Inwestycja w przyszłość, styl i komfort, czyli jak wybrać wymarzoną sofę?
salon
proj. Hamak | zdj. Tom Kurek

Inwestycja w przyszłość, styl i komfort, czyli jak wybrać wymarzoną sofę?

Zakup nowej sofy powinniśmy traktować jak dobrą inwestycję… przede wszystkim w styl, przyszłość, komfort oraz ekologię. Obecnie sam wygląd to zdecydowanie za mało. Dobrze zaprojektowany mebel powinien nam posłużyć na długie lata a także zachwycać domowników oraz gości nie tylko wyjątkowym wzornictwem, ale przede wszystkim swoją wygodą. Na co zwrócić uwagę wybierając wymarzony mebel wypoczynkowy? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym poradnikiem.

 

salon
proj. Hamak, zdj. Tom Kurek

 

Po pierwsze: dobre wzornictwo

Jak wiemy, większość rzeczy do domu wybieramy przede wszystkim oczami. To dlatego chętnie oglądamy zdjęcia aranżacyjne. Wtedy łatwiej nam sobie wyobrazić, jak dany mebel będzie prezentował się w naszych czterech kątach. Po pozytywnej ocenie bryły, sprawdzamy dane techniczne: wymiary, dostępne funkcje itp.

 

Mądrze skonstruowane meble posłużą nam przez lata, dlatego wysokiej jakości sofa czy system modułowy to wydatek kilku, czasem nawet kilkunastu tysięcy złotych.

 

salon w stylu eklektycznym
Salon w stylu eklektycznym | proj. MAKA.STUDIO

 

Jednakże zakup mebla, który najczęściej stanowi centrum najbardziej reprezentacyjnego miejsca w naszym domu, czyli salonu, nie powinien być spowodowany jedynie chwilową fascynacją ładnym obrazkiem znalezionym w Internecie. Jeśli chcemy, aby dany mebel posłużył nam kilka / kilkanaście dobrych lat, warto wybrać się do wybranego showroomu, aby sprawdzić, jak owy model prezentuje się na żywo oraz czy odpowiada naszym potrzebom jeśli chodzi o zastosowane technologie czy chociażby wygodę.

Nie ma nic bardziej wartościowego niż przetestowanie mebla. Wizyta w profesjonalnym salonie również wiąże się z wyborem tapicerki, której kolory możemy sprawdzić we wzorniku. To ważny element procesu zakupowego, bo kolory i faktura materiału (grubość nitki, rodzaj splotu, kolor skóry czy tkaniny) widziane na ekranie komputera bywają mylące, a wbrew pozorom materiał ma ogromny wpływ na finalny wygląd mebla.

 

,,Wiodące style, jeśli chodzi o wybór sofy, są niezmiennie dwa: przede wszystkim królują modułowe puchacze – dobrym przykładem jest narożnik Cushion marki Inspirium oraz bardziej eleganckie formy, jak choćby Enjoy tego samego brandu. Często też spotykam się potrzebą, jaką jest sofka na nóżkach, która doskonale wpisuje się w popularny styl skandynawski. Nasi klienci coraz częściej wybierają otwarte formy – mebel już nie musi być zamknięty podłokietnikami, za to dobrze jeśli ma wkomponowane modułowe pufki i leżanki.”

Małgorzata Lemańska (ekspert w showroomie Internity Home w Warszawie)

 

małe mieszkanie
Narożnik modułowy w salonie | proj. luumo.

 

Po drugie: wypełnienie

Gęsie pierze używane przez luksusowe marki to wciąż bardzo drogi i luksusowy materiał. Nieco tańszą alternatywą są nowoczesne wypełnienia z pianek. W dostępnych na rynku meblach najczęściej stosuje się pianki poliuretanowe lub wysokoelastyczne, bardzo szybko odzyskujące swój pierwotny kształt. Taka zdolność oznacza szybszą reakcję na każdą zmianę pozycji ciała i gwarantuje wysoki komfort podczas odpoczynku.

 

sofa butelkowa zieleń
proj. Formea Studio

 

Po trzecie: sprawdzona marka

Decydując się na konkretną sofę, warto zaufać renomie danej marki: jej doświadczeniu, wiedzy i znajomości najnowszych technologii oraz trendów. W branży wnętrzarskiej prym wiodą oczywiście włoskie firmy, które są synonimem najwyższej jakości, elegancji i luksusu.

 

W naszych showroomach znajdziesz ofertę takich włoskich brandów, jak: Pianca, Pedrali, Poliform, Nicoline. Dla wszystkich zwolenników polskiego wzornictwa, w swojej ofercie mamy również polskie brandy, takie jak chociażby Sits czy Inspirium.

 

Sprawdź adresy naszych showroomów >>

 

Narożnik Enjoy polskiej marki Inspirium możesz kupić w naszych showroomach
Narożnik Enjoy polskiej marki Inspirium możesz kupić w naszych showroomach
włoskie meble
Włoskie meble marki Pianca są dostępne w naszych showroomach: Internity Home i Prodesigne

 

Podsumowanie, czyli poradnik w pigułce

  • dobrze określ funkcje wypoczynku – pomyśl głównie o tym, czy potrzebujesz sofy z funkcją spania, czy jest to w Twoim przypadku raczej zbędny mechanizm, który jedynie odbiera walory wizualne meblowi;
  • dobierz sofę do metrażu i układu pomieszczenia;
  • wybierz sofę, która daje Ci optymalny komfort – ma na to wpływ wypełnienie, konstrukcja mebla (ważna jest na przykład wysokość oparcia), jakość tapicerki, obecność ruchomego zagłówka czy możliwości rozkładania, na przykład fotela do pozycji leżącej, albo wysuwanego podnóżka;
  • postaw na sprawdzoną jakość – jakość zastosowanych materiałów, sposób łączenia elementów konstrukcji i sposób wykończenia są głównymi wyznacznikami tego, czy nasz mebel będzie wytrzymały i bezpieczny;
  • nie zapominaj o tym, jak ważna jest profesjonalna obsługa – mebel, który ma posłużyć nam na co najmniej kilka lat warto kupić w sprawdzonym miejscu, gdzie możesz liczyć na profesjonalną obsługę i przetestowanie interesujących Cię modeli na żywo.

 

Jak urządzić salon – największe trendy w aranżacji

 

Sofa w modnym kolorze rebel yellow w projekcie Forme Studio
Sofa w modnym kolorze rebel yellow w projekcie Forme Studio
Kompaktowy narożnik w skandynawskim wnętrzu | proj. Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz, zdj. Fotomohito
Kompaktowy narożnik w skandynawskim wnętrzu | proj. Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz, zdj. Fotomohito
Narożnik modułowy w stylowym wnętrzu | proj. Hanna Kłyk
Narożnik modułowy w stylowym wnętrzu | proj. Hanna Kłyk
Karmelowa sofa
Karmelowa sofa w salonie | proj. formativ
Sofa w butelkowej zieleni
Sofa w butelkowej zieleni | proj. Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz, zdj. Fotomohito
proj. Hamak, zdj. Alka Murat
proj. Hamak, zdj. Alka Murat
proj. ev architects
proj. ev architects

 

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków