Przyszłość architektury leży w płytkach wielkoformatowych | IH - Internity Home
Urbatek Porcelanosa XLIGHT

Przyszłość architektury leży w płytkach wielkoformatowych

MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ 

Mies Van der Rohe, ojciec architektury i najważniejszych dzieł ostatniego stulecia oraz motta „ Mniej znaczy więcej ”, z pewnością byłby szczęśliwy wiedząc, iż przestrzeń obecnie służy do eksperymentowania i ciągłego poszukiwania coraz to lepszych rozwiązań. Architekt wizjoner, swoje projekty, budynki widział jako ciągłość oraz płynne przestrzenie. 

Pawilon w Barcelonie, jeden z jego najsłynniejszych projektów, jest zbudowany tak, aby trasa między wewnętrznymi i zewnętrznymi przestrzeniami, które komunikują się ze sobą płynnie ze sobą współgrały. Prostota formy w połączeniu ze szlachetnością użytych materiałów czynią z niego niepowtarzalne dzieło sztuki.

Lewitujący dach pawilonu oparty jest na stalowych słupach, dzięki czemu ściany nie mają funkcji konstrukcyjnej lecz stanowią wolnostojące elementy przestrzennej kompozycji. Zastosowanie różnego rodzaju przegród z mlecznego szkła, szlachetnych kamieni: trawertynu, marmuru, onyksu, które są rozmieszczone na innych planach, każą traktować dzieło w kategorii kolażu. Nie ma tu zamkniętych pomieszczeń, tylko zestawione ze sobą ściany, które dzięki użytym przez architekta materiałom podkreślają tę ciągłość.

Budynek, który stał się niekwestionowaną ikoną nowoczesnej architektury międzywojennej powstał w 1929 roku, specjalnie na  światową wystawę w Barcelonie, jako pawilon wejściowy do niemieckiej części wystawy.

 

Pawilon Miesa van der Rohe w Barcelonie
Pawilon Miesa van der Rohe w Barcelonie

Życie pawilonu nie trwało długo i zakończyło się wraz z wystawą, której towarzyszył. Wyburzony w 1930 roku obiekt wciąż jednak żył w świadomości architektów i pasjonatów modernizmu. Był stale reprodukowany w setkach książek i albumów. O niesamowitej sile tego niewielkiego pawilonu świadczy fakt, że po ponad 5 dekadach władze Barcelony postanowiły go odtworzyć z pieczołowitością i wiernością oryginałowi.

URBATEK
XLIGHT NOX CORTEN

Inspiracje wizją Miesa Van der Rohe

Obecnie dąży się, aby osiągnąć porównywalną estetykę, zachować całkowitą ciągłość wizualną, połączoną z wysokimi parametrami technicznymi. Duże płyty ceramiczne znacznie zmniejszają koszty utrzymania budynku, a jednocześnie osiągając lepszą wydajność. Dzisiaj wizja Miesa Van der Rohe nadal stanowi punkt odniesienia dla współczesnej architektury: z jednej strony ze względu na koncepcję płynnej i ciągłej przestrzeni, a drugiej za umiejętne wykorzystanie materiałów.

Innowacyjnym rozwiązaniem dlatego są coraz częściej używane w projektach, już nie tylko komercyjnych, ale również w prywatnych przestrzeniach wielkoformatowe płytki.

URBATEK
XLIGHT NOX CORTEN

Inspirowana technologia

Dzięki zaawansowanej technologii można osiągnąć niezwykły efekt, szczególnie w przypadku płytek porcelanowych wielkoformatowcyh od 60 x 120 do 120 x 260 cm. Dekoracja cyfrowa płyt porcelanowych pozwala na powstanie powierzchni inspirowanej szeregiem materiałów, od naturalnych, takich jak marmur i drewno, po przemysłowe, takie jak metale i cement. 

Gdzie wykorzystać płytki wielkoformatowe

Z jednej strony nawiązują one do nowoczesnego designu, z drugiej zaś są wyjątkowo eleganckie, doskonale harmonizujące z każdą przestrzenią miejską. Płytki wielkoformatowe na elewacji to świetny pomysł w przypadku „oficjalnych” budynków, jak np. biurowce, choć również bardzo dobrze sprawdzą się i w domach jednorodzinnych. Taką opcje docenią też wielbiciele loftowych klimatów.

Urbatek Porcelanosa XLIGHT

Rozmiary sięgające do 160 cm x 320 cm, umożliwiają wykorzystanie ich w dużych przestrzeniach. Na przykład w holu w hotelu, gdzie jakość materiałów musi uwzględniać duży przepływ ludzi, wymagając szybkiego, łatwego i efektywnego czyszczenia. Wybieramy dlatego duże płyty, gdyż ich wydajności i możliwości, a także zmniejszenie czasu potrzebnego na konserwację czynią je idealnym wyborem. 

W porównaniu do materiałów naturalnych nie ma tu kosztów obróbki jak np. kamień, co czyni płytki idealnym wyborem do prac budowlanych na dużą skalę. Gres porcelanowy jest materiałem gotowym do użycia i instalacji, co prowadzi do znacznego skrócenia czasu realizacji projektu.  

Recepcja Hotelu Hotel Roberta De Niro w Warszawie już w 2020 roku!

Poziome i pionowe: dwa wymiary życia

Płytki wielkoformatowe porcelanowe mogą być zastosowane nie tylko na podłogi, ale także na ściany.  Płyty można nakładać na każdą przestrzeń w domu,  zarówno duże ściany, jak i małe przestrzenie, dzięki czemu synergia i chromatyczne zestawienie z meblami zapewniają niezwykły klimat wnętrza.

Lea Ceramiche SLIMTECH CONCRETO

Płytki Lea Ceramiche nowa kolekcja Concreto
URBATEK
XLIGHT CONCRETE BEIGE
URBATEK
XLIGHT CONCRETE BEIGE

Płytki wielkoformatowe w łazience

Łazienka jest zdecydowanie jedną z przestrzeni w domu, w której płytki w dużym formacie mogą się w pełni sprawdzić. Wyobraźcie sobie zachowaną ciągłość między podłogą a sufitem. Tworzy się harmonijna i minimalistyczna estetyka, która staję się małym domowym spa. Aby zagwarantować najlepsze użytkowanie w codziennym życiu, architekci zawsze szukają najbardziej praktycznych materiałów, bez konieczności rezygnacji z estetyki. Płytki wielkoformatowe, które imitują marmur, kamień i onyks, zapewnią idealną równowagę między estetyką a funkcjonalnością.

Płytki Porcelanosa dostępne w Internity Home i Prodesigne
XLIGHT STORME | URBATEK Urbatek

Wieloformatowe oryginalne piękno – wzory i kolory

Płytki Florim Artwork
Płytki Florim Artwork
Płytki Florim Artwork
Płytki Florim Artwork
XLIGHT UNIK BLUE | URBATEK
Urbatek

Zobacz więcej propozycji na płytki wielkoformatowe – kliknij >>

Cedit

Płytki Florim Cedit kolekcja Araldica
Płytki Florim Cedit kolekcja Araldica
Płytki Florim Cedit kolekcja Araldica
Storie Villa by FLORIM
Storie Villa by FLORIM

Wielkoformatowy kolor i oryginalny wzór - przyjdź!

Blat stołu z płytki wielkoformatowej producenta Urbatek Porcelanosa XLIGHT!

Urbatek Porcelanosa XLIGHT

Układanie płytek wielkoformatowych

Duży wymiar płytek wielkoformatowych może sugerować uproszczenie, a nawet przyspieszenie procesu układania. Nic bardziej mylnego! Kluczową rolę w kładzeniu płytek wielkoformatowych odgrywa precyzja, szczególnie w kwestii przygotowania samego podłoża. Z tego powodu bardzo ważnym elementem pozostaje dobór odpowiednich zapraw, dzięki którym płytki będą mogły „pracować”.
Warto jednak pamiętać, że jeśli płytki wielkoformatowe nie będą wysokiej jakości, to nie pomoże nawet najdokładniejszy montaż. W poszukiwaniu płytek idealnych nie zaszkodzi więc wybrać się do salonów oferujących kolekcje renomowanych producentów i manufaktur – dzięki temu zyskamy całkowitą gwarancję jakości.

 

Chcecie zobaczyć więcej pomysłów i rozwiązań? Przyjdźcie koniecznie do naszych salonów z kompleksowym wyposażeniem wnętrz. Zobaczcie adresy: Warszawa, Kraków i Łódź >>

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków