Równowaga i spokój we wnętrzach - Trend Contemplation | IH - Internity Home
proj. 3XEL Architekci | fot. ONI Studio

Równowaga i spokój we wnętrzach – Trend Contemplation

Niczym niezmącony spokój, przestrzeń, która sprzyja kontemplacji to trend, który z chęcią wprowadzamy do wnętrz. Nazywamy go często przytulnym minimalizmem. Najczęściej wykorzystujemy w nim kolory natury, jak beże, odcienie off white, jak kość słoniowa, wanilia, écru, a do tego drewno, ceramikę, rękodzieła, miękkie, przytulne tkaniny i oczywiście rośliny. Otrzymujemy stonowany, relaksujący klimat, który śmiało możemy nazwać trendem contemplation. Jak urządzić takie wnętrze, które sprzyja naszemu wyciszeniu? Postaramy zainspirować Was znakomitymi projektami. 

Skąd pochodzi kontemplacja?

Słowo kontemplacja Arystoteles określił jako podążanie do prawdy. Pierwotnie wywodzi się ono z buddyzmu i jest pochodną od medytacji, jej znacznie prostszą odmianą, oznaczającą patrzenie, oglądanie oraz czuwanie. Etymologia słowa kontemplacja pochodzi z języka łacińskiego contemplatio i pierwotnie oznacza obserwowanie lotu ptaka po niebie.

Kontemplacja w buddyzmie przybiera różną postać. Jest używana w mowie potocznej, dlatego może oznaczać rozmyślanie, namyślanie się, trwanie w zachwycie, umiejętność wyobrażania sobie, patrzenie i widzenie oraz pojęcie pewnej świadomości.

Z potrzeby prostoty

Odczuwamy potrzebę odnalezienia prostoty, powrotu do źródeł. Aby odzyskać równowagę psychiczną, pragniemy ograniczyć swoje wymagania do tych prawdziwie podstawowych oraz pozbyć się nadmiaru rzeczy. Wyrzekamy się konsumpcjonizmu i pędu za wciąż nowymi gadżetami, które są jedynie atrybutami statusu. Usuwamy zbędne przedmioty z naszego otoczenia. Urządzamy je ascetycznie, ujednolicamy, stosując monochromatyczne kompozycje. Wnętrze staje się świątynią spokoju i kontemplacji, manifestacją wewnętrznego ładu, poszukiwaniem harmonii.

Otwórz przestrzeń. Oprzyj swoją aranżację na minimalizmie. Głównym bohaterem wnętrza powinny być naturalne materiały, przydymione oświetlenie. Wybierzmy tylko to co nam jest potrzebne do życia o prostych, harmonijnych liniach.  

proj. 3XEL Architekci | fot. ONI Studio

Tekstury i kolory

Naturalne odcienie muszą być na pierwszym planie aranżacji. Nie wybierajmy wyrazistych akcentów. W takim wnętrzu poczujemy się się otuleni ciepłem i troską. Tu nasze wszystkie zmysły poczują się zaopiekowane i dopieszczone. Regeneracja ciała i ducha w otoczeniu kojącym zmysły, staje się początkiem celebracji życia w zgodzie z samym sobą. Wybierzmy kolory ziemi, delikatne pastele. 

Projekt sypialni Internity Home
Projekt sypialni Internity Home

Naturalne materiały: naturalne tkaniny, rośliny i materiały bez żadnych dodatków, takie jak drewno, glina i kamień, pomagają wzmocnić przestrzeń życiową, czyniąc ją częścią całości.

Design: ALWESTPOL DESIGN
proj. BOSKE ART

Czas się nie liczy!

Wnętrza w naszym mieszkaniu powinny ułatwiać nam introspekcję, dlatego nie wieszajmy zegarów w miejscach gdzie nie są one potrzebne np. w kuchni. Celebrujmy każdą chwilę z uważnością w ten sposób zachęcamy do świadomych działań. 

 

Wyłącz technologię!

Jeśli nie będziemy potrafili odłączyć się od technologii, która jak wiadomo ułatwia nam życie, nie będziemy mogli znaleźć spokoju. Dlatego w mieszkaniu wygospodarujmy choć jedno pomieszczenie, gdzie nie będziemy podłączeni do sieci. Stwórz wnętrza w stylu ZEN, który ma korzenie w tradycji japońskiej. Styl minimalistyczny w klimacie takich pomieszczeń zaczęli wykorzystywać najpierw projektanci wnętrz z Japonii, ale moda ta szybko zawitała również do Europy. Dziś, gdy wiele osób czuje przesyt bodźców świata zewnętrznego, styl zen w aranżacji mieszkań święci prawdziwe tryumfy popularności na całym świecie. 

hushlab
Industrialna łazienka | Projekt Internity Home

Projekt: Miśkiewicz Design Architektura Wnętrz; Zdjęcia: Łukasz Zandecki

Kontemplując, uczymy się jak pozostawić sprawy i rzeczy takimi jakie są. Budujemy osobowość, która umożliwia nam okiełzanie naszych złych emocji – nie odnajdują drogi do naszego umysłu, rozpraszają się. Kontemplacja pomaga wyzwolić się z ograniczeń i przyczynia się do wolności. Wnętrza urządzone w tym stylu są odzwierciedleniem naszej duszy, która odnajduje spokój i harmonię. 

 

Szukasz wsparcia przy urządzaniu, aranżacji swojego domu? Koniecznie skontaktuj się z nami: 

  Proszę o rozmowę ze specjalistąProszę o przedstawienie oferty


  Zapytaj // naszego eksperta

  Agnieszka Wichracka

  Specjalista //Wyposażenie wnętrz
  ×

  Bernadeta Zawadzka

  Specjalista // Płytki
  ×

  Karol Gruszka

  Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
  ×

  Zobacz // próbki i ekspozycję

  Internity Home Katowice

  ul. Porcelanowa 23

  Internity Home Kraków

  ul. Krakusa 11

  Internity Home Warszawa

  Duchnicka 3, Warszawa

  Internity Home Warszawa

  ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

  Internity Home Łódź

  Wróblewskiego 19a, Łódź

  Prodesigne Kraków

  ul. Praska 47, Kraków