Styl skandynawski w ekskluzywnej odsłonie

Styl skandynawski w ekskluzywnej odsłonie

Styl skandynawski chyba zna każdy. Pokochaliśmy bielone drewno, oszczędny minimalizm, ręcznie plecione tkaniny, zielone rośliny i meble wykonane z naturalnych materiałów. Ale czy wiecie, że styl ten ma 150 – letnią historię? Wcale nie narodził się wraz z wzrastającą popularnością dużego dyskontu promującego ten styl i wcale nie jest tak jednoznaczny na jaki wygląda. Przez te wszystkie lata wzornictwo krajów Północy bardzo ewaluowało i dorobiło się wielu odmian, dlatego niesłuszne jest co niektórych przekonanie o tym, że styl skandynawski równa się sielskość, przytulność oraz stosowanie tylko niedrogich i skromnych materiałów. Dziś pokażemy Wam całkiem inne oblicze tego stylu i jesteśmy pewni, że wersja de luxe Skandynawii również znajdzie rzeszę zwolenników!

 

Nie tylko surowe drewno, biel i szarości… 

Ogromy sukces stylu skandynawskiego ma swoje blaski i cienie. Z jednej strony chyba nie było w historii stylu, który okazałby się tak charyzmatyczny, że pokochały go rzesze ludzi na całym świecie, a z drugiej niestety ale najczęściej sprowadzany jest tylko do współczesnego jego wydania, które przejawia się przede wszystkim w umiłowaniu surowego drewna pod każdą postacią oraz stonowanych bieli i szarości… To swojego rodzaju zawężenie do współczesnej odmiany stylu skandynawskiego zwanej New Nordic jest może i dużym ułatwieniem, ale niebranie pod uwagę innych odmian – równie pięknych – jest po prostu grzechem!

 

Styl skandynawski we wnętrzach

 

Desigerski akcent w postaci lampy Vertigo Petite Friture w skandynawskim wnętrzu
Desigerski akcent w postaci lampy Vertigo Petite Friture w skandynawskim wnętrzu | proj. studioLOKO
Styl skandynawski we wnętrzu | proj. LOKO
Styl skandynawski we wnętrzu | proj. studioLOKO

Elegancja od podstaw

 

Weźmy początek lat 50. XX – ego wieku – wtedy styl skandynawski charakteryzował się prostotą, wyrafinowaniem, elegancją i zarazem minimalizmem. Kolejna odmiana – styl gustawiański to uproszczona wersja Ludwika XVI przeniesiona na grunt krajów Północy. Współcześnie mamy do czynienia z wcześniej wspomnianym odłamem New Nordic oraz mniej znanym, a słynącym z zamiłowania do złota – Scandi Chic. 

 

Skandynawska sypialnia ze złotymi i marmurowymi detalami | proj. LOKO
Skandynawska sypialnia ze złotymi i marmurowymi detalami | proj. studioLOKO
Nie bój się złota w prostej formie! (źródło: LOKO)
Nie bój się złota w prostej formie! | proj. studioLOKO
Skandynawska łazienka ze złotymi detalami | proj. LOKO
Skandynawska łazienka ze złotymi detalami | proj. studioLOKO
proj. LOKO
proj. studioLOKO
proj. Mana Design
proj. Mana Design

 

Co to oznacza w praktyce? 

Styl skandynawski nie jedno ma imię. Nie tylko lubuje się w stonowanych barwach, bo z tymi żywymi, mocnymi również mu po drodze… Uwielbia drewno, ale na równi traktuje nieco bardziej luksusowy marmur czy złoto. Godnym towarzyszem scandi klimatu może okazać się elegancki welur, któremu daleko do naturalnego lnu. Zatem może warto przełamać stereotypową sielskość stylu skandynawskiego?

 

IKONY DESIGNU W OŚWIETLENIU, CZYLI OWOCE NIEZWYKŁEJ WSPÓŁPRACY LOUISA POULSENA I POULA HENNINGSENA

 

projekt: HEDO Architects
projekt: HEDO Architects

 

Myśląc o skandynawskim stylu nie sposób nie pamiętać o słynnych projektach, chociażby duńskich designerów, które przecież wcale nie należą do najtańszych. Wręcz odwrotnie – okrzyknięto je ikonami designu. Odkryjmy zatem bardziej światowe oblicze Skandynawii otwartej na luksus, wyrafinowaną elegancję i nutę kobiecego glamour. 

 

Wnętrze w stylu skandynawskim | proj. JT Grupa, photo: Alexandra Dermont Ayuko Studio
Wnętrze w stylu skandynawskim | proj. JT Grupa, photo: Alexandra Dermont Ayuko Studio
proj. LOKO
proj. studioLOKO

Styl skandynawski nie jedno ma imię

 

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków