Jak mieszka Philippe Starck
austiran castle austria dining room philippe starck lucite chairs clear table chair sculpture markus hofer cococozy

Jak mieszka Philippe Starck

Przez wielu uznawany za ojca współczesnego wzornictwa użytkowego, od lat szokującego nieszablonowymi rozwiązaniami oraz prostotą i praktycznością zaprojektowanych przez siebie przedmiotów. Trzykrotny laureat prestiżowej nagrody Red Dot Awards, charyzmatyczna postać z ogromnym poczuciem humoru. Philippe Starck – poznajcie go i zobaczcie jak wygląda jego prywatne mieszkanie.

 

Jak-mieszka-Philippe-Starck-aranżacja-wnętrz

ZDOLNY OD URODZENIA

Philippe Starck urodził się w Paryżu w 1949 rok, gdzie ukończył renomowaną szkołę designu i projektowania L`Ecole Camondo. Jego pasja zaowocowała dość szybkim startem w w świecie dizajnu – mając ledwo 19 lat założył swoją pierwszą firmę, a rok później został dyrektorem artystycznym firmy Pierre Cardin, czym zwrócił uwagę całej ówczesnej branży. Po pięcioletnim epizodzie z Pierre Cardin postanowił działać na własny rachunek, sukcesywnie pracując na własną markę i wizerunek wizjonera designu użytkowego.
W roku 1982 zauważył go ówczesny prezydent Francji Francois Mitterand, który zlecił Starckowi zaprojektowanie mebli do Pałacu Elizejskiego. To wydarzenie tylko ugruntowało i tak silnią pozycję francuskiego projektanta, który jak się okaże, jeszcze wiele wspaniałych rzeczy zaprojektuje i stworzy w przyszłości.
A zakres przedmiotów i obiektów, który znajduje się w jego portfolio może zadziwić nie jednego przedstawiciela świata designu. Spod jego ręki wyszły zarówno projekty budynków – wnętrz hoteli, sklepów, kawiarni, poczekalni kolejowych; przestrzeni – portów, elektrowni wiatrowych; poprzez przedmioty codziennego użytku – popularna wyciskarka do soków Juicy Salif, krzesła, sofy i fotele, baterie umywalkowe i wannowe, przyciski do WC, uchwyty na papier toaletowy, wanny, umywalki, bidety, sprzęt AGD; po przedmioty byśmy się nigdy nie spodziewali – motocykl Aprilla 6.5, jacht dla Steve’a Jobsa, butelkę wody mineralnej Vitte, a nawet… makaron!
Za swoje projekty Starck został aż trzykrotnie odznaczony najbardziej prestiżową nagrodą w dziedzinie wzornictwa – Red Dot Award. Dziś jest jednym z największych trendsetterów designu na świecie, który dzięki swojej charyzmie i specyficznym poglądom na rzeczywistość, zaraża innych miłością do designu i odnajdywaniu w nim użytkowych cech. On sam jest zagorzałym zwolennikiem tworzenia przedmiotów dostępnych i przystępnych – takich, które będą zarówno ładnie wyglądać, jak i być dostępne cenowo dla każdego przeciętnego klienta. Dlatego to właśnie do niego, jak do nikogo innego, pasuje miano króla designu użytkowego.
Jeśli chcecie posłuchać jak on sam opowiada o swojej pracy i zadaniach współczesnego designu, to polecam jego wystąpienie podczas konferencji TED z 2007 roku pt. „Design and destiny”

 

EKLEKTYZM BY PHILIPPE STARCK

Jednak ten wpis powstał, żeby zajrzeć słynnemu projektantowi do mieszkania. Powiem szczerze, że jestem w szoku, gdy zobaczyłem po raz pierwszy jak urządzone jest mieszkanie Philippe Starcka. Eklektyzm w najmocniejszym stężeniu. W pomieszczeniach miesza się industrializm i surowość ogołoconych ścian z cegłą i betonem na wierzchu, które potrafią graniczyć ze sterylnymi i gładkimi płaszczyznami znanymi ze stylu minimalistycznego.
Obok nowoczesnych, designerskich przedmiotów ustawione są klasycyzujące dekoracje – świeczniki, wazoniki, lampy. Na ścianach obok obrazów i zdjęć w niemal wszystkich stylach malarskich, znajdziemy wiszące maski voo doo i trofea zwierzęce. Wydaje się, jakby całe to wariactwo wnętrzarskie odzwierciedla szalony rozmach i wszechstronność w projektowaniu samego Starcka, który te osobliwe przestrzenie dzieli ze swoją małżonką Jasmine. Zobaczcie sami, jak mieszka Philippe Starck.

 

austiran castle austria dining room philippe starck lucite chairs clear table chair sculpture markus hofer cococozy

 

Rustykalne-wnętrze-mieszkania-Philippe-Starcka
theselby.com
1
freshnessmag.com
Jak-mieszka-Philippe-Starck-designerska-lampa-na-suficie
freshnessmag.com

ARANŻACJE WNĘTRZ MIESZKANIA PHILIPPE STARCKA – ZOBACZ GALERIĘ

Przepych, nieład, pomieszanie stylów i jeszcze ten wypchany biały miś w salonie. Do tego byłby zdolny jedynie Philippe Starck.

 

collage
freshnessmag.com

 

Jak-mieszka-Philippe-Starck
freshnessmag.com
Jak-mieszka-Philippe-Starck-wnętrze-prywatnego-mieszkania
freshnessmag.com
Jak-mieszka-Philippe-Starck-aranżacja-ściany
freshnessmag.com

PRODUKTY ZAPROJEKTOWANE PRZEZ STARCKA

Francuski dizajner jest jednym z najbardziej rozchwytywanych twórców przedmiotów użytkowych. Współpracuje, lub współpracował w przeszłości, z takimi markami jak Microsoft, Puma, Aprilla, Alessi, Kartell, Flos, Hansgrohe, Duravit, i wiele wiele innych. Poniżej prezentuję tylko drobną próbkę tego co zaprojektował ten niekwestionowany geniusz designu.

 

Bez nazwy
Philippe Starck – wybrane produkty

WYBRANE PROJEKTY ARCHITEKTONICZNE PHILIPPE STARCKA

Phillipe Starck to nie tylko uznany na całym świecie designer, ale także pomysłowy projektant i architekt budynków. Zaprojektował m.in. hotel Delano w Miami, Le Café Costes, poczekalnię kolejową linii Eurostar na dworcu Gare du Nord w Paryżu, a także piwiarnię Asahi w Tokyo.

 

Asahi_Beer_and_Sky_Tree-Starck
wikipedia.org (CC 2.0)
Gare_du_Nord_Paris_Hall_RER
Gare du Nord – poczekalnia w Paryżuwikipedia.org (CC 2.0)

Zobacz produkty zaprojektowane przez Philippe Starck – Kliknij!