Fabryka Wnętrza

Perełki designu PRL-U znowu modne!

Często z nostalgią wracamy do minionych czasów… Z błyskiem w oku wspominamy to, co było i za wszelką cenę staramy się przywrócić najlepsze chwile… Czy aranżacja wnętrza może stanowić swojego rodzaju wehikuł czasu? Okazuje się, że tak! Współcześni dwudziestoparo- i trzedziestoparolatkowie chętnie urządzają swoje nowoczesne mieszkania, wykorzystując smaczki znane im z otaczających ścian w dzieciństwie. Wielki powrót PRL – u we wnętrzach – dowiedzcie się dlaczego meble PRL przeżywają swoją drugą młodość, czasami w roli kontrapunktów w nowoczesnej aranżacji, a niejednokrotnie nawet jako motyw wiodący w mieszkaniu. To temat na dziś! Zapraszam!
Perełki designu PRL-u znowu modne!

 

meble-prl

 

Komoda PRL

Mieszkania urządzane w czasach PRL – u kojarzą mi się z charakterystycznymi meblościankami. Ich prosta linia, duże gabaryty i niejednokrotnie wysokopołyskowa faktura niestety do mnie nie przemawia i ich nie będę Wam polecać… inaczej sprawa się ma jeśli chodzi o komody PRL. Je wprost ubóstwiam! Ich forma wyrazista prostą linią i charakterystycznymi nóżkami dodającymi bryle lekkości, uwodzi swoim designem i niejednokrotnie przekonuje swoją zaskakująco dużą pojemnością. Poniżej znajdziecie typowe komody PRL, które według mnie idealnie odnajdują się w nowoczesnych mieszkaniach. Zgodzicie się?

 

Rodzimy dizajn w nowo powstałej Galerii Wzornictwa Polskiego

 

 

komoda-w-stylu-prl
proj. Soma Architekci Joanna Rochowska-Mazur Wojciech Mazur
meble-prl
Warszawa / Praga, mieszkanie dwupoziomowe – 62m2 / proj. razoo-architekci
komoda-prl-3
Komoda na nóżkach we wnętrzu / proj. mieszkania Marta Wypych | pracownia projektowa

 

Lampa PRL

Fajnym sposobem na wprowadzenie do wnętrza ducha minionej epoki są również lampy PRL. Najbardziej charakterystyczne są lampy podłogowe z dużymi abażurami (często z frędzelkami), które wyróżniały się tym, że przy podstawie miały dodatkowe półeczki… cóż za innowacja.  Charakterystyczne dla tamtego okresu są również plastikowe zwieszane lampy składające się z kilku okręgów, które najczęściej były obecne w publicznych placówkach. Moje pokolenie na pewno kojarzy je z murów szkoły. 
Ciekawym kontrapunktem w nowoczesnej aranżacji wnętrza jest lampka biurkowa a’la kreślarska. Ich charakterystycznym elementem jest metalowa oprawa i elastyczna nóżka. Kto miał taką lampkę na biurku w dzieciństwie? Ja swoją otrzymałam na Gwiazdkę.  Do tej pory pamiętam jej żółty kolor i zabawy z nią związane. Plama światła jaką dawała w chwili skierowania w stronę ściany, pozwalała na wykreowanie teatrzyku, albo estrady w pokoju bez zbędnego wysiłku.

 

collage6
Lampa PRL / proj. DZIURDZIA projekt | proj. Loft Kolasiński Jacek Kolasiński
collage7
proj. Między Liniami – studio architektury | Northern Lighting w aranżacjach wnętrz

Stolik PRL

Oliwkowa ściana w duchu epoki, welurowe obicia mebli, stare walizki w roli schowków… Projekt tego warszawskiego mieszkania, zrealizowany przez architektki Katarzynę Dziurdzię i Paulinę Margasińską, to sprytne połączenie mebli z sieciówki z prawdziwymi perełkami dizajnu sprzed lat i świetny dowód na to, że moda na styl retro wciąż trwa.
W tym projekcie chciałabym zwrócić szczególną uwagę na stolik kawowy wyrazisty opływowym kształtem blatu i cienkimi nóżkami. Takie właśnie stoliki gościły w mieszkaniach naszych rodziców i dziadków, a my z chęcią przemycamy je do swoich wnętrz. Ich lekka forma i przemyślany design sprawia, że idealnie nadają się do mniejszych pomieszczeń.

 

Meble PRL / proj. DZIURDZIA projekt
Meble PRL / proj. DZIURDZIA projekt
stolik-prl
Apartament EKOPARK / proj. Soma Architekci Joanna Rochowska-Mazur Wojciech Mazur

Fotel PRL

No i przyszła kolej na moich ulubieńców, czyli fotele PRL. 🙂 Model, o którym muszę wspomnieć to oczywiście fotel 366 projektu Józefa Chierowskiego. Powstał on w 1962 roku w Dolnośląskiej Fabryce Mebli w Świebodzicach, a był produkowany aż do połowy lat 80. Fotel Chierowskiego jest prosty w produkcji i jednocześnie cieszył się ogromną popularnością nie tylko ze względu na poważne braki produktowe, ale przede wszystkim dzięki swojej zgrabnej formie i komfortowi użytkowania. Tapicerowane siedzisko i oparcie robi swoje. To był prawdziwy hit sprzedażowy w PRL. Uwierzycie, że rozszedł się w ilości ok. 1 mln egzemplarzy?!

 

Meble PRL | proj. Fabryka Wnętrz
Meble PRL | proj. Fabryka Wnętrz

Oryginalne egzemplarze pochodzące z tamtego okresu na pewno jeszcze możemy gdzieś znaleźć. Proponuję odwiedzić targi staroci, albo strych babci… co niektórzy są na tyle zdeterminowani, że nawet przeszukają śmietniki z nadzieją na znalezienie prawdziwej perełki designu.
Jest jeszcze inna alternatywa na zdobycie fotela 366. Otóż Agata Górka i Maciej Cypryk (twórcy marki 366 Concept Design & Lifestyle) postanowili pójść o krok dalej i wznowić produkcję słynnego fotela 366 na wyłącznej licencji do praw autorskich.

 

fotel-366
źródło: www.366concept.com/

Innym bohaterem lat 60. i 70. był fotel muszelka, który do dzisiaj zachwyca swoją romantyczną i wyrafinowaną formą. Teraz model ten znajduje miejsce nie tylko w prywatnych mieszkaniach, ale też w restauracjach czy kawiarniach. Fotele muszelki z pewnością znajdą uznanie u osób lubiących stylistyczny eklektyzm lub wnętrza urządzone w guście vintage – szczególnie tych, które w zamierzony sposób nawiązują do modnej estetyki PRL.

 

fotele-prl
Wystrój warszawskiej restauracji inspirowany epoką PRL – u

Bliski krewny fotela muszelki, czyli krzesło muszelka projektu Teresy Kruszewskiej, od lat 60., czyli od powstania prototypu, inspiruje kolejne pokolenia designerów. Mebel przypominający taboret z charakterystycznie wyprofilowanym oparciem jest ciekawym pomysłem na wprowadzenie stylu vintage, który wyraża się w obecności we wnętrzu gustownych staroci.

 

krzesło-muszelka
Krzesło muszelka projektu Teresy Kruszewskiej na wystawie 30-lecia Spółdzielni Artystów ,,ŁAD”/ fot. designalive.pl

Jak widzicie moda na styl retro trwa w najlepsze. Meble ,,po babci” przywołują na myśl najlepsze wspomnienia z dzieciństwa, a przede wszystkim charakteryzują się wysoką jakością i bardzo często unikatowością, o którą trudno w czasach wielkich sieciówek. Prawdziwe perełki designu PRL – u możemy zdobyć za grosze na targach staroci czy portalach ogłoszeniowych, ponieważ wielu ludzi nie docenia ich potencjału aranżacyjnego. Możemy je zdobyć nawet za darmo, na przykład w spadku po babci. Wystarczy przejść się na strych, na których zawsze pełno cudów.
Projekty mebli, które cechuje design zrealizowany na każdym poziomie, nigdy nie umrą i na takie meble zawsze powinno znaleźć się miejsce…. są po prostu ponadczasowe. Uwierzycie, że krzesło, które teraz święci triumfy w każdym nowoczesnym domostwie powstało w 1950 roku? Chodzi o słynny model DSW (projekt Ray i Charles Eames). Ogłaszam zatem powrót do korzeni w wielkim stylu! Przyłączycie się do tej mody razem ze mną?:)

 

krzesło-dsw
Krzesła inspirowane modelem DSW / proj. wnętrza Living Box