Trendy w sypialni: Łóżko z baldachimem na nowo | IH - Internity Home

Trendy w sypialni: Łóżko z baldachimem na nowo

Prawdziwa klasyka nigdy nie wychodzi z mody, dlatego cyklicznie wracamy do koncepcji, które są sprawdzone i ponadczasowe. Niekiedy potrzebny jest jedynie drobny lifting, by dane rozwiązanie nabrało współczesnego charakteru. Jednym z takich przypadków są łóżka z baldachimem, które w nowej odsłonie, po raz kolejny wkraczają do aranżacji sypialni. Model ten nie tylko łączy w sobie tradycję i styl, ale sprawia, że pomieszczenie nabiera eleganckiego sznytu i jednocześnie pasuje do bardzo różnych stylów. Zanim powiesz „nie, dziękuję”, te łóżka przeznaczone są do pałaców, sprawdź propozycje architektów na nowoczesną sypialnie, gdzie łóżko z baldachimem, gra główną rolę.

Łóżko z baldachimem
Nowoczesny minimalizm i łóżko z baldachimem. | Proj.: Maciej Dyląg, Marta Hausman-Dyląg, Katarzyna Wichary, MMOA; Fot. Janina Tyńska

Higiena snu a idealna sypialnia – jak zadbać o zdrowy wypoczynek

Krótka historia mebla

Łózko z baldachimem powstało w drugiej połowie XV wieku z przyczyn praktycznych. Ciężkie kotary zawieszone na słupkach, osłaniały śpiących z każdej strony, zatrzymując ciepło i oddzielając ich, od korzystającej z tego samego pomieszczenia służby. Z czasem łózko z baldachimem zaczęto bogato zdobić, a wręcz tworzyć z mebla małą architekturą wewnątrz budynku. Wykonane ze szlachetnych rodzajów drewna łóżka, posiadały zdobione skrzynie i zagłowia, a także tralki, na których rozpościerał się baldachim. Natomiast władcy wykorzystywali łózko z baldachimem do celów reprezentacyjnych, przyjmując w nich audiencje.

Łóżko z baldachimem
Klasyczna sypialnia | Realizacja Piotr Łucyan Art’Up Interiors, fot. Katarzyna Ładczuk – Ład Studio

Łóżko z baldachimem we współczesnych aranżacjach

Ponieważ łóżka z baldachimem są zakorzenione w tradycji, oczywiste jest, że pięknie współgrają z klasycznym stylem. Jednak wystarczy model z prostym stelażem pozbawionym dekoracyjnej tkaniny, by ten wydawałoby się anachroniczny model, zyskał bardzo nowoczesne oblicze. Architekci chętnie też wprowadzają łóżko z baldachimem do wnętrz w stylu boho, gdzie delikatna tkanina rozpostarta nad łóżkiem współtworzy swobodny i wręcz wakacyjny klimat sypialni.

Projekt wnętrz: Agnieszka Zaremba, Magdalena Kostrzewa-Świątek, Katarzyna Dąbek | Tissu Architecture
Łóżko z baldachimem
Autor projektu: Aleksandra Bartoszuk; Zdjęcia: BOLD Design

Zapytaj // naszego eksperta

Agata Pietrzak

Specjalista // Meble
×

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków