Trend alert: kolorowy sufit | IH - Internity Home

Trend alert: kolorowy sufit

Historia architektury pokazuje, że sufit od wieków był bardzo ważną, a wręcz integralną częścią przestrzeni nie tylko sakralnych, ale również prywatnych. Bogato zdobione, pokryte malowidłami czy sztukaterią stropy powodowały, że pomieszczenie odbierane było jako monolityczne i spójne dzieło sztuki. Nowoczesna architektura ograniczyła rolę sufitu do płaszczyzny wydzielającej kondygnacje budynku. Pomalowany na biało, nie zajmował uwagi architektów przez długie lata. Jednak od jakiegoś czasu obserwujemy coraz większe zainteresowanie, oryginalnymi aranżacjami piątej ściany, czemu przysłużyła się popularność sztukaterii, a także kolorów we wnętrzach. Biel nie stanowi już domyślnego wyboru dla pokrycia sufitu, a architekci wybierają odważne barwy, zdobione rozety i wyjątkowe oświetlenie, podkreślające rolę stropu w projektowaniu wnętrz. Przyjrzyjmy się, wyselekcjonowanym przez naszą redakcję, pomysłom na kolorowy sufit, inny niż standard.

kolorowy sufit
Proj.: Monika Rogusz-Witkos | Studio projektowe COI

5 ściana – Jak udoskonalić projekt wnętrza [Top Trend]

Trend, który nabiera tempa

W większości domów domyślnym kolorem sufitu jest biel, co zdaniem wielu architektów jest niewykorzystaną możliwością do stworzenia wyjątkowej dekoracji wnętrza

Pokryty kolorem sufit jest nieoczekiwanym akcentem dekoracyjnym, który automatycznie staje się punktem fokusowym

Odpowiedni kolor farby może zmienić wygląd i charakter przestrzeni, wznosząc każde pomieszczenie w domu na nowy, stylowy poziom. Natomiast dobre zestawienie barw, pozwoli nam na osiągnięcie pożądanego efektu: pięknego wnętrza o idealnych proporcjach. Malowanie sufitu umożliwia wizualne „sterowanie” rozmiarami pomieszczenia – np. ciemna barwa, zachodząca dodatkowo na ściany, pozwoli optycznie obniżyć pomieszczenie, czyniąc je bardziej ciepłym i przytulnym.

kolorowy sufit
proj. Miorr Studi
kolorowy sufit
Proj.: Studio Projektowania Wnętrz Inbalance; Fot.: Tom Kurek

Kolorowy sufit czyli jaki?

Tradycyjnie, głównym zadaniem białych, monolitycznych sufitów jest rozjaśnianie, a tym samym optyczne powiększanie wnętrz. Jednak tam, gdzie za dnia pomieszczenie doświetlone jest naturalnym światłem, a po zmroku dobrze dobranymi oprawami natynkowymi, można bez obaw postawić na kolor. Warto sięgnąć po takie rozwiązania, które pozwolą nam na manipulacje wizualnym odbiorem wnętrza. W małym pokoju sprawdzą się jasne, chłodne, pastelowe kolory. Jednolita kolorystyka plus zatarte granice między sufitem a ścianami oraz ścianami a podłogą optycznie powiększy pomieszczenie. Wysokie i duże przestrzenie zyskają przytulność dzięki ciemnym i nastrojowym barwom na piątej ścianie. Architekci bardzo chętnie wybierają na kolor piątej ściany granat, szmaragdową zieleń oraz bordo. Natomiast ściany i sufit pomalowane na ten sam odcień pozwoli na optyczne uzyskanie bardziej harmonijnych proporcji – sprawi, że wnętrze zostanie optycznie obniżone.

Realizacja Piotr Łucyan Art’Up Interiors, fot. Katarzyna Ładczuk – Ład Studio

Oprawy oświetleniowe a kolorowy sufit

Oprawy i temperatura barwowa światła mają ogromny wpływ na odbiór kolorów. Biżuteryjna lampa zwisająca z sufitu przyciągnie wzrok i skieruje go ku górze. Natomiast zimny lub ciepły kolor źródła światła podkreśli wybraną dla sufitu barwę. Dlatego zanim podejmiemy decyzję o temperaturze światła, sprawdźmy obie opcje lub zaufajmy doświadczeniu architektów w tym temacie.

kolorowy sufit
Proj.: Decoroom; fot.: PionPoziom

Sztukateria i rozety

Ostatnim pomysłem jaki chcemy przedstawić w dzisiejszym wpisie to sztukateria oraz rozety, pomalowane w kolorze sufitu. Architekci bardzo często wykorzystują te detale dekoracyjne w swoich projektach, urozmaicając tym samym aranżację. Sztukateria wzmocnia rolę sufitu, jako integralnej części pomieszczenia. Natomiast dekoracyjna lampa wisząca z rozety, zyska dodatkową oprawę wizualną.

kolorowy sufit
Proj.: Mulum Studio; Fot.: inkadr
kolorowy sufit
Proj.: Kohlrabi | Filip Symonowicz i Amelia Symonowicz; Fot.: Stanisław Zajączkowski
kolorowy sufit
proj. Bold Design
kolorowy sufit
Proj.: Studio4design

 

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Wojciech Mantur

Specjalista // Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków