Styl skandynawski chyba zna każdy. Pokochaliśmy bielone drewno, oszczędny minimalizm, ręcznie plecione tkaniny, zielone rośliny i meble wykonane z naturalnych materiałów. Ale czy wiecie, że styl ten ma 150 – letnią historię? Wcale nie narodził się wraz z wzrastającą popularnością dużego dyskontu promującego ten styl i wcale nie jest tak jednoznaczny na jaki wygląda. Przez te wszystkie lata wzornictwo krajów Północy bardzo ewaluowało i dorobiło się wielu odmian, dlatego niesłuszne jest co niektórych przekonanie o tym, że styl skandynawski równa się sielskość, przytulność oraz stosowanie tylko niedrogich i skromnych materiałów. Dziś pokażemy Wam całkiem inne oblicze tego stylu i jesteśmy pewni, że wersja de luxe Skandynawii również znajdzie rzeszę zwolenników!
Nie tylko surowe drewno, biel i szarości…
Ogromy sukces stylu skandynawskiego ma swoje blaski i cienie. Z jednej strony chyba nie było w historii stylu, który okazałby się tak charyzmatyczny, że pokochały go rzesze ludzi na całym świecie, a z drugiej niestety ale najczęściej sprowadzany jest tylko do współczesnego jego wydania, które przejawia się przede wszystkim w umiłowaniu surowego drewna pod każdą postacią oraz stonowanych bieli i szarości… To swojego rodzaju zawężenie do współczesnej odmiany stylu skandynawskiego zwanej New Nordic jest może i dużym ułatwieniem, ale niebranie pod uwagę innych odmian – równie pięknych – jest po prostu grzechem!
Styl skandynawski we wnętrzach
Elegancja od podstaw
Weźmy początek lat 50. XX – ego wieku – wtedy styl skandynawski charakteryzował się prostotą, wyrafinowaniem, elegancją i zarazem minimalizmem. Kolejna odmiana – styl gustawiański to uproszczona wersja Ludwika XVI przeniesiona na grunt krajów Północy. Współcześnie mamy do czynienia z wcześniej wspomnianym odłamem New Nordic oraz mniej znanym, a słynącym z zamiłowania do złota – Scandi Chic.
Postaw na kultowe modele lamp
Co to oznacza w praktyce?
Styl skandynawski nie jedno ma imię. Nie tylko lubuje się w stonowanych barwach, bo z tymi żywymi, mocnymi również mu po drodze… Uwielbia drewno, ale na równi traktuje nieco bardziej luksusowy marmur czy złoto. Godnym towarzyszem scandi klimatu może okazać się elegancki welur, któremu daleko do naturalnego lnu. Zatem może warto przełamać stereotypową sielskość stylu skandynawskiego?
IKONY DESIGNU W OŚWIETLENIU, CZYLI OWOCE NIEZWYKŁEJ WSPÓŁPRACY LOUISA POULSENA I POULA HENNINGSENA
Nie bój się odważnych kolorów
Myśląc o skandynawskim stylu nie sposób nie pamiętać o słynnych projektach, chociażby duńskich designerów, które przecież wcale nie należą do najtańszych. Wręcz odwrotnie – okrzyknięto je ikonami designu. Odkryjmy zatem bardziej światowe oblicze Skandynawii otwartej na luksus, wyrafinowaną elegancję i nutę kobiecego glamour.
Stylowy mish-mash
Styl skandynawski nie jedno ma imię