Styl balijski - luksus, na który możesz sobie pozwolić
Julia Zembrzuska | Studio METRY | Fot.: @Kąty Proste - fotografia wnętrz.

Luksus, na który możesz sobie pozwolić? Styl balijski we wnętrzach

Lato w pełni. Spragnieni słońca łapiemy każdy promień, bo wiemy, że w Polsce ta pora roku nie potrwa zbyt długo… Taki mamy klimat. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić ten stan rzeczy i we własnych czterech kątach stworzyć atmosferę wiecznych wakacji. Styl balijski, o którym jest coraz głośniej, zdaje się być idealną opcją dla wszystkich, którzy nie chcą uzależniać swojego nastroju od pogody za oknem. Co wyróżnia styl balijski i jak wyglądają wnętrza inspirowane jedną z najpopularniejszych indonezyjskich wysp?

 
Zdjęcie: Mikołaj Dąbrowski
Zdjęcie: Mikołaj Dąbrowski

 

Styl balijski, czyli harmonia z naturą

W stylu balijskim możemy dostrzec wyraźne dążenie do harmonii natury. Nie bez powodu we wnętrzach inspirowanych tą estetyką króluje prostota, która ujmuje swoją przytulnością i ciepłem. Charakterystyczna mieszanka barw wraz z zastosowanymi materiałami tworzą klimat iście tropikalny. W przeciwieństwie do skandynawskiego, angielskiego, czy nawet francuskiego wystroju, Bali kojarzy się z dziką zielenią, tropikalnymi liśćmi i bogatą florą. Ta żywiołowość jest równoważona uspokajającymi, naturalnymi materiałami, takimi jak: drewno, bambus, trawa cytrynowa, kamień, lastryko, wiklina, rattan, len czy juta.

 

Obraz wnętrza w stylu balijskim malują kolory ziemi, takie jak: szarość, beż, złamana biel, terakota, ochra, żółcienie oraz zieleń.

 

 
Proj.: Nasze Nowe | Olga Trapszyc, Ewa Pawłowska, Eliza Ziemińska-Żak; Fot.: Marta Behling | Pion Poziom
Proj.: Nasze Nowe | Olga Trapszyc, Ewa Pawłowska, Eliza Ziemińska-Żak; Fot.: Marta Behling | Pion Poziom

 

 

Klimat Bali w czterech kątach

We wnętrzach urządzonych w stylu balijskim próżno szukać zimnych barw i materiałów. Aranżacje w tym gorącym klimacie tworzą ciepłe tony i tekstury, ukazujące swoje piękne oblicze pośród migocących promieni słońca. Pokoje toną w jego blasku dzięki dużym oknom. Piękne widoki natury również stanowią ozdobę wnętrza, dlatego lepiej jeśli okna są niczym niezakryte. Lniane transparentne zasłony, które będą fruwać w rytmie delikatnego wiatru, w zupełności wystarczą. Jeśli jednak wolisz mieć pod kontrolą ilość światła wpadającego do domu, możesz pokusić się o drewniane shuttersy lub żaluzje, które także potrafią stworzyć naprawdę magiczną atmosferę.

 

Proj.: Studio Projektowania Wnętrz Inbalance; Fot.: Tom Kurek
Proj.: Studio Projektowania Wnętrz Inbalance; Fot.: Tom Kurek

 

Wszechobecność naturalnego światła we wnętrzach w stylu Bali będzie zasługą nie tylko dużych przeszkleń. Otwarty układ mieszkania i wysokie sufity jeszcze bardziej podkreślą zamiłowanie do lekkich wnętrz, w których króluje niczym nieograniczona przestrzeń. Wisienką na torcie będą okazałe wiszące lampy, którym kroku dotrzymają lampiony.

 

źródło: Marset
źródło: Marset

 

Lekkie ażurowe meble, które dopełnią look wnętrza w stylu balijskim

Lekkość aranżacji jeszcze bardziej podkreślają ażurowe meble, które ze względu na swój charakter mogą chwilami przypominać ogrodowe. Ich urok jest zaklęty w niedoskonałości wynikającej z zachwytu nad pięknem naturalnych tworzyw. Jasne tapicerki o wyraźnym splocie sprawią, że wnętrze będzie emanować nienachalną lekkością i elegancją. Dopełnieniem aranżacji mogą stać się złote detale, które nieco unowocześnią projekt i nadadzą mu szlachetny sznyt.

 

Projekt: DESIGN MY DEER | foto: Ayuko Studio
Projekt: DESIGN MY DEER | foto: Ayuko Studio

 

Ważny detal i dekoracje hand made

W domu w tym gorącym klimacie nie może zabraknąć dywanu o wyraźnej fakturze. Dobrym wyborem będzie jutowy dywan utrzymany w neutralnym kolorze. Do tego rośliny w rozmiarze XXL, charakterystyczne plecione lub trzcinowe oświetlenie, ręcznie wykonane dekoracje, jak makramy, naczynia z surowej ceramiki swoimi kształtami ukazujące kunszt artysty, kosze z trawy morskiej, botaniczne grafiki i możemy poczuć się jak na rajskiej wyspie we własnych czterech kątach.

 

Julia Zembrzuska | Studio METRY | Fot.: @Kąty Proste - fotografia wnętrz.
Julia Zembrzuska | Studio METRY | Fot.: @Kąty Proste – fotografia wnętrz.
Projekt: Agata Popieluch
Projekt: Agata Popieluch

Wyselekcjonowane produkty dostępne w showroomach z Grupy Internity Home

 

Sen jak na rajskiej wyspie

Warto wspomnieć również o aranżacji sypialni, która w tak wakacyjnym wydaniu zawsze prezentuje się nienagannie i – co ważne – daje poczucie komfortu i wygody. Oprócz okazałego łóżka z baldachimem i ażurowym zagłowiem, nieodzownym elementem sypialni w stylu balijskim jest pleciony parawan. Wraz ze swoją garderobianą funkcją, może stanowić barierę chroniącą przed upalnym, popołudniowym słońcem.

 

Szybka metamorfoza sypialni w boho azyl | Letnie inspiracje IH

 

Julia Zembrzuska | Studio METRY
Julia Zembrzuska | Studio METRY
Projekt: Agata Popieluch
Projekt: Agata Popieluch
Proj.: Satori Interiors Mikołaj; fot.: Dąbrowski Fotografia Wnętrz
Proj.: Satori Interiors Mikołaj; fot.: Dąbrowski Fotografia Wnętrz

Wyselekcjonowane produkty dostępne w showroomach z Grupy Internity Home

 

Projektowanie w duchu eko

Nurt balijski idealnie wpisuje się w projektowanie w duchu eko, które bazuje na naturalnych materiałach i wykorzystaniu zastanej przestrzeni tak, aby nienadmiernie naruszyć naturalny ekosystem. Takie myślenie o tworzeniu miejsc łączy się z trendem, gdzie kamień jest zastępowany płytkami wielkoformatowymi. Największy wybór ceramiki w rozmiarze XXL jest dostępny w showroomach z Grupy Internity Home. Pośród licznych kolorów i wzorów, odnajdziesz te, które idealnie wpiszą się w klimat wnętrza w stylu balijskim. Szczególnie dobrze sprawdzą się te naśladujące drewno, kamienie, lastryko czy utrzymane w estetyce urban jungle lub wabi – sabi.

 

Sprawdź adresy naszych showroomów >>

 
Proj.: DESIGN MY DEER; Foto: Ayuko Studio
Proj.: DESIGN MY DEER; Foto: Ayuko Studio

Zapytaj // naszego eksperta

Ewa Banasiewicz-Kieliszek

Specjalista // Wyposażenie wnętrz
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Sylwia Matusiak

Specjalista // Podłogi drewniane
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków