna lamperia
Dzięki lamperii pomalowanej farbą tablicową, pomazane ściany nie będą już problemem.

Ciekawą alternatywą dla lamperii zaakcentowanej farbą, może być płytka wielkoformatowa, przeznaczona do malowania. Taki panel zastosowany w dolnej części ściany, pozwoli dzieciom na bezkarną twórczość. Tego rodzaju płytkę znajdziesz w ofercie IH Selection.

Nowoczesna lamperia
Płytka IH Selection przeznaczona do malowania i bardzo łatwa w czyszczeniu.

Strefa dzienna

Nowoczesna lamperia sprawdzi się równie dobrze w strefie dziennej naszych domów. Mniejsze przestrzenie będą się dobrze prezentować w tradycyjnej wersji lamperii malowanej farbą, natomiast bardziej przestronne salony staną się przytulne dzięki dekoracyjnym panelom z drewna lub sztukaterii. 

Ozdobne panele w salonie. | Projekt: Inbalance Studio; Wizualizacje: Will be Studio
Tradycyjna lamperia podkreślająca klimat bloku z wielkiej płyty. | Proj. Na Antresoli; fot. Bartek Rąkowski

Łazienka

Łazienka jest kolejnym pomieszczeniem, w którym nowoczesna lamperia będzie się dobrze prezentować. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się płytki, które możemy dopasować do ogólnego stylu pomieszczenia. Niewielka łazienka w minimalistycznym klimacie, zyska na przestronności, jeśli dolny pas będzie pokryty tym samym materiałem co podłoga. 

nowoczesna lamperia
Dzięki zastosowaniu tych samych płytek na podłodze i dolnej części ściany, pomieszczenie zyskało na przestronności. | Projekt PB Studio.

Ciekawą wariacją na temat lamperii jest wykończenie dolnej części ściany płytkami typu azulejo. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się we wnętrzach w klimacie boho.

 

Lamperia z płytek typu azulejo. | Projekt i realizacja One Design, arch. Joanna Rej

Wysokość lamperii

Standardowo granica pomiędzy pasami, poprowadzona jest na wysokości około 120 cm. Natomiast lamperia niższa niż do połowy wysokości ściany, optycznie podwyższy niski sufit i nieco powiększy wnętrze. Pas na wysokości ok. 80-90 cm najlepiej sprawdzi się w niskim pomieszczeniu i może pełnić funkcję np. zagłówka w sypialni.

Sypialnia z lamperią w kolorze głębokiego granatu. | Proj. Silke | Małgorzata Seta

Wysoka lamperia, sięgająca futryny drzwi, optycznie obniży pomieszczenie, a sufit będzie wydawał się być położony bliżej podłogi. Rozwiązanie tego typu jest polecane przede wszystkim do wysokich, przestronnych pomieszczeń. Dzięki wysokiemu pasowi w ciemnym kolorze, staną się bardziej przytulne. 

Wariacja na temat lamperii. | Proj. DOMagała Design | zdj. Aleksandra Dermont / Ayuko Studio

Lamperię można też dopasować do poziomego podziału, który jest obecny w pokoju. Może być nim na przykład, dolna część parapetu. Pas koloru powyżej parapetu, optycznie obniży osadzenie okien. Analogicznie, jeśli zależy nam na „podniesieniu” okna, pas dekoracyjny powinien przebiegać poniżej parapetu. 

Nowoczesna lamperia
Lamperia podkreślona półką. | Projekt: PB Studio

Nowoczesna lamperia – materiał i kolor

Jeśli chodzi o materiały i kolory do wykonania lamperii, ogranicza nas tylko wyobraźnia. Dekoracyjny pas można zaakcentować farbą, płytą MDF czy sztukaterią. Jeśli chodzi o zestawienie barw,  najbezpieczniejszym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest połączenie bieli w górnej części ściany, z ciemnym kolorem, w jej dolnym fragmencie.

Dolny pas lamperii w jasnym i bardziej stonowanym kolorze, wprowadzi do pomieszczenia spokój i harmonię. Natomiast ciemny nada wnętrzu eleganckiego klimatu. 

Zastosowanie ciemnego koloru w dolnej części ściany, pełni funkcję praktyczną. Biel w górnym fragmencie natomiast, pozwala stworzyć jednolitą powierzchnię, wraz z sufitem. Ten zabieg optycznie rozjaśnia i powiększa przestrzeń. Odwrotne zestawienie, czyli jasny kolor na dole zmniejszy pomieszczenie, ale jeśli dysponujesz dużym wnętrzem, śmiało możesz je zastosować.

 

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków