Na pewno się zdziwiliście, iż taka dziedzina jak psychologia architektury w ogóle istnieje. Jest ona niezwykle ważna, ma ogromny wpływ na przestrzeń, w którym przebywamy na co dzień i na to, jak się w nich czujemy. 

W architekturze od zawsze poszukuje się archetypów miasta idealnego, zarówno schematu jak i jego elementów. Co dziwne ponoć najlepszym wzorem są miasta średniowieczne. Architekci więc celowo wprowadzają do zabudowy na planie głównym, uliczki, ławki czy fontanny. W takim otoczeniu przyznacie że czujemy się najlepiej. Ceny mieszkań wzrastają tam, gdzie pomyślano zawczasu o ciekawym i stylowym planie zabudowy i zagospodarowaniu terenu. Przyjrzyjmy się nazwom nowych inwestycji mieszkaniowych, jak wiele w nich określeń odwołujących się do naszej wyobraźni, bo kupujemy nie beton, cegłę, ściany czy chodniki, ale nasze marzenia, zaspokojenie naszych potrzeb, inwestujemy nie w „nieruchomość”, ale w nasz spokój, prestiż, poczucie bezpieczeństwa i wygody. 

Mat. pras. BXBstudio

Mat. pras. BXBstudio

Czym jest psychologia przestrzeni?

Jest to dość nowa dziedzina psychologii, łączy w sobie elementy architektury i oczywiście psychologię.  Najważniejszym aspektem, którym się zajmuje, jest relacja człowieka z jego otoczeniem oraz sposób, w jaki człowiek kształtuje swoją przestrzeń i w jaki przestrzeń kształtuje człowieka.
To również analiza zależności pomiędzy miejscem, w którym człowiek żyje lub pracuje, a efektywnością działań, samopoczuciem czy ogólnie pojętym dobrostanem. 

5 KOLORÓW KTÓRE ZDOMINUJĄ ROK 2020! TRENDBOOK!

 

Istnieje zależność między, źle urządzonym wnętrzem a negatywnym wpływem na nasz zdrowie psychiczne, ale również fizyczne. Psychologia architektury jest jeszcze ważniejsza dla miejsc użytku publicznego, takich jak szpitale czy uczelnie.

Ważne czynniki

Na nasze samopoczucie wpływają impulsy sensoryczne – wizualne – kolory, kształty, światło, rozmieszczenie przestrzenne mebli i sprzętów, tło, akcenty, audio, kinestetyczne, taktylne (faktura przedmiotów, które dotykamy, na których siedzimy, przedmioty, które bierzemy do ręki), zapachowe (zapachy, odory, wentylacja).  

Mówi się także o energii miejsca czy energii ludzi przebywających w danym miejscu. Wszystkie te czynniki mają znaczący wpływ na nastrój, samopoczucie, poziom skupienia czy relaksu. Mogą wspierać człowieka lub go wyhamowywać, czy wręcz blokować na poziomie podświadomym.

Impulsy sensoryczne – kolory

Już dawno psycholodzy udowodnili wpływ kolorów na nasze samopoczucie, reakcje i nastrój. Skoro kolor wpływa na nasze samopoczucie to oczywiście zaczęto to wykorzystywać jako niekonwencjonalną metodę leczenia, poprzez eksponowanie zmysłu wzroku danej osoby na odpowiednie barwy. Zapoczątkowali to mieszkańcy Egiptu, Chin i Indii. Dziś wykorzystując zdobycia nowoczesnej techniki jest to jedna z najpopularniejszych metod medycyny niekonwencjonalnej. Wiemy dobrze, że kolory mogą nas uspokajać, relaksować, poprawiać humor lub pobudzać. Dlatego warto o nich pamiętać również w naszych wnętrzach.

Biały

Kolor ten może już znienawidzony przez większość lecz otaczanie się nim łagodzi emocje, przynosi spokój i odprężenie. W rozbielonym mieszkaniu łatwo zebrać myśli i dać odpocząć oczom. Białe wnętrza nie są jednorodne, ponieważ są różne odcienie bieli. I nawet biały kontakt na białej ścianie będzie się odróżniał.

Mieszkanie projektu Na Antresoli

Mieszkanie projektu Na Antresoli

Biały doskonale odbija światło, powiększając tym samym przestrzeń. Jest też neutralnym tłem dla innych kolorów. Wycisza, koi zmysły, nie zgasi więc zapału osób dynamicznych i zdecydowanych. Może jednak w nadmiarze działać zbyt stymulująco na osoby samotne i pozbawione energii.

Niebieski 

Patrząc pod kątem psychologicznym to symbol harmonii, spokoju i pozytywnego działania. Maluje kreatywność, uspokaja umysł i wzmacnia koncentrację. Jest wskaźnikiem dobrej komunikacji i pomysłowości oraz symbolem elegancji. To mój ulubiony kolor i każde wnętrze z niebieskimi odcieniami zwraca moją uwagę! 

Różowy

W znaczeniu psychologicznym, różowy to kolor osób pewnych siebie, odważnych, nie bojących się ryzykować. Pomimo swojego delikatnego i przyjemnego odcieniu, barwa nie jest odpowiednia dla osób, podłamanych psychicznie. Może bowiem je przytłaczać i pogłębiać złe samopoczucie. Z drugiej strony, róż to kolor dla osób, które potrzebują bliskości, ciepła, miłości i zainteresowania ze strony innych. Ludzie wybierający kolor różowy charakteryzują się skłonnością do wzruszeń i uczuciowością. Jest to bowiem najbardziej kobiecy i delikatny kolor. Dowodzi przywiązania, łatwości w okazywaniu uczuć oraz niezmiernej życzliwości.  A jak pięknie prezentuje się w łazience sami zobaczcie!

Żółty – Yellow Mellow 2020 rok

Kolor słońca, budzi radość, dodaje pozytywnej energii i pobudza do działania. Wzmacnia kreatywność i pomaga w podejmowaniu decyzji, dlatego jest szczególnie polecany do pomieszczeń przeznaczonych do nauki. Żółty rozładowuje napięcia, jednak za dużo tego koloru może irytować. Ta pogodna i dynamiczna barwa ze względu na swe właściwości pobudzające do działania, nie nadaje się do sypialni. Żółty będzie za to doskonałym kolorem do chłodnych, niedoświetlonych wnętrz, pozbawionych dostępu do słońca.

 

Sofa Pianca

Sofa Pianca

Kuchnia w kolorze roku 2020 Yellow Mellow

Kuchnia w kolorze roku 2020 Yellow Mellow

Pomarańczowy – Cantaloupe kolor roku 2020!

To bardzo pozytywna barwa, kojarzy się z ciepłem, komfortem. Jednocześnie pobudza nas do działania, pozwala pozbyć się złych emocji.  Z medycznego punktu przebywanie w pomieszczeniach utrzymanych w tej kolorystyce powoduje wydzielanie soków trawiennych i wzmaga poczucie głodu. Jest to dobry kolor do jadalni w tonacji jaśniejszej a trochę mocniejszy sprawdzi się w kuchni. Dlatego bardzo często ten kolor jest wykorzystywany w restauracjach. Jednak dla osób na wiecznej diecie to chyba nie jest najlepszy kolor do jadalni. Kolor ten należy stosować z umiarem, gdyż ściany malowane na ten kolor przytłaczają i pomniejszają wnętrza. Jeżeli pomarańczowy kolor to raczej w dodatkach. A najlepszym rozwiązaniem jest wybranie ciepłego Cantaloupe, melonowo-łososiowy odcień pomarańczy. 

Płytki Wow Design

Schudy Studio - melonowe zasłony w salonie

Schudy Studio – melonowe zasłony w salonie

Fiolet – trend 2020 roku to kolor o nazwie Cassis

Symbolizuje zainteresowanie sferą duchową. Lubi się z introwertykami, stawia na jakość i skłonności do luksusu. Zwraca na siebie uwagę i stymuluje do rozwoju.

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij →

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Maksymilian Płusa

Specjalista // Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Składowa 22, Kraków