Plecionka wiedeńska, czyli duch przeszłości w nowoczesnych aranżacjach
Proj.: Ewa Dziurska; fot. i stylizacja: Marta Behling, Pion Poziom – fotografia wnętrz
Proj.: Ewa Dziurska; fot. i stylizacja: Marta Behling, Pion Poziom – fotografia wnętrz

Plecionka wiedeńska, czyli duch przeszłości w nowoczesnych aranżacjach

Plecionka wiedeńska to detal dekoracyjny, który po przeszło 150 latach w chwale wraca na salony. O fenomenie ośmiokątnego wzoru wykonanego z rattanu opowie ekspert IH Małgorzata Lemańska, która na co dzień pomaga w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych w zakresie mebli. Oprócz inspirujących projektów, we wpisie znajdziecie wyselekcjonowane produkty wykorzystujące potencjał tej ponadczasowej faktury. 

 

PLECIONKA WIEDEŃSKA
Plecionka wiedeńska w projekcie pracowni Schudy Studio
 

 

Początki plecionki wiedeńskiej

Początki fenomenu plecionki wiedeńskiej upatrujemy w powstaniu kultowego już krzesła No.14 marki Ton. Michael Thonet wykorzystał motyw plecionki w siedzisku krzesła, tym samym zapoczątkowując nową erę w architekturze wnętrz.

 

Od debiutu tego krzesła w 1859 roku zostało sprzedanych już ponad 80 milionów egzemplarzy. Jej kultowe kształty tworzy osiem ręcznie wygiętych elementów bukowych i dwadzieścia metalowych wkrętów. Dzięki swej lekkości, niskiej cenie oraz legendarnej wytrzymałości krzesło szybko znalazło swoje miejsce w wiedeńskich kawiarniach zyskując przydomek „kawiarniane krzesło“.

Marka TON

 

Określenie ,,wiedeńska” nie jest przypadkowe. Meble z charakterystycznym splotem niegdyś były wyróżniającym elementem wystroju wiedeńskich kawiarni. Choć później motyw ten szybko uległ globalizacji a plecionka wkroczyła również do wnętrz prywatnych, przydomek został do dziś i jak echa przeszłości przypomina o swojej długiej historii. 

 

Fenomen plecionki wiedeńskiej

Plecionka wiedeńska ma delikatny wygląd a zarazem jest bardzo wytrzymała i łatwa w utrzymaniu w czystości. Są to zalety, obok których nie można przejść obojętnie. Każdy czuły na piękne detale we wnętrzach od razu dostrzeże jej wspaniały potencjał aranżacyjny. Pasuje niemalże do każdego stylu. Szczególnie dobrze odnajdzie się we wnętrzach urządzonych w klimacie skandynawskim, eko, japandi czy retro. Jak pokazują poniższe projekty sprawdza się nawet w wystroju loftowym, ocieplając zimny look betonu. 

 

Rattan doskonale pasuje do minimalistycznych apartamentów, w których gra różnymi fakturami często staje się asem w rękawie projektanta. 

 

Fenomen plecionki wiedeńskiej polega na jej prostocie, subtelności i naturalności. Jest to wdzięczny element a jednocześnie niezbyt krzykliwy czy dominujący. To dekoracyjny detal, który w prosty i ponadczasowy sposób dodaje przytulności. Plecionka wiedeńska w branży meblarskiej została doceniona nie tylko ze względów estetycznych, ale również praktycznych. Swoją wytrzymałością i giętkością umożliwia rzemieślnikom zastosowanie materiału przy prostych oraz obłych/giętkich formach.

Małgorzata Lemańska || Specjalista w showroomie Internity Home

 

Projekt: Magdalena Kwoczka (Finchstudio) | Zdjęcie i stylizacja: Ayuko studio
Projekt: Magdalena Kwoczka (Finchstudio) | Zdjęcie i stylizacja: Ayuko studio

 

Plecionka wiedeńska tworzona jest z rattanu, czyli naturalnego materiału pozyskiwanego najczęściej z palmy rotangowej bądź innych palm pochodzących z Azji Południowo-Wschodniej. Sprawia to, że produkty z plecionki wiedeńskiej są nie tylko piękne, ale też ekologiczne. Coraz większa świadomość ekologiczna połączona z czynną postawą ekologiczną, przyczynia się do popularności tego materiału w wystroju wnętrz. 

 

Komoda z plecionką wiedeńską na froncie w salonie w stylu japandi
Komoda z plecionką wiedeńską na froncie w salonie w stylu japandi
proj. Houmi Projekty
proj. Houmi Projekty

 

Krzesła i fotele wykonane z plecionki wiedeńskiej

Krzesła i fotele z siedziskami lub / i oparciami wykonanymi z plecionki coraz częściej wzbogacają współczesne projekty wnętrz. Swoje wdzięki prezentują zarówno w aranżacjach jadalni, salonów, jak i domowych gabinetów. W ofercie showroomów z Grupy Internity Home, znajdziesz cały wachlarz produktów z plecionką wiedeńską. W kategorii krzeseł i foteli, waszej uwadze polecamy meble  Fameg, Paged oraz TON. 

 

 

Co ciekawe, plecionka wiedeńska nieśmiało wkrada się do projektów włoskich brandów. Przykładem jest kolekcja PALU marki Pianca, której produkty są dostępne w naszych showroomach.

 

Sprawdź adresy naszych salonów || Warszawa, Łódź, Kraków, Katowice >> 

 

Kolekcja PALU włoskiej marki Pianca wykorzystuje potencjał plecionki wiedeńskiej
Kolekcja PALU włoskiej marki Pianca wykorzystuje potencjał plecionki wiedeńskiej

 

Komody z rattanową plecionką

Odpowiedzią na coraz większe zainteresowanie meblami z wykorzystaniem rattanowej plecionki jest kolekcja Cana marki Bolia, której produkty również należą do portfolio IH. W linii znajdziemy rattanowe komody, kredensy, witryny, szafki nocne, regały oraz szafki rtv. Całość jest utrzymana w bardzo delikatnym, skandynawskim stylu. 

 

Kolekcja mebli Cana marki Bolia jest dostępna w showroomach z Grupy Internity Home
Kolekcja mebli Cana marki Bolia jest dostępna w showroomach z Grupy Internity Home

Meble z plecionką wiedeńską na froncie wprowadzają do wnętrza nonszalancki klimat

 

Oświetlenie jak ręczne robótki

Ekspansywny charakter plecionki wiedeńskiej w aranżacji wnętrz potwierdza coraz większy wybór opraw oświetleniowych, które wykorzystują potencjał tego naturalnego materiału. Ażurowa, rattanowa faktura wprowadza do wnętrz wakacyjne wibracje a po zmroku tworzy niesamowite sceny świetlne, co z powodzeniem wykorzystują architekci w swoich projektach.

Jak widzimy, umiejętnie wplecione w aranżację, mogą kompletnie ją zdominować, lub zgodnie dotrzymywać kroku innym elementom. W każdym razie lampy z plecionką wiedeńską mają niezwykłą moc uatrakcyjniania każdej przestrzeni. 

 

Obejrzyj designerskie oprawy oświetleniowe >>

 

Zapytaj // naszego eksperta

Daniel Kwiatkowski

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków