Spieki kwarcowe, czyli wielkoformatowe płyty gresowe, są relatywnie nowym materiałem na polskim rynku. Technologia ta powstała we Włoszech, ale szybko zyskała zwolenników na całym świecie. Szczególnie chętnie wykorzystywane są w realizacjach komercyjnych, ponieważ spełniają rygorystyczne standardy tego typu przestrzeni. Spieki są odporne na uszkodzenia, łatwe w transporcie i montażu, ekologiczne, a także zachowują niezmienny wygląd przez lata. Architekci bardzo docenili ten typ materiału wykończeniowego i chętnie wykorzystują spieki kwarcowe w inwestycjach publicznych. Dziś przygotowaliśmy dużą dawkę inspiracji, przedstawiających zastosowanie płyt wielkoformatowych w przestrzeniach komercyjnych. 

Spieki kwarcowe – wszystko co musisz o nich wiedzieć

 

Spieki kwarcowe w inwestycjach publicznych – wybór na lata

Przestrzenie komercyjne, przed dopuszczeniem do użytku, muszą spełnić szereg standardów. Wiele z nich wiąże się z bezpieczeństwem użytkowania przez duże grupy ludzi. Istotną cechą materiałów, którymi wykańcza się tego typu miejsca jest antypoślizgowość. Gresy podłogowe, znajdujące się w ofercie grupy Internity Home, posiadają produkty o parametrze R10. Ponadto materiał ten jest bardzo odporny na zarysowania, ścieranie czy działanie środków czyszczących. 

Gresy, poza parametrami związanymi z bezpiecznym użytkowanie, posiadają szereg cech czysto praktycznych. Bardzo istotną z nich jest grubość, która osiąga nawet 3 mm, a pomimo tego materiał ten jest niezwykle wytrzymały, dzięki czemu spieki kwarcowe mogą być  szeroko wykorzystywane, nie tylko do okładania ścian i podłóg, ale również do obudowy meblowej. Cięcie takiego materiału jest możliwe przy pomocy specjalnych tarcz, dzięki czemu obróbka jest w pełni bezpieczna. Także koszty są optymalne, biorąc pod uwagę jakość materiału oraz jego renomę. Ponad to płyty są lekkie co ułatwia transport i montaż.

Spieki kwarcowe o wymiarach 120×120 cm ważą około 30 kg, a największe płyty, które dochodzą do formatu 160×320 cm, w granicach 90 kg. Zatem są zdecydowanie lżejsze od większości materiałów, np. od kamienia naturalnego. 

Spieki kwarcowe sprawdzą się w przestrzeniach biurowych. Industrialny charakter wnętrza został uzyskany za sprawą płyt typu „used look”.

 

Wyjątkowe wzory płyt wielkoformatowych 

Istotną cechą płyt wielkoformatowych jest niezwykle bogata oferta wzorów. Mogą imitować dowolny materiał, a także posiadać różnorodną strukturę i powierzchnie. Pozwala to na dopasowanie spieków do dowolnego wnętrza i stylu. Najpopularniejszymi typami wzorów są:

  • imitacja betonu
  • imitacja kamienia
  • imitacja drewna
  • imitacja marmuru
  • imitacja metalu

Specjaliści pracujący przy projektowaniu wzorów na płytach, uważnie śledzą trendy w designie, dlatego nieustannie pojawia się coś nowego. Ostatnim trendem są spieki z motywami graficznymi, np. floralnymi, będące idealną alternatywą dla tapet.

Płyty o ciekawym wzorze, sprawdzą się w miejscach, gdzie tapeta nie ma zastosowań praktycznych.

Płytki imitujące marmur wprowadzą do wnętrza wyjątkową elegancję.

Spieki kwarcowe w inwestycjach publicznych

Poniżej prezentujemy kilka przykładów przestrzeni komercyjnych, w których płyty wielkoformatowe są najchętniej wykorzystywane przez architektów.

Bary i restauracje

Spieki kwarcowe doskonale zachowują się w kontakcie z żywnością. Pod wpływem działania płynów nie uwalniają się z nich żadne substancje, dzięki czemu można bezpiecznie wykorzystywać je jako blaty kuchenne czy barowe, a nawet blaty stolików. Dodatkowo nie dopuszczają do rozwoju pleśni, grzybów i bakterii, a także charakteryzują się niską nasiąkliwością oraz wysoką odpornością na zabrudzenia.

W restauracjach płyty wielkoformatowe pozwalają na uzyskanie spójnej stylistyki wnętrza. Można wykorzystać je jako blaty stolików, obudowę baru czy półek, a także elementy dekoracji ścian.

Hotele

Płyty wielkoformatowe prześcigają właściwości, jakimi charakteryzuje się kamień naturalny, który często ma porowatą strukturę, przez co narażony jest na chłonięcie płynów. W przypadku marmurów, trawertynów i pochodnych piaskowców, powierzchnia ulega ścieraniu (pyleniu), a także odbarwieniom od kosmetyków kolorowych czy środków czyszczących. Dlatego w miejscach, takich jak hotele, gdzie rotacja ludzi jest bardzo duża, spieki kwarcowe są o wiele praktyczniejszym rozwiązaniem. Płyty wielkoformatowe w hotelach bardzo często wykorzystywane są  do wykańczania stanowisk recepcji. Dzięki wyjątkowej wytrzymałości, są odporne na wzmożoną eksploatację. Znajdą także zastosowanie, jako przepierzenia czy ścianki działowe. 

W ofercie Internity Home i Prodesigne znajdują się płytki z dodatkiem srebra, które posiadają właściwości antybakteryjne. Cecha ta powoduje, że spieki świetnie sprawdzą na basenie czy w strefie SPA.

Spieki kwarcowe w showroomie Marazzi w Mediolanie.

Elewacje 

Gresy wielkoformatowe są odporne na działanie promieniowania UV, mróz i inne warunki atmosferyczne, dlatego są doskonałym materiałem do wykańczania elewacji. Dzięki temu, że powstają z naturalnych komponentów i nie zawierają żadnych barwników organicznych, nie zmieniają się pod wpływem niesprzyjającej pogody i zachowują swój kolor oraz fakturę. Brak związków organicznych w ich składzie czyni je też odpornymi na ogień i wysokie temperatury. Nawet podczas pożaru nie wydzielają dymu ani innych, toksycznych substancji.

Sprawdź naszą ofertę płytek wielkoformatowych

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij →

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Składowa 22, Kraków