Na tegorocznych targach Salone del Mobile Milano w Mediolanie, mogliśmy podziwiać nie tylko znane nam produkty, ale też całkowite nowości. Swoją premierę miały tam między innymi lampy Macaron, czeskiego producenta oświetlenia Brokis. Lucie Koldova – projektantka – zainspirowana francuskimi ciasteczkami, połączyła swój pomysł na oświetlenie z charakterystycznymi dla Brokis cechami – wykwintnym wzornictwem i najwyższą jakością. Lampy Macaron do złudzenia przypominające francuski deser, to efekt rzemiosła czeskich artystów szkła. 

 

Lampy Macaron by Lucie Koldova

Lampy Macaron by Lucie Koldova

 

Światło

Subtelny i jednocześnie zachwycający efekt świetlny – tak w skrócie można określić światło płynące z lamp o wdzięcznej nazwie Macaron. Źródło światła znajdujące się wewnątrz ręcznie dmuchanego szkła, podświetla od dołu onyks, czyli krystaliczny kamień o złożonej strukturze. Efekt? Podświetlony kamień, który wygląda jak księżyc zamknięty w swoim własnym niebie. Naturalne niedoskonałości w szkle i różnorodność struktur w kamieniu sprawiają, że każde światło jest unikalnym oryginałem. Może być piękniej? 

W zależności od upodobań możemy wybrać kamień o białym lub miodowym wybarwieniu. 

 

Lampy Macaron | Brokis

Lampy Macaron | Brokis

Kolekcja Macaron | Brokis

Kolekcja Macaron | Brokis

Forma

W świecie designu dosyć często tak się zdarza, że projektanci czerpią inspiracje zupełnie z innych dziedzin. W efekcie powstają naprawdę ciekawe, a czasami nawet zaskakujące projekty. Tak było w przypadku Macaronów, których forma i nazwa niewątpliwie pochodzi ze świata kulinarnych inspiracji. Jak nietrudno się domyśleć, ,,muzą” był francuski deser. A oto przepis na sukces: czysta forma subtelnego szkła charakterystyczna dla Brokis. W tej kolekcji kapsuła ze szkła występuje w kilku odcieniach: transparentnym, przydymionym szarym i light pink. Dodatkową szczyptą designu jest kamień, który dzięki swojej nierównomiernej strukturze nadaje lampie niepowtarzalnego charakteru. Podstawę stanowi onyks lub szlachetne drewno dębowe barwione na czarno lub biało. Lampy stołowe występują w trzech rozmiarach: 30 cm, 40 cm, 54 cm. Największa z nich z powodzeniem może pełnić funkcję lampy podłogowej. 

 

Macaron by Lucie Koldova

Macaron by Lucie Koldova

Lampy Macaron by Lucie Koldova

Lampy Macaron by Lucie Koldova

Design

Za niezwykłym designem lamp Macaron stoi Lucie Koldova – wybitna czeska projektantka i dyrektor artystyczna BROKIS. 

Lucie Koldova - projektantka kolekcji MacaronLucie Koldova ukończyła Akademię Sztuk Pięknych, Architektury i Projektowania w Pradze. Znana jest z tradycyjnego rzemiosła oraz dbałości o szczegóły. Łączy szkło z innymi szlachetnymi materiałami i lubi naciągać proporcje do granic wytrzymałości, aby osiągnąć niezwykłą prostotę i elegancję. W 2010 roku została nominowana do czeskiego Grand Design Discovery of the Year, a dwa lata później zdobyła nagrodę Designer of the Year oraz nagrodę Elle Decoration Award za najlepsze oświetlenie.

 

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij →

Zapytaj // naszego eksperta

Maksymilian Płusa

Specjalista // Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Składowa 22, Kraków