Spieki kwarcowe w inwestycjach publicznych - wybór profesjonalistów

Spieki kwarcowe w inwestycjach publicznych – wybór profesjonalistów

Spieki kwarcowe, czyli wielkoformatowe płyty gresowe, są relatywnie nowym materiałem na polskim rynku. Technologia ta powstała we Włoszech, ale szybko zyskała zwolenników na całym świecie. Szczególnie chętnie wykorzystywane są w realizacjach komercyjnych, ponieważ spełniają rygorystyczne standardy tego typu przestrzeni. Spieki są odporne na uszkodzenia, łatwe w transporcie i montażu, ekologiczne, a także zachowują niezmienny wygląd przez lata. Architekci bardzo docenili ten typ materiału wykończeniowego i chętnie wykorzystują spieki kwarcowe w inwestycjach publicznych. Dziś przygotowaliśmy dużą dawkę inspiracji, przedstawiających zastosowanie płyt wielkoformatowych w przestrzeniach komercyjnych. 

Spieki kwarcowe – wszystko co musisz o nich wiedzieć

 

Spieki kwarcowe w inwestycjach publicznych – wybór na lata

Przestrzenie komercyjne, przed dopuszczeniem do użytku, muszą spełnić szereg standardów. Wiele z nich wiąże się z bezpieczeństwem użytkowania przez duże grupy ludzi. Istotną cechą materiałów, którymi wykańcza się tego typu miejsca jest antypoślizgowość. Gresy podłogowe, znajdujące się w ofercie grupy Internity Home, posiadają produkty o parametrze R10. Ponadto materiał ten jest bardzo odporny na zarysowania, ścieranie czy działanie środków czyszczących. 

Gresy, poza parametrami związanymi z bezpiecznym użytkowanie, posiadają szereg cech czysto praktycznych. Bardzo istotną z nich jest grubość, która osiąga nawet 3 mm, a pomimo tego materiał ten jest niezwykle wytrzymały, dzięki czemu spieki kwarcowe mogą być  szeroko wykorzystywane, nie tylko do okładania ścian i podłóg, ale również do obudowy meblowej. Cięcie takiego materiału jest możliwe przy pomocy specjalnych tarcz, dzięki czemu obróbka jest w pełni bezpieczna. Także koszty są optymalne, biorąc pod uwagę jakość materiału oraz jego renomę. Ponad to płyty są lekkie co ułatwia transport i montaż.

Spieki kwarcowe o wymiarach 120×120 cm ważą około 30 kg, a największe płyty, które dochodzą do formatu 160×320 cm, w granicach 90 kg. Zatem są zdecydowanie lżejsze od większości materiałów, np. od kamienia naturalnego. 

Spieki kwarcowe sprawdzą się w przestrzeniach biurowych. Industrialny charakter wnętrza został uzyskany za sprawą płyt typu „used look”.

 

Płyty wielkoformatowe imitujące beton

Wyjątkowe wzory płyt wielkoformatowych 

Istotną cechą płyt wielkoformatowych jest niezwykle bogata oferta wzorów. Mogą imitować dowolny materiał, a także posiadać różnorodną strukturę i powierzchnie. Pozwala to na dopasowanie spieków do dowolnego wnętrza i stylu. Najpopularniejszymi typami wzorów są:

  • imitacja betonu
  • imitacja kamienia
  • imitacja drewna
  • imitacja marmuru
  • imitacja metalu

Specjaliści pracujący przy projektowaniu wzorów na płytach, uważnie śledzą trendy w designie, dlatego nieustannie pojawia się coś nowego. Ostatnim trendem są spieki z motywami graficznymi, np. floralnymi, będące idealną alternatywą dla tapet.

Płyty o ciekawym wzorze, sprawdzą się w miejscach, gdzie tapeta nie ma zastosowań praktycznych.
Płytki imitujące marmur wprowadzą do wnętrza wyjątkową elegancję.

Spieki kwarcowe w inwestycjach publicznych

Poniżej prezentujemy kilka przykładów przestrzeni komercyjnych, w których płyty wielkoformatowe są najchętniej wykorzystywane przez architektów.

Bary i restauracje

Spieki kwarcowe doskonale zachowują się w kontakcie z żywnością. Pod wpływem działania płynów nie uwalniają się z nich żadne substancje, dzięki czemu można bezpiecznie wykorzystywać je jako blaty kuchenne czy barowe, a nawet blaty stolików. Dodatkowo nie dopuszczają do rozwoju pleśni, grzybów i bakterii, a także charakteryzują się niską nasiąkliwością oraz wysoką odpornością na zabrudzenia.

W restauracjach płyty wielkoformatowe pozwalają na uzyskanie spójnej stylistyki wnętrza. Można wykorzystać je jako blaty stolików, obudowę baru czy półek, a także elementy dekoracji ścian.

Hotele

Płyty wielkoformatowe prześcigają właściwości, jakimi charakteryzuje się kamień naturalny, który często ma porowatą strukturę, przez co narażony jest na chłonięcie płynów. W przypadku marmurów, trawertynów i pochodnych piaskowców, powierzchnia ulega ścieraniu (pyleniu), a także odbarwieniom od kosmetyków kolorowych czy środków czyszczących. Dlatego w miejscach, takich jak hotele, gdzie rotacja ludzi jest bardzo duża, spieki kwarcowe są o wiele praktyczniejszym rozwiązaniem. Płyty wielkoformatowe w hotelach bardzo często wykorzystywane są  do wykańczania stanowisk recepcji. Dzięki wyjątkowej wytrzymałości, są odporne na wzmożoną eksploatację. Znajdą także zastosowanie, jako przepierzenia czy ścianki działowe. 

W ofercie Internity Home i Prodesigne znajdują się płytki z dodatkiem srebra, które posiadają właściwości antybakteryjne. Cecha ta powoduje, że spieki świetnie sprawdzą na basenie czy w strefie SPA.

Spieki kwarcowe w showroomie Marazzi w Mediolanie.

Elewacje 

Gresy wielkoformatowe są odporne na działanie promieniowania UV, mróz i inne warunki atmosferyczne, dlatego są doskonałym materiałem do wykańczania elewacji. Dzięki temu, że powstają z naturalnych komponentów i nie zawierają żadnych barwników organicznych, nie zmieniają się pod wpływem niesprzyjającej pogody i zachowują swój kolor oraz fakturę. Brak związków organicznych w ich składzie czyni je też odpornymi na ogień i wysokie temperatury. Nawet podczas pożaru nie wydzielają dymu ani innych, toksycznych substancji.

Sprawdź naszą ofertę płytek wielkoformatowych

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków