Projektowanie oświetlenia - najważniejsze zasady | IH - Internity Home

Projektowanie oświetlenia – najważniejsze zasady

Oświetlenie ma znaczenie 

Nie jest już tylko przypuszczeniem, że sztuczne światło we wnętrzach istotnie na nas oddziałuje. Badania i opracowania naukowe pod kątem wpływu „składu” światła dowodzą, że znacząco wpływa ono na nasze samopoczucie i nastrój. Zgodnie z naszym wbudowanym rytmem okołodobowym dzień każdego z nas składa się z faz, które regulują nasz wewnętrzny zegar biologiczny.

Oświetlenie we wnętrzach prywatnych należy dobierać ściśle pod kątem ich funkcjonalności w poszczególnych strefach. Od czasu odkrycia zależności między oddziaływaniem światła dziennego na człowieka a rytmem dobowym, przed specjalistami z branży oświetleniowej pojawiło się nowe wyzwanie. Tym zadaniem jest dostarczenie do wnętrz światła maksymalnie zbliżonego do tego naturalnego w danej porze dnia. Celem dobrze zaprojektowanego oświetlenia jest, zminimalizowanie negatywnych skutków zaburzonego rytmu dobowego, który często objawia się nieregularnym snem, apatią czy nawet depresją.

 

KOSCIELISKO — projekt oświetlenia Internity Home
KOSCIELISKO — projekt oświetlenia Internity Home

 

ŚWIATŁO WE WŁAŚCIWYM MIEJSCU I WE WŁAŚCIWEJ ILOŚCI

 

Niezmiernie istotne jest zapanowanie nad światłem w sposób uwzględniający najlepszy możliwy efekt i parametry. Zastosowanie zróżnicowanych optyk i katów świecenia pozwala na optymalne „dawkowanie” i kształtowanie „plam” świetlnych. Możemy uzyskać dzięki temu różne scenariusze świetlne zmienne w zależności od zapotrzebowania w danej chwili.

 

„KOLOR” BIAŁEGO ŚWIATŁA

 

Kolejnym, acz tak samo istotnym parametrem jest skład światła w zakresie temperatury barwowej i współczynnika oddawani barw. W przestrzeniach gdzie mamy się zrelaksować i odpocząć powinniśmy stosować światło w ciepłych barwach. Analogicznie do urządzeń multimedialnych standardem światowym jest już automatyczne przyciemnienie ekranów porą wieczorną oraz ocieplenie palety emitowanych barw. Poczucie przytulnej wręcz „teatralnej” aranżacji świetlnej wspomaga nasze wyciszenie i regenerację.

SALON dzień projekt oświetlenia Internity Home
SALON dzień projekt oświetlenia Internity Home
SALON nocą projekt Internity Home

W związku z rosnącym tempem wiele osób decyduje się na stworzenie w swoim domu/mieszkaniu małej przestrzeni gdzie chociaż przez chwilę potrzebuje odrobiny skupienia i nadrobienia zawodowych bądź dydaktycznych zaległości. Mózg stymulowany jest do pracy poprze światło neutralne („białe”) czyli zbliżone do naturalnego w środku dnia. Bardzo istotny jest także w tym przypadku wysoki wskaźnik oddawania barw danego źródła LED, co ma także na celu zbliżenie go maksymalnie do „składu” światła słonecznego. Odpowiedni dobór powyższych parametrów powinien być efektem indywidualnych konsultacji z projektantem bądź doradcą oświetleniowym. Światło zbliżone do naturalnego, pobudza efektywność, kreatywność i czujność. Przy takim świetle mniej się męczymy oraz nie czujemy znużenia.

KOMFORT

Kolejnym istotnym parametrem branym pod uwagę podczas projektowania oświetlenia jest współczynnik ograniczenia olśnienia UGR. Im niższy tym korzystniejszy w zakresie eliminacji efektu tzw „przykrego olśnienia”. W potocznym języku mówi się o rażeniu światłem. Efekt ten możemy w łatwy sposób wyeliminować poprzez właściwą konstrukcję opraw oświetleniowych i akcesoria temu służące.

Salon oświetlenie w nocy
Salon oświetlenie w nocy

JAKOŚĆ

Efekt ukrytego migotania tzw „flickering” powstaje na skutek niewłaściwego doboru źródła LED oraz zasilacza, czyli braku kompatybilności obydwu elementów. Potrafi on negatywnie oddziaływać na ludzi, a w przypadku osób wyjątkowo podatnych wręcz szkodzić.

Oświetlenie kuchni Archlines
Oświetlenie kuchni Archlines
Oświetlenie kuchni Archlines
Oświetlenie kuchni Archlines

ELASTYCZNOŚĆ

Odpowiedni dobór rozwiązań oświetleniowych może skutkować multi-funkcjonalnością wnętrz. Aby zapewnić możliwość różnych scenariuszy świetlnych mamy do dyspozycji szereg rozwiązań opartych na systemach sterowania. systemach sterowania. Szczególną popularnością cieszy się obecnie system CASAMBI, który pozwala na tworzenie scen świetlnych i jest kompatybilny z każdą istniejącą instalacją elektryczną z racji zastosowanej komunikacji Bluetooth 4.0. Posiada możliwość obsługi za pośrednictwem systemów iOS oraz Android, ale tradycyjny „pstryczek” na ścianie cały czas działa. Intuicyjność i prostota w obsłudze pozwalają na proste i szybkie stworzenie gotowych konfiguracji takich jak scena do pracy, kinowa, do sprzątania, kolacja lub nocna (w przypadku osób ze sporadycznymi nocnymi spacerami do kuchni).

 

SALON scena pełna
SALON scena kinowa
Projekt oświetlenia w sypialni
Projekt oświetlenia w sypialni
Projekt oświetlenia w sypialni
Projekt oświetlenia w sypialni

DORADZTWO 

Rolą projektanta i doradcy oświetlenia jest wykorzystanie wiedzy i skonfrontowanie jej z indywidualnymi potrzebami klienta. Korzystając z doświadczenia i zaawansowanych narzędzi jesteśmy w stanie zweryfikować efekt projektu z „płaskiej kartki papieru”. Szczegółowe pliki fotometryczne opraw oświetleniowych pozwalają na weryfikację uzyskanych poziomów natężenia oświetlenia w rzeczywistości wirtualnej. W przypadku projektów przestrzeni publicznych dokonujemy ich pełnej weryfikacji pod katem zgodności z obowiązującymi normami oświetleniowymi. Wykonujemy także opracowania zgodności z międzynarodowymi wymogami BREEAM oraz LEED.

Zapytaj naszego specjalistę: 

WOJCIECH MANTUR

Specjalista // Oświetlenie

Projektujemy oświetlenie wnętrz, ale także przestrzeni zewnętrznych. Posiadamy w swoim dorobku wiele realizacji zarówno obiektów nowoczesnych jak i „tkanki historycznej” (EQUATOR IV / KONESER). Na bieżąco śledzimy światowe trendy i nowości technologiczne niemalże w każdym aspekcie oświetlenia.

EQUATOR – koncepcja
EQUATOR – koncepcja
Google Koneser – projekt oświetlenia Internity Home
Google Koneser – projekt oświetlenia Internity Home

 

Potrzebujesz wsparcia przy projekcie oświetlenia? Przyjdź do naszych salonów >> Zobacz adresy! 

Zapytaj // naszego eksperta

Wojciech Mantur

Specjalista // Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków