Space Age design - styl, który nadal inspiruje projektantów

Space Age design – styl, który nadal inspiruje projektantów

Pod koniec lat 50. XX wieku, rozwój technologiczny oraz fascynacja futurystycznymi kształtami, przyczyniły się do powstania stylu Space Age design. Projektanci z różnych dziedzin, takich jak moda, architektura czy formy użytkowe, podjęli się tworzenia innowacyjnych produktów zainspirowanych gospodarką kosmiczną i osiągnięciami branży lotniczej oraz NASA. Dzięki badaniom nad tworzywami sztucznymi, możliwe stało się wykorzystanie różnorodnych polimerów, co otworzyło nieskończone możliwości w zakresie form i kształtów finalnego produktu. Lata 60. przyniosły prawdziwy boom Space Age design, który trwał do lat 70. Powstały wówczas najbardziej ikoniczne przedmioty codziennego użytku oraz projekty wnętrz, które do dziś inspirują architektów na całym świecie. Odrodzenie estetyki Space Age przyniósł przełom nowego milenium, kiedy to futurystyczne wizje ponownie zyskały na popularności. Obecnie, możemy obserwować drugi come back stylu, wynikający nie tylko z zainteresowania estetyką retro, ale także kolejnym etapem urzeczywistniania sektora turystyki kosmicznej, za sprawą prywatnych firm takich jak SpaceX i Blue Origin.

Kadr z filmu 2001: Odyseja Kosmiczna | Źródło: https://www.atlasofplaces.com/

Style, których nie znacie – 8 trendów wnętrzarskich poza głównym nurtem

Krótka historia stylu

Space Age design, pojawił się na początku lat 50. XX wieku. Odzwierciedlał utopijną wizję przyszłości, po doświadczeniach drugiej wojny światowej. Era kosmiczna przyniosła niesamowite innowacje, których początki związane były z eksploracją kosmosu. Wiele z nich, tj.: memory foam, oświetlenie LED, liofilizowana żywność czy Internet, stało się częścią codziennego życia. Od tego czasu masowa produkcja tworzyw sztucznych pozwoliła na zupełnie nowe podejście do formy, co inspirowało projektantów do badania potencjału nowego medium. Okres ery kosmicznej był czasem dynamicznej eksploracji inżynierii i nauki. Projektanci rozwijali swoje dziedziny i przesuwali granice dalej niż kiedykolwiek wcześniej. Space Age design stanowił uniwersalną koncepcją projektowania, obejmującą nie tylko modę i architekturę. Termin, po raz pierwszy, został formalnie użyty w 1964 roku, kiedy Pierre Cardin wypuścił linię ubrań „Space Age”. Innymi wybitnymi projektantami mody z tej epoki byli André Courrèges i Paco Rabanne, wraz z takimi kultowymi projektami, jak Go-Go shoes. Architektura, również była pod silnym wpływem ery kosmicznej, czego przykładem jest futurystyczny nurt Googie, powstały w południowej Kalifornii i popularny w Stanach Zjednoczonych do wczesnych lat 70. Przykłady wnętrz w stylu Space Age można znaleźć w filmie Stanleya Kubricka „2001: Odyseja kosmiczna” z 1968 roku oraz w dobrze znanej kreskówce „Jetsonowie”, której pierwszy odcinek został wyemitowany w 1962 roku.

Futuro House, fińskiego architekta Matti Suuronena | Projekt z 1968 roku

Charakterystyka stylu

Przyszłość widziana przez pryzmat ery kosmicznej popychała do rozważań nad tym, jak ma wyglądać życie przyszłości. Charakterystyczną cechą stylu Space Age było przede wszystkim wykorzystanie innowacyjnych materiałów, takich jak plastik, włókno szklane, formowana sklejka czy tkaniny elastyczne. Wszystko po to, aby wcielić w życie pomysły na futurystyczne i innowacyjne projekty, które do tej pory pozostawały jedynie w sferze konceptualnej. Meble oraz dodatki do wnętrz były jednym z elementów codziennego użytku, które przyciągnęły uwagę społeczeństwa. Ich zupełnie nowe, nieznane dotąd formy, inspirowane były statkami kosmicznymi, UFO czy fantazjami o życiu w kosmosie. Wzrost siły nabywczej ludzi przyczynił się do powstania wielu innowacyjnych projektów, które były jednocześnie funkcjonalne i oryginalne. Styl Space Age charakteryzował się również odważnymi kolorami, takimi jak intensywna zieleń, pomarańcz czy czerwień, często łączone z „laboratoryjną” bielą. Jednak styl Space Age nie ograniczał się tylko do mebli czy aranżacji wnętrz. Rozwijający się w tym samym czasie ruch Pop-art popychał Space Age w kierunku jeszcze bardziej odważnych form i intensywnych kolorów, nawiązujących do kosmicznych motywów i filozofii wybiegającej w przyszłość ery kosmicznej.

Źródło: Pedrali
Źródło: Artemide

Ikony designu Space Age

Podczas wyścigu kosmicznego między ZSRR a Stanami Zjednoczonymi, design Space Age stał się samym w sobie ruchem, mającym ogromny wpływ na wyobraźnię projektantów. Nowe technologie, tworzywa oraz sama koncepcja podróży kosmicznych miały dominujący wpływ na kształtowanie projektów. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych mebli tego okresu, które do dziś pojawiają się w aranżacjach wnętrz, jest krzesło Vernera Pantona z 1959 roku. Falisty monoblok z poliestru, wzmocniony włóknem szklanym o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie, został nazwany od nazwiska projektanta i stał się ikoną lat 60-tych. Kolejnym znamiennym dla designu Space Age projektem Pantona był Egg Chair. Kulista forma fotela, przypominająca kapsułę czasu, na stałe wpisała się w pop kulturę i inspirowała kolejne pokolenia projektantów. Warto również wspomnieć o kolekcji Tulip autorstwa Eero Saarinena. Składała się ona z krzeseł i stolika o charakterystycznej kielichowej formie z jedną nogą i płaską bazą. Stolik Tulip został użyty jako scenografia kosmicznego samolotu PanAm we wspomnianym już filmie „Odyseja kosmiczna”. Futurystyczne formy z tworzyw sztucznych wciąż pozostają żywe w portfolio współczesnych marek, takich jak Pedrali czy Artemide.

Źródło: Pedrali
Źródło: Pedrali

Współczesne inspiracje erą lotów kosmicznych

Obecnie, inspiracje erą lotów kosmicznych powracają w projektach wnętrz, głównie dzięki zainteresowaniu stylem retro. Jednak nie jest to jedyna przyczyna – prywatne firmy związane z turystyką kosmiczną, także pobudzają fantazję architektów. Estetyka Space Age pojawia się w aranżacjach wnętrz komercyjnych, takich jak restauracje, kawiarnie czy salony usługowe. Inwestorzy w tej branży często chcą przyciągnąć uwagę oryginalnymi aranżacjami, które zachęcają do odwiedzania, fotografowania i dzielenia się wrażeniami w mediach społecznościowych.

Proj.: Boris Kudlička with Partners; Fot. PION Studio

W projektach przestrzeni prywatnych, estetyka Space Age często jest mieszana z innymi stylami, takimi jak Avant Basic czy Weirdcore, co powoduje, że jej wpływ jest mniej zauważalny.

Projekt: KODO

Niemniej jednak, warto przyjrzeć się wybranym przez naszą Redakcje przykładom, szczególnie tym, które znajdują się w Polsce, aby zobaczyć, jak współcześni architekci interpretują estetykę Space Age w swoich projektach.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Paloma Inn (@paloma.inn)

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez SECOND HOME (@secondhome_io)

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez @yusstudios

Zapytaj // naszego eksperta

Daniel Kwiatkowski

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Katarzyna Kosieradzka-Krysiuk

doradca klienta meble / tkaniny / tapety / wykładziny
×

Magda Lewandowska

Specjalista //Meble
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków