Trendy 2017 – co będzie modne we wnętrzach? Targi Dom Inteligentny
MODULTOP-TARGI-INTELIGENTNY-DOM

Trendy 2017 – co będzie modne we wnętrzach? Targi Dom Inteligentny

Ponad 150 wystawców z Polski i z zagranicy, światowej klasy designerzy, projektanci i wykładowcy, dużo sztuki w najlepszym wydaniu i jeszcze więcej designu na najwyższym poziomie oraz wyłaniające się najświeższe trendy we wnętrzach, a na deser – jak wisienka na torcie – premiera wspaniałego produktu, który stał się kwintesencją idei domu inteligentnego. To już szósta edycja TARGÓW DOM Inteligentny, do których w tym roku dołączyła Strefa Designu Ewy Mierzejewskiej. My mieliśmy przyjemność uczestniczyć w tym wspaniałym wydarzeniu, a teraz przed Wami odkrywamy tajniki aranżacji wnętrz w 2017 roku i akcenty, na które warto postawić. Trendy 2017 we wnętrzach i perełka polskiego designu – jesteście ciekawi o czym mowa? Zapraszam!

 

hardwood-1851059_960_720-1

MODA, KTÓRA MÓWI WIĘCEJ NIŻ TYSIĄC SŁÓW  

Przechodząc między stoiskami, które postanowiłam Wam pokazać w niniejszym wpisie, nasunął mi się jeden podstawowy wniosek: koniec z minimalizmem, dążeniem do prostej i oszczędnej formy, to schyłek epoki wszechobecnej surowej bieli. Co jeszcze rzucało się w oczy, to fakt, że ten rok naprawdę obfituje w różnorodne trendy, które jednak mają jedną wspólną cechę, a może nawet cel: dąży się do stworzenia jak najprzytulniejszych wnętrz, które mają stać się naszą ostoją, pora na naturalne rozwiązania, które przejawiają się nie tylko w wykorzystywanych materiałach, ale również w tym, że dom ma być idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Natura stanowi największą inspirację, bo gdzie indziej możemy odnaleźć tę idealną harmonię?

 

BM-Housing-targi-inteligentny-dom-trendy-2017-2
stoisko: BM Housing

 

CZAS NA KOLOR!

Teraz naprawdę możemy zaszaleć z kolorem! Prawdziwym hitem jest oczywiście butelkowa zieleń i to ona królowała na targach. Możemy w tym trendzie upatrywać nie tylko nawiązania do natury, ale również wykorzystać jej wspaniały potencjał aranżacyjny, bowiem pięknie łączy się z modnym drewnem i złotem.

Oprócz zieleni, modne są inne kolory ziemi, takie jak brązy, żółcienie, beże i szarości, które warto czasami przełamać mocniejszymi akcentami kolorystycznymi, na przykład czerwienią i liliowym lub wyrazistym wzorem.
Ponadto nadal w trendzie pozostają pastele, aczkolwiek do modnego niebieskiego i różowego dumnie dołączają żółcienie i zielenie. Da się zauważyć skłonności do wplatania w aranżacje rozmyte kolory (szczególnie mętna mięta), które przypominają akwarele na płótnie. Ten kierunek ma wiele wspólnego ze sztuką impresjonizmu. Co powiecie na takie dywany?

 

collage
stoisko: Carpets & More

DO RZECZY . . . W WIELKIM STYLU

Podczas targów można było zauważyć dwa kierunki jeśli chodzi o meble i dekoracje. Z jednej strony królował błysk i innowacyjne podejście do projektowania, a w tym wykorzystywanie do produkcji mebli niekonwencjonalne materiały, takie jak beton czy marmur, a z drugiej – czerpanie z natury. Meble na wysoki połysk, lustrzane, szklane i z metalowymi elementami – wszystko to pozostaje w eleganckim klimacie nawiązującym do stylu glamour. Do tego złote i srebrne akcenty oraz gdzieniegdzie przemycona miedź i gold rose.

 

trendy-2017-valesky
stoisko: VALEVSKY HOME JEWERLY

Idealnym uzupełnieniem są również meble stylizowane, a także przytulne i miękkie sofy, fotele i leżanki (najlepiej na eleganckich nóżkach). Odejście od minimalizmu przejawia się również w podejściu do aranżacji sypialni. Proste i oszczędne leżyska zamieniono na łoża, które wyglądają jak królewskie posłania. Bogato zdobione zagłowia (najlepiej pikowane) są najmilej widziane, a idealnym uzupełnieniem jest duża ilość poduszek oraz ozdobne narzuty.

 

targi-dom-inteligentny-trendty-2017-archidzieło
stoisko: Archidzieło
terazbeton.pl_
stoisko: terazbeton.pl

 

RENESANS DREWNA

Drugi kierunek promuje modę na wykorzystanie naturalnych materiałów. Swój renesans przeżywa drewno, które jest wykorzystywane nie tylko do konstrukcji mebli, ale też da się zaobserwować orientację na drewniane podłogi oraz elementy dekoracji wnętrz.

 

TON
stoisko: TON
studio-prostych-form
stoisko: STUDIO PROSTYCH FORM

 

MODA NA NATURALNĄ NIEDOSKONAŁOŚĆ

Ponadto możemy zauważyć modę na niedoskonałość jeśli chodzi o ten surowiec, ponieważ coraz częściej możemy spotkać meble z drewna, które niejednokrotnie ma liczne sęki, wygląda jak nieobrobione, a nawet nadszarpnięte zębem czasu. Coś, co kiedyś było uważane za wadę, dziś przekuwa się w zaletę, a nawet pożądaną cechę. Oprócz drewna obecna jest wiklina oraz plecionka rattanowa chętnie przełamywana metalem. Trend na wykorzystanie ekologicznych materiałów w aranżacji wnętrz spodoba się przede wszystkim zwolennikom ciężkich rustykalnych wnętrz, które teraz przeżywają swój złoty okres.

 

collage2
stoisko: Galeria Heban

 

UCIECZKA W NATURĘ

Zbliżenie do natury wyraża się również w eskapistycznej wizji wnętrz, która promuje wydzielanie w naszych domostwach swojego rodzaju kącików, w których można zaszyć się po całym dniu pracy. Takie miejsca powinny obfitować w naturalne materiały, miękkie fotele i sofy, które warto (dla własnej wygody) wyposażyć w poduszki i pledy. Swoje miejsce powinny znaleźć tu również żywe rośliny, a w odstawkę pójdą wszelkiego rodzaju sprzęty elektroniczne.

 

mesmetric-trendy-2017-wnętrza-targi-inteligentny-dom
stoisko: Mesmetric

 

ORIENT NA ORIENT

Będąc na targach chwilami czułam się jakbym odbywała wnętrzarską podróż w stronę Orientu. Fascynacje stylem orientalnym były widoczne na każdym kroku, dlatego nie możemy zapominać o tym trendzie podczas aranżacji swoich czterech kątów. Warto zauważyć, że moda na wykorzystywanie naturalnych materiałów oraz kolorystyka, o której wspominałam powyżej idealnie wpisuje się w tę estetykę. Typowe dla tego stylu są metalowe lub papierowe lampiony, gałązki kwitnącej wiśni charakterystyczne dla Japonii, bogato zdobione poduszki, narzuty i dywany.

TIP! Jeśli masz ochotę na wprowadzenie do swojego wnętrza nuty Orientu, zdecyduj się hitowy dywan kilim, który znacznie ociepli miejsce, w którym się znajdzie oraz doda oryginalności.

 

bbhome-targi-inteligentny-dom-trendy-2017
stoisko: BBHome

 

TROPIKALNA DŻUNGLA W SAMYM ŚRODKU ZIMY

Tropikalny trend pojawiał się w zapowiedziach już w zeszłym roku, jednakże dopiero teraz zaczynamy się do niego przyzwyczajać, a nawet zapraszać do swoich czterech kątów. Nikt nie mówi, że Twój dom ma za chwilę przemienić się w afrykańską dżunglę, ale myślę, że warto wprowadzić do swojego domostwa nieco tropików – takie sezonowe akcenty na pewno zrobią dobrze każdemu wnętrzu. Możemy to uczynić za pomocą dzikich printów na poduszkach czy dywanach (zwierzęce: zeberka, panterka, motywy florystyczne, które przywołują na myśl bujną roślinność lasów tropikalnych). Warto również zadbać o odpowiednią florę w mieszkaniu (idealnie wpisuje się w tę stylistykę palma czy monstera). Jeśli uważasz, że dodatki to za mało, możesz zdecydować się na meble kolonialne lub te wykonane z bambusa, które zapewnią prawdziwie tropikalny wygląd.

 

BM-Housing-targi-inteligentny-dom-trendy-2017-1
stoisko: BM Housing

 

DIABEŁ TKWI W SZCZEGÓŁACH

O ostatecznym charakterze wnętrza decydują oczywiście charakterne meble i dodatki. W uzyskaniu modnego efektu w naszym mieszkaniu na pewno pomogą okrągłe lustra, które lubią występować w grupie, designerskie lampy, do produkcji których używa się dekoracyjne żarówki, metal, szkło, a nawet drewno.

 

stoisko: Archidzieło

W dalszym ciągu mile widziane są komody, sofy oraz fotele na nóżkach, które nawiązują do epoki PRL – u. Prawdziwym smaczkiem jest regał – drabinka, która nie tylko stanowi wspaniałą dekorację, ale również może pełnić funkcję symbolicznej granicy w otwartej przestrzeni. Wariacje na temat stolika kawowego są również bardzo widoczne. Ciepłe tekstylia, futrzaki, dywany, różnego rodzaje figurki (najlepiej ceramiczne) oraz ogromne rośliny doniczkowe (palmy, paprocie) stanowią przysłowiową ,,kropkę nad i” w aranżacji każdego wnętrza.

 

9-design-targi
stoisko: 9 design

 

PREMIERA WYSPY KUCHENNEJ MODULTOP

Na targach miała miejsce również premiera wyspy kuchennej MODULTOP. Projekt mebla został opracowany w pracowni JMW Architekci przez zespół pod kierunkiem Jakuba Wiśniewskiego. Konstruktorem i głównym wykonawcą wyspy jest Tomasz Pietrzak. Ten twórczy duet zadbał o to, aby za projektem stała pewna idea, której nadano odpowiednią formę. Ponadto zatroszczył się o najwyższą jakość, którą otrzymano dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów. Tworzywem, które posłużyło projektantom do wykonania wyspy są spieki kwarcowe włoskiego producenta charakteryzujące się niezwykłą trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne.
Geometryczna forma bryły niezaprzeczalnie nawiązuje do estetyki minimalizmu. Odarta ze zbędnych dekoracji, wyrazista prostą linią i idealnymi proporcjami na myśli przywołuje słynne słowa klasyka modernizmu – Miesa van der Rohe – ,,mniej znaczy więcej”.

 

modultop-TARGI-INTELIGENTNY-DOM-TRENDY-2017
Wyspa kuchenna ModulTop / proj. Jakub Wiśniewski

Nie bez powodu produkt ten miał swoją premierę właśnie na Targach DOM Inteligentny. Sercem projektu są nowoczesne rozwiązania technologiczne, za sprawą których minimalistyczna bryła przeobraża się w sferę gotowania i innych aktywności kuchennych. Niewidzialna płyta grzewcza, zautomatyzowany barek i samozapadający się zlew sprawiają, że mamy do czynienia z futurystyczną kuchnią, która teraz jest na wyciągnięcie ręki. Wyspa MODULTOP prezentowana jest w SHOWROOM EBANO w Warszawie.

 

MODULTOP-TARGI-INTELIGENTNY-DOM
ModulTop