Nowe trendy kolorystyczne w większości przypadków, przyjmowane są z dużą dozą sceptycyzmu. Zazwyczaj po długim okresie adaptacji, dana barwa zaczyna przyjmować się we wnętrzach. Wówczas okazuje się prawdziwym strzałem w dziesiątkę, zostając z nami na lata lub jest totalnym fiaskiem i skazuje się ją na banicję. Tak stało się w przypadku Ultra Violet, koloru roku 2018. Jednak dzisiaj chcemy opowiedzieć o kolorze, który ma duże szanse stać się ulubieńcem tłumów. Powoli wkrada się w łaski mainstreamu, natomiast architekci już dawno zauważyli jego potencjał, chętnie wykorzystując go w swoich realizacjach. Mowa tutaj o terakocie, której licznie odcienie oscylują między pomarańczem, ceglaną czerwienią, brązem, a nawet różem. Poznajcie możliwości aranżacyjne tej barwy, a z pewnością sami będziecie chcieli ją zaprosić do swoich wnętrz. 

wnętrza w kolorach terakoty

Kolekcja płytek Mutina z kolekcji Rombini w różnych odcieniach terakoty.

Terakota – początek 

Nazwa terakota pochodzi z języka włoskiego i tłumaczona jest jako ziemia wypalona. Określeniem tym nazywano oczyszczoną glinę, którą następnie wypalano. Proces ten znany już w IV w. p.n.e, pozwalał na produkcje naczyń, figurek, a w późniejszym czasie dachówek oraz płyt do licowania ścian i elewacji. Terakota cyklicznie powracała do łask przez wieki i tak w latach 20 i 30 XX wieku chętnie wykorzystywano ją w architekturze miejskiej Włoch czy Francji. Kolejny come back tego koloru przypada na lata 70. oraz 80. i związany jest ze stylistyką retro, w której chętnie wykorzystywano tapicerki meblowe oraz tekstylia w odcieniach terakoty. 

wnętrza w kolorach terakoty

Kolekcja płytek Lane marki Mutia, nawiązująca do tradycyjnej terakoty.

wnętrza w kolorach terakoty

Wnętrze inspirowane stylistyką retro | Proj.: Laura Gonzalez

wnętrza w kolorach terakoty

Stylista vintage wybitnie lubi się z odcieniami terakoty. | Proj. PB Studio.

Wnętrza w kolorach terakoty współcześnie 

Wieloletnia dominacja skandynawskiej stylistyki spowodowała zmęczenie przestrzeniami, w których wykorzystywana jest zima baza kolorystyczna. Przytulność już od dawna jest dominującym faktorem w aranżacji wnętrz, a w raz z nią nastał zwrot ku ciepłym barwom ziemi. Liczne odcienie terakoty umożliwiają stworzenie bazy dla wnętrza, która nada mu przyjemnego klimatu. Nawet minimalistyczna stylistyka zyska wyjątkowy sznyt, za sprawą wprowadzenia elementów w kolorze terakoty. Jednocześnie kolor ten można wykorzystać jako akcent, dla szybkiej metamorfozy, gdyż świetnie odnajduje się w towarzystwie każdej innej barwy. 

wnętrza w kolorach terakoty

Minimalistyczna kuchnia inspirowana oryginalnymi wnętrzami secesyjnej kamienicy w Barcelonie. | Proj. CaSa

wnętrza w kolorach terakoty

Łazienka z lamperią w kolorze terakoty. | Proj.: CaSa

wnętrza w kolorach terakoty

Galeria Ornament Anna Koszela – Krawczyk | zdjęcia i stylizacja: Budzik Studio

Sofa Tokyo marki Sits w kolorze elyot6 orange 3.

Towarzystwo dla terakoty 

Ciepłe odcienie terakoty od pomarańczu po róż, dogadają się z każdym innym kolorem. Barwa wprowadzi przytulność do białych wnętrz, zdejmując z nich piętno skandynawskiego chłodu, będzie także ciekawym akcentem barwnym dla Classic Blue, ale równie dobrze sprawdzi się obok zieleni. Wyjątkowo dobrze, terakota prezentuje się na tapicerkach mebli jako welur lub skóra. Drewno w ciepłym, orzechowym odcieniu, dopełni przytulne wnętrza w kolorze terakoty.

Kolory terakoty znajdziesz w showroomach Internity Home.

Dywan w kolorze terakoty w projekcie Loft Kolasiński.

Wystarczy nawet akcent w postaci poduch dekoracyjnych. | Proj. MAP, zdj. PION

Terakota w roli akcentu. | Projekt: Na Antresoli; Fot.: Bartek Rąkowski

Uszak Isa Relax marki Sits.

Pomarańczowy odcień terakoty w towarzystwie Classic Blue. | Proj.: Form of Design; Zdjęcia: Ayuko Studio

Terakota i pastele w projekcie Ewy Tarapaty. | Zdj.: Katarzyna Wrona

Terakota i zieleń. | Proj.: PB Studio

Wnętrza w kolorach terakoty a stylistyka

Uniwersalność koloru terakoty, pozwala na zaaranżowanie jej we wnętrzu o każdym stylu. Barwa szczególnie lubi się z eklektyzmem, podkreślając jego oryginalny charakter. Minimalizm zyska przytulności, dzięki wprowadzeniu do niego ścian w kolorze terakoty. Fani klimatów retro i vintage, również powinni sięgnąć po ten kolor, gdyż jak żaden inny, wprowadza nostalgię za tamtymi czasami. 

wnętrza w kolorach terakoty

Mieszkanie inspirowane wrocławskim modernizmem w róznych odcieniach terakoty. | Projekt: MAUO.DESIGN; fot. Mateusz Szeliga ( www.mateuszszeliga.pl)

Eklektyczne wnętrze z akcentami terakoty. | Proj. Inside Projektowanie i Aranżacja Wnętrz Aleksandra Majtka-Małecka; fot.:Szymon Ratajczyk

wnętrza w kolorach terakoty

Oryginalna dekoracja ścienna w sypialni. | Proj. PB Studio; fot. Hanna Połczyska, kroniki studio

Minimalistyczna łazienka w kolorze. | Proj. PB Studio; fot. Hanna Połczyska, kroniki studio

 

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij →

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Maksymilian Płusa

Specjalista // Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Składowa 22, Kraków