Trend alert: neonowe napisy we wnętrzach
proj. Kwadraton | zdj.: Kuba Piskorek i Iza Gończowska Flat studio

Trend alert: neonowe napisy we wnętrzach

Neon to popularna nazwa lamp wyładowczych, które świecą dzięki wyładowaniom elektrycznym oparów metali lub gazów. Metoda została opracowana w 1910 roku przez Francuza Georges’a Claude, a świecące tuby wykorzystywano do tworzenia reklam zewnętrznych. Po I wojnie światowej neony były już bardzo popularne w takich Europejskich metropoliach jak Paryż czy Berlin, ale także w Stanach Zjednoczonych. W Polsce pojawiły się w drugiej połowie lat 20., a szczytowy okres ich wykorzystania przypadł na lata 60. i 70. XX wieku. Aktualnie obserwujemy wielki powrót neonów, które dzięki technologii LED mogą trafić do wnętrz domów i mieszkań, a neonowe napisy tworzą wyjątkową dekorację i punkt fokusowy pomieszczenia. 

neonowe napisy
Neonowe napisy  w projekcie HAST Design; Fot.: @md.fotografiawnetrz
neonowe napisy
Proj.: HAST Design; Fot.: @md.fotografiawnetrz

Powrót neonów

Popularność neonowych napisów przewidział Pinterest w swoim raporcie trendów na rok 2021. Według twórców raportu  to generacja Z najchętniej będzie wprowadzać do swoich wnętrz jaskrawe, kolorowe światło. Dodatkowo, spersonalizowane napisy nadają aranżacji indywidualny charakter i często stanowią swojego rodzaju oświadczenie mieszkańca. Po roku od zakomunikowaniu przez Pinterest tego trendu, można zauważyć, że architekci coraz chętniej wykorzystują ledowe napisy w swoich projektach. Proponują je młodym i kreatywnym inwestorom, szukających ciekawych rozwiązań, a neon z pewnością stanie się stylowym punktem fokusowym przestrzeni.

neonowe napisy
Neonowe napisy w mieszkaniu tatuatora | Proj.: KODO
neonowe napisy
Proj.: KODO
proj. Kwadraton | zdj.: Kuba Piskorek i Iza Gończowska Flat studio
neonowe napisy
Proj.: Naturalnie Studio Projektowe
neonowe napisy
Lampki neonowe marki Markslojd.
proj. Boko Architekci
neonowe napisy
Neonowe napisy w showroomie Internity Home.

Neonowa ikona – lustro ultrafragola

Nie tylko neonowe napisy są świetlną ciekawostką w nowoczesnych wnętrzach. Coraz większą popularność zyskuje reedycja podświetlanego lustra o falujących brzegach, zaprojektowanego przez najsłynniejszego przedstawiciela stylu Memphis – Ettore Sottsassa. Obiekt powstał w 1970 roku, a do jego wykonania posłużył opalizujący plastik i niklowane szło – wewnątrz ramy znalazły się różowe neony. Nazwę lustra można przetłumaczyć jako „ekstremalna truskawka”, co mało być zabawnym odniesieniem do zmysłowości projektu i tego jak można się poczuć patrząc na swoje odbicie.  

Proj.: Martyna Milczarek | MulumStudio

Lampy zainspirowane przez neonowe tuby

Technologia tworzenia neonów inspiruje, również twórców designerskich marek oświetleniowych. W ofertach takich brandów jak Flos czy Brookis, można odnaleźć bardzo ciekawe modele opraw, stworzone ze szklanych rurek. Warto tu wymienić „splątany” żyrandol 2620 od Flos czy świecącą gwiazdę Puro Sparkle, czeskiej manufaktury Brokis.

 

Zapytaj // naszego eksperta

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków