Formea Studio

Styl modern – comeback, czyli styl dla miłośników dobrego designu

 

Mid Century Modern 

Styl ten określa, styl nowoczesny, warto znać ten temin jeśli chcemy znaleźć inspiracje w zachodniej architekturze.  Mid Century Modern, jak sama nazwa wskazuje, nawiązuje mocno do połowy zeszłego stulecia – od późnych lat 40-tych do 60-tych. 

Styl nowoczesny powstał pod wpływem reakcji na ówczesną estetykę, Z końcem XIX wieku styl opierał się na przepychu, bogactwie i rozbudowanych ornamentach. Nowy styl to odcięcie się całkowite od minionej epoki, ze zbędnymi dekoracjami, które nie ukrwyajmy, szybko wychodzą z mody.

Ponad 40-metrowa przestrzeń dzienna, otwarta na kuchnię | proj. Piotr Stolarek – Projektowanie wnętrz
Ponad 40-metrowa przestrzeń dzienna, otwarta na kuchnię | proj. Piotr Stolarek – Projektowanie wnętrz

proj. Mana Design
proj. Mana Design
proj. Kaza Interior Design

 

Projektanci starali się tworzyć przestrzenie, które byłyby otwarte na świat i naturę, ale jednocześnie podporządkowane człowiekowi i wygodzie. Wielkie okna, płynnie łączone pomieszczenia, naturalne materiały i proste, przystępne kształty – najważniejsza stała się funkcjonalność.

Adolf Loos, austriacki architekt, prekursor modernizmu, już na początku XX wieku głosił tezę, że ornament to zbrodnia i realizację tego postulatu doskonale widać właśnie w stylu nowoczesnym. Oprócz budynków Loos projektował proste, gięte meble dla firmy Thonet i produkowane do dziś wyroby ze szkła dla firmy Lobmeyer.

Krzesła Thone zaprojektowane przez Adolf Loos
Krzesła Thonet zaprojektowane przez Adolf Loos

Najważniejsze w stylu nowoczesnym to prostota i funkcjonalizm. Podejście takie do urządzania przestrzeni na zawsze zminiło świat aranżacji!

 

Styl modern to funkcjonalny minimalizm, proste linie, geometryczne kształty i szlachetne, pięknie prezentujące się materiały.

Prostota, piękno i praktycyzm

Jak urządzić salon? 

Salon powinien być jasny, przestronny, jeśli mamy niewielki metraż postawcie na meble przeźroczyste, one również są oznaką stylu nowoczesnego. Przeźroczyste krzesło to jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów Starck’a. Kiedyś powiedział „ja nie pracuję, ja śnię” I faktycznie jego projekty są jak z bajki. Krzesło „Ghost” to już ikona designu, a co ważne  trwałe na warunki atmosferyczne, wytrzymałe i piękne.

Przeźroczyste krzesła Ghost
Przeźroczyste krzesła Ghost

Przeźroczyste krzesła, niesamowity narożnik, który był prezentowany na targach w Koloni - możesz kupić w Intenity Home

Projekt wnętrza Tete Concept
Projekt wnętrza Tete Concept
Formea Studio
Formea Studio

Choć w tym stylu stawiano na eleganckie materiały – drewno, marmur, mosiądz, naturalną skórę – to pleksi było wyrazem nowoczesności, do której dążyli wszyscy projektanci. Co więcej, ekstrawaganckie połączenie plastiku z drewnem i skórą daje oryginalny efekt.

Nastrojowy salon w drewnie
Nastrojowy salon w drewnie

Jak urządzić jadalnię w stylu nowoczesnym

Przepis na taką jadalnie to tapicerowane, moga być welurowe lub drewniane krzesła, drewniane stoły, eleganckie dodatki, efektowne lampy. 

proj. Hola Design
proj. Hola Design

Meble w stylu mid-century

Projektując wnętrze inspirowane estetyką mid-century pamiętajmy przede wszystkim o starannie dobranych meblach. Fani stylu skandynawskiego znają już Charlesa i Ray Eamsów, jednak z pracowni amerykańskich projektantów wyszło znacznie więcej niż popularne krzesła DSW czy DSR. Zarówno ich meble, jak i projekty Arne Jacobsena, Normana Chernera, Georga Nelsona czy Eero Saarinena to w zasadzie swoiste ikony, samograje, których obecność we wnętrzu narzuca estetykę. 

 

Rodzime marki znane na całym świecie

PRL to wbrew pozorom nie tylko sztampowa stylistyka meblościanek z płyty, czy sosnowych boazerii. Projekty Romana Modzelewskiego, Rajmunda Hałasa, Marii Chomentowskiej, Teresa Kruszewskiej albo Bogusławy i Czesława Kowalskich, nie ustępują w niczym tym, które opracowali ich koledzy  z zachodniej Europy i zza oceanu. Ich przewagą jest niewątpliwie cena i dostępność.

Fotel projektu Romana Modzelewskiego

PROJEKT AŻUROWEGO WNĘTRZA | PROJ. SPACELAB

Wnętrze domu w Lublinie | proj. 081 Architekci Wnętrze domu w Lublinie | proj. 081 Architekci

Krzesła zaprojektowane przez polskich designerów:

Tapety w stylu Mid Century Modern

Tapeta Arte dostępna w Internity Home
Tapeta Arte dostępna w Internity Home
Tapeta Arte dostępna w Internity Home
Tapeta Arte dostępna w Internity Home
Tapeta Arte dostępna w Internity Home
Tapeta Arte dostępna w Internity Home
Tapety Wall & Deco dostępne w Internity Home i Prodesigne
Tapety Wall & Deco dostępne w Internity Home i Prodesigne

Łazienka w stylu mid century

Łazienkę nawet tą małą i w bloku, możesz urządzić zgodnie z zasadmi stylu. Wybierz płytki w kształcie geometrycznym, najlepiej heksagonalnym w kolorze. 

Formea Studio
Formea Studio
Formea Studio
Formea Studio

Zamiast gotowych mebli do łazienki rozejrzyj się za wysoką komodą na prostych nogach i dobierz do niej umywalkę nablatową. Nad komodą zawieś lustro w geometrycznej ramie ze złotymi brzegami. Niech złoty kolor stanie się motywem przewodnim twojej łazienki. Do kompletu wybierz złotą baterię, dodatki. Niech złoty kolor stanie się motywem przewodnim wnętrza. 

METALLIC EDITION
METALLIC EDITION
Płytki Atlas Concorde | Kolekcja Boost
Płytki Atlas Concorde | Kolekcja Boost

Przedstawiciele stylu Mid Century Modern 

Jednym z przedstawicieli tego stylu był Mies van Der Rohe.  Znany z aforyzmów :„mniej znaczy więcej” i   „Bóg jest ukryty w szczegółach”. Ojciec minimalizmu i brutalizmu (1886-1969).

W nowoczesnym salonie nie może zabraknąć mebli będących wizytówką tej estetyki lub nawiązujących do nich. Do najlepszych realizacji należą projekty Miesa van der Rohe.

Dla kogo?

Każdy może zakochać w stylu ponieważ jest on skierowany głównie do miłosników dobrego designu. Styl mid-century jest niezmiernie elastyczny, w skromnej formie, wąskiej gamie barw z nieprzesadną ilością dodatków. Zadowoli nawet wybrednego minimalistę. Wzorując się na końcowych latach stylu, z domieszką estettyki pop-artu, można stworzyć zwariowane, pełne niebanalnych akcentów, kolorów i kształtów wnętrze. 

 

Chcecie urządzić swój dom/ mieszkanie? Koniecznie przyjdźcie do naszych salonów: Warszawa, Kraków i Łódź >> Zobaczcie adresy >>

 

 

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Składowa 22, Kraków