Nowoczesna lamperia | Najciekawsze pomysły i praktyczne porady
Proj.: Formea Studio

Nowoczesna lamperia | Najciekawsze pomysły i praktyczne porady

Lamperia do niedawna była powszechnie uważana za nieestetyczny element dekoracji ścian. Jej wątpliwa jakość kojarzyła się przede wszystkim z miejscami takimi jak szkolne klasy, klatki schodowe czy szpitale. Jeszcze kilka lat temu trudno było znaleźć osobę, która chciałaby mieć lamperię w swoim domu. Jednak to, co kiedyś uważano za przestarzałe, często powraca i zaskakuje swoją nowoczesnością, czego przykładem jest sztukateria czy lastryko, cieszące się ogromną popularnością. Lamperia, również doczekała się swojego wielkiego comebacku, przybierając nowoczesne formy, które nie przypominają już koszmarnych pasów farby olejnej w miejscach użyteczności publicznej. W dzisiejszym artykule pokażemy, jak może wyglądać nowoczesna lamperia i podzielimy się kilkoma praktycznymi radami.

Proj.: pracownia INDOOR Barbara Łaźniewska , Maciek Tarchalski | fot.: INDOOR

Nowoczesna lamperia – w jakim pomieszczeniu się sprawdzi

Lamperia stanowi doskonałą dekorację, która pozwala nadać wnętrzu wyjątkowy charakter lub całkowicie odmienić aranżację pomieszczenia. Oprócz aspektu estetycznego, może również pełnić funkcję praktyczną. Lamperia sprawdzi się w każdym rodzaju pomieszczenia, niezależnie od jego przeznaczenia. Ważne jest jedynie odpowiednie przemyślenie, jaki efekt chcemy osiągnąć. Poniżej przedstawiamy kilka inspiracji.

Fokus na ścianę – najnowsze trendy w aranżacji wnętrz

Sypialnia

Wykorzystanie dekoracyjnych paneli w sypialni sprawi, że zyska ona na przytulności. Ponadto lamperia tego typu, umieszczona za łóżkiem, może pełnić rolę zagłówka. Innym ciekawym rozwiązaniem są tapicerowane panele. Welurowa, pikowana lamperia w sypialni może również posiadać półkę na drobiazgi.

Projekt: In Architekci; Zdjęcia: Hanna Połczyńska, kroniki studio
Proj.: Mistovia; Fot.: ONI Studio
Sypialnia z czerwonym łóżkiem i lamperią PROJEKT: OSWOJONE WNĘTRZA
proj. Pika Design | fot.: Radek Słowik https://bilbil.pl/

Pokój dziecięcy

Lamperia w pokoju dziecięcym może spełniać zarówno funkcję dekoracyjną, jak i praktyczną. Dolny pas w ciemnym kolorze może ochronić ścianę przed zabrudzeniami i drobnymi zarysowaniami. Natomiast zastosowanie farby tablicowej pozwoli dzieciom na swobodne wyrażanie swojej kreatywności.

proj: Hanna Pietras ARCHITECTS
Lamperia w pokoju dziecięcym | Proj. Na Antresoli
proj. Hanna Brzozowska Studio Projektowania Wnętrz Inblance | fot.: Beata Sikora

Rozwój przez zabawę, czyli jak stworzyć rajski pokój dziecka

Strefa dzienna

Nowoczesna lamperia doskonale sprawdzi się również w strefie dziennej. Mniejsze pomieszczenia będą korzystnie wyglądać z tradycyjnymi pasami lamperii malowanymi farbą, podczas gdy przestronne salony nabiorą przytulności dzięki dekoracyjnym panelom z drewna lub sztukaterii.

Projekt: In Architekci; Zdjęcia: Hanna Połczyńska, kroniki studio
Proj.: Studio Projektowania Wnętrz Inbalance; fot. i stylizacja: Aleksandra Dermont

Łazienka

Łazienka to kolejne pomieszczenie, gdzie nowoczesna lamperia będzie prezentować się doskonale. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się płytki, które można dopasować do ogólnego stylu łazienki. Mała łazienka utrzymana w minimalistycznym klimacie zyska na przestronności, jeśli dolny pas lamperii będzie wykonany z tego samego materiału co podłoga. Ciekawym wariantem lamperii jest wykończenie dolnej części ściany płytkami typu azulejo, co znakomicie pasuje do wnętrz w stylu boho.

nowoczesna lamperia
Proj.: Mistovia; Fot.: ONI Studio
Proj.: Tatemono, Fot.: onistories
nowoczesna lamperia
Projekt Maria Biegańska i Ewelina Pik, pracownia Modullar. Fot. Piotr Serbin

 

Wysokość lamperii

Zwykle granica między pasami lamperii przebiega na wysokości około 120 cm. Jednak lamperia niższa, niż do połowy wysokości ściany, optycznie podwyższy niski sufit i optycznie powiększy wnętrze. Pas na wysokości ok. 80-90 cm doskonale sprawdzi się w niskim pomieszczeniu i może pełnić funkcję zagłówka w sypialni. Wysoka lamperia, sięgająca futryny drzwi, optycznie obniży pomieszczenie, nadając mu przytulnego charakteru. Rozwiązanie to polecane jest głównie do wysokich, przestronnych wnętrz.

Lamperię można także dostosować do poziomego podziału w pomieszczeniu, takiego jak dolna część parapetu. Pas dekoracyjny może być umieszczony nad lub poniżej parapetu, co ma wpływ na optyczne proporcje okien w pomieszczeniu.

Sypialnia z lamperią w kolorze głębokiego granatu. | Proj. Silke | Małgorzata Seta
Wariacja na temat lamperii. | Proj. DOMagała Design | zdj. Aleksandra Dermont / Ayuko Studio
Nowoczesna lamperia
Lamperia podkreślona półką. | Projekt: PB Studio

Nowoczesna lamperia – materiał i kolor

Jeśli chodzi o materiały i kolory do wykonania lamperii, jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Dekoracyjny pas można podkreślić farbą, płytą MDF lub sztukaterią. Jeśli chodzi o zestawienie kolorów, najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest połączenie bieli w górnej części ściany z ciemniejszym kolorem w jej dolnej części.

Dolny pas lamperii w jasnym i stonowanym kolorze wprowadzi spokój i harmonię do pomieszczenia, podczas gdy ciemniejszy kolor nada wnętrzu elegancki klimat. Zastosowanie ciemnego koloru w dolnej części ściany ma również praktyczne zastosowanie, ponieważ chroni ją przed zabrudzeniami. Biel w górnym fragmencie natomiast, pozwala stworzyć jednolitą powierzchnię, wraz z sufitem. Ten zabieg optycznie rozjaśnia i powiększa przestrzeń. Odwrotne zestawienie, czyli jasny kolor na dole zmniejszy pomieszczenie, ale jeśli dysponujesz dużym wnętrzem, śmiało możesz je zastosować.

 

Proj.: Studio Projektowania Wnętrz Inbalance; Fot.: Tom Kurek

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Katarzyna Kosieradzka-Krysiuk

doradca klienta meble / tkaniny / tapety / wykładziny
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Olsztyn

Internity Home Wrocław

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków