Plecionka wiedeńska to detal dekoracyjny, który po przeszło 150 latach w chwale wraca na salony. O fenomenie ośmiokątnego wzoru wykonanego z rattanu opowie ekspert IH Małgorzata Lemańska, która na co dzień pomaga w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych w zakresie mebli. Oprócz inspirujących projektów, we wpisie znajdziecie wyselekcjonowane produkty wykorzystujące potencjał tej ponadczasowej faktury.
Początki plecionki wiedeńskiej
Początki fenomenu plecionki wiedeńskiej upatrujemy w powstaniu kultowego już krzesła No.14 marki Ton. Michael Thonet wykorzystał motyw plecionki w siedzisku krzesła, tym samym zapoczątkowując nową erę w architekturze wnętrz.
Od debiutu tego krzesła w 1859 roku zostało sprzedanych już ponad 80 milionów egzemplarzy. Jej kultowe kształty tworzy osiem ręcznie wygiętych elementów bukowych i dwadzieścia metalowych wkrętów. Dzięki swej lekkości, niskiej cenie oraz legendarnej wytrzymałości krzesło szybko znalazło swoje miejsce w wiedeńskich kawiarniach zyskując przydomek „kawiarniane krzesło“.
Marka TON
Określenie ,,wiedeńska” nie jest przypadkowe. Meble z charakterystycznym splotem niegdyś były wyróżniającym elementem wystroju wiedeńskich kawiarni. Choć później motyw ten szybko uległ globalizacji a plecionka wkroczyła również do wnętrz prywatnych, przydomek został do dziś i jak echa przeszłości przypomina o swojej długiej historii.
Fenomen plecionki wiedeńskiej
Plecionka wiedeńska ma delikatny wygląd a zarazem jest bardzo wytrzymała i łatwa w utrzymaniu w czystości. Są to zalety, obok których nie można przejść obojętnie. Każdy czuły na piękne detale we wnętrzach od razu dostrzeże jej wspaniały potencjał aranżacyjny. Pasuje niemalże do każdego stylu. Szczególnie dobrze odnajdzie się we wnętrzach urządzonych w klimacie skandynawskim, eko, japandi czy retro. Jak pokazują poniższe projekty sprawdza się nawet w wystroju loftowym, ocieplając zimny look betonu.
Rattan doskonale pasuje do minimalistycznych apartamentów, w których gra różnymi fakturami często staje się asem w rękawie projektanta.
Fenomen plecionki wiedeńskiej polega na jej prostocie, subtelności i naturalności. Jest to wdzięczny element a jednocześnie niezbyt krzykliwy czy dominujący. To dekoracyjny detal, który w prosty i ponadczasowy sposób dodaje przytulności. Plecionka wiedeńska w branży meblarskiej została doceniona nie tylko ze względów estetycznych, ale również praktycznych. Swoją wytrzymałością i giętkością umożliwia rzemieślnikom zastosowanie materiału przy prostych oraz obłych/giętkich formach.
Małgorzata Lemańska || Specjalista w showroomie Internity Home
Moc aranżacyjna różnych faktur
Plecionka wiedeńska tworzona jest z rattanu, czyli naturalnego materiału pozyskiwanego najczęściej z palmy rotangowej bądź innych palm pochodzących z Azji Południowo-Wschodniej. Sprawia to, że produkty z plecionki wiedeńskiej są nie tylko piękne, ale też ekologiczne. Coraz większa świadomość ekologiczna połączona z czynną postawą ekologiczną, przyczynia się do popularności tego materiału w wystroju wnętrz.
Krzesła i fotele wykonane z plecionki wiedeńskiej
Krzesła i fotele z siedziskami lub / i oparciami wykonanymi z plecionki coraz częściej wzbogacają współczesne projekty wnętrz. Swoje wdzięki prezentują zarówno w aranżacjach jadalni, salonów, jak i domowych gabinetów. W ofercie showroomów z Grupy Internity Home, znajdziesz cały wachlarz produktów z plecionką wiedeńską. W kategorii krzeseł i foteli, waszej uwadze polecamy meble Fameg, Paged oraz TON.
Krzesła z plecionką wiedeńską
Co ciekawe, plecionka wiedeńska nieśmiało wkrada się do projektów włoskich brandów. Przykładem jest kolekcja PALU marki Pianca, której produkty są dostępne w naszych showroomach.
Sprawdź adresy naszych salonów || Warszawa, Łódź, Kraków, Katowice >>
Komody z rattanową plecionką
Odpowiedzią na coraz większe zainteresowanie meblami z wykorzystaniem rattanowej plecionki jest kolekcja Cana marki Bolia, której produkty również należą do portfolio IH. W linii znajdziemy rattanowe komody, kredensy, witryny, szafki nocne, regały oraz szafki rtv. Całość jest utrzymana w bardzo delikatnym, skandynawskim stylu.
Meble z plecionką wiedeńską na froncie wprowadzają do wnętrza nonszalancki klimat
Oświetlenie jak ręczne robótki
Ekspansywny charakter plecionki wiedeńskiej w aranżacji wnętrz potwierdza coraz większy wybór opraw oświetleniowych, które wykorzystują potencjał tego naturalnego materiału. Ażurowa, rattanowa faktura wprowadza do wnętrz wakacyjne wibracje a po zmroku tworzy niesamowite sceny świetlne, co z powodzeniem wykorzystują architekci w swoich projektach.
Jak widzimy, umiejętnie wplecione w aranżację, mogą kompletnie ją zdominować, lub zgodnie dotrzymywać kroku innym elementom. W każdym razie lampy z plecionką wiedeńską mają niezwykłą moc uatrakcyjniania każdej przestrzeni.
Obejrzyj designerskie oprawy oświetleniowe >>
Oprawy oświetleniowe Market Set z plecionką wiedeńską
Zobacz // próbki i ekspozycję