Przytulny minimalizm, czyli styl duński
SITS

Przytulny minimalizm, czyli styl duński

Dania jest najmniejszym państwem pośród krajów nordyckich, a jednak wypracowała swój indywidualny wnętrzarski styl, który znany jest na całym świecie. Być może co niektórzy utożsamiają go z popularnym skandynawskim designem i poniekąd jest w tym odrobinę racji, ponieważ to jego odłam, jednakże – bądź co bądź – to autonomiczny i jednocześnie baaaardzo klimatyczny styl, który warto poznać, a być może nawet zaprosić do swoich wnętrz. Styl duński, bo o nim mowa, ma swoje charakterystyczne cechy i meble, które uchodzą za perełki światowego designu oraz swoją historię. O tym wszystkim przeczytacie w dzisiejszym wpisie, a okrasiłam go jak zwykle soczystymi inspiracjami w postaci zdjęć. Zapraszam!

 

Meble SITS
Meble SITS

 

Styl duński od podstaw

Narodzin stylu duńskiego możemy doszukiwać się w latach 30. XX wieku, a za jego ojca uznaje się Kaarema Klinta – twórcę wydziału meblarskiego na kopenhaskiej Akademii Sztuk Pięknych. Co było aż tak przełomowym wydarzeniem, które zaważyło na powstaniu nowego stylu we wnętrzach? Otóż nic takiego spektakularnego patrząc z perspektywy czasu. Było to zerwanie z czystą funkcjonalnością – modną w tym czasie w europejskim wzornictwie – na rzecz łączenia walorów użytkowych i estetycznych. W ten sposób powstają słynne duńskie meble, które oprócz oczywistej funkcjonalności cechują się naprawdę wysokim poziomem designu.

 

Duńskie perełki designu
Duńskie perełki designu

 

1.Lampa PH Artichoke – Poul Henningsen
2. Lampa AJ Table – Arne Jacobsen
3. Fotel Egg – Arne Jacobsen
4. Krzesło Panton – Verner Panton
5. Krzesło Wishbone – Hans J. Wegner
6.  Lampa Bestlite – Gubi

 

Meble SITS
Meble SITS

Niezwykły komfort użytkowania to podstawa

 

Co z czym się je?

Wnętrza w duńskim stylu najpełniej charakteryzuje motto, które go zapoczątkowało, czyli estetyka + funkcjonalność. Tutaj nikt nie każe nam dokonywać heroicznych wyborów, ponieważ decydując się na odpowiednie meble możemy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Ponadto w takich wnętrzach nie można przesadzać z dodatkami, ale też nie jest wskazane całkowite wystrzeganie się ich.

Przytulny minimalizm jest efektem, o który nam chodzi. Osiągniemy go wybierając ciepłe tekstylia i dywany, najlepiej wykonane z lnu czy wełny. To one podkreślą naszą miłość do naturalnych rozwiązań. Oprócz tego mile widziane są świeczniki, na przykład w kształcie kamienia, ale nie poprzestawajmy na tym… designerskie lampy również powinny się tu znaleźć, ponieważ zależy nam na jak najlepszym doświetleniu. Kolorystyka wnętrza jest utrzymana w stonowanych bielach i beżach, a na żywsze kolory możemy sobie pozwolić na detalach.

 

Styl duński | proj. MINT&BRISK
Styl duński | proj. MINT&BRISK

 

Jakie meble wybrać?

Tak samo jak w przypadku skandynawskiego stylu, tutaj również istnieje zamiłowanie do mebli z drewna z tą różnicą, że w stylu duńskim nie ma nacisku na to, aby je barwić na biało. Naturalny kolor podkreślający piękne usłojenie jest najbardziej pożądany. Oprócz tego widoczne jest sympatyzowanie z oryginalnymi formami, a prawdziwą wisienkę na torcie stanowią meble rodem z lat 50. lub 60. Szczególnie fotele i krzesła są tego trendu odzwierciedleniem. Zaokrąglone formy oraz nóżki dodające lekkości bryłom są również bardzo mile widziane. Do tego duńskie perełki designu w najlepszym wydaniu i mamy gotowe wnętrze w stylu duńskim!

Dopełnieniem całości będzie oczywiście drewniana podłoga, która nie tylko ociepla wnętrze, ale również idealnie koresponduje ze stylem duńskim. Wybierając drewniane deski podłogowe, które w zależności od potrzeb możesz ułożyć w klasyczną jodełkę czy też wzór francuski lub węgierski, albo poddać zabiegowi postarzania lub szczotkowania drewna, możesz otrzymać naprawdę ciekawy efekt. Deski podłogowe Charme Parquet dostępne w salonach Internity Home oraz Prodesigne są najciekawszą propozycją jeśli chodzi o wykończenie wnętrza w przytulnym duńskim klimacie. Jeśli lubisz styl skandynawski, ale brakuje Ci w nim dizajnerskich smaczków… bliski Ci jest minimalizm choć z drugiej strony cenisz sobie przytulne wnętrza – styl duński jest dla Ciebie! Kto chciałby się tu rozgościć na dłużej?

 

Meble SITS
Meble SITS
Styl duński | proj. Viscato
Styl duński | proj. Viscato

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków