Wnętrza inspirowane majestatycznym pięknem kamienia
kamień we wnętrzach

Wnętrza inspirowane majestatycznym pięknem kamienia

Naturalny kamień to klasa sama w sobie, niezaprzeczalnie. Często jeśli chcemy podkreślić rangę danego miejsca lub stworzyć wnętrze charakteryzujące się ekskluzywnym stylem, sięgamy właśnie po majestatyczny kamień. Materiał pochodzący z natury charakteryzuje się unikatowością i niepowtarzalnym pięknem. Jednakże wbrew pozorom, nie zawsze i wszędzie zdaje egzamin. Godną alternatywną dla naturalnego kamienia, która jest dostosowana do nowoczesnych wnętrz i potrzeb użytkowników, są płytki imitujące kamień. Za sprawą tych wielkoformatowych jesteśmy w stanie uzyskać naprawdę spektakularny efekt.

 

Kamień naturalny

Na całym świecie jest skatalogowanych około 3 tysięcy odmian kamienia. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć granit, marmur, trawertyn, onyks, piaskowiec czy bazalt. Każdy różni się klasą, porowatością, chłonnością, twardością oraz ścieralnością. Ważny jest również gatunek. W zależności od tych wszystkich parametrów, jedne kamienie w pewnych miejscach (warunkach) sprawdzają się lepiej, drugie gorzej.

 

W grupie kamienia dekoracyjnego i użytkowego najbardziej powszechne i najchętniej stosowane są granity oraz marmury.

 

Kuchnia wykonana z naturalnego kamienia, proj. On Off Architekci, zdj, Rafał Poławski
Kuchnia wykonana z naturalnego kamienia, proj. On Off Architekci, zdj, Rafał Poławski

 

Kamień kamieniowi nierówny

Nie bez powodów uczulamy, że podczas projektowania wnętrza z kamienia ważnym jest by określić miejsce wykorzystania i rolę jaką skała naturalna ma pełnić. Posadzkom czy schodom w mieszkaniu idealnie sprosta marmur i granit, lecz w miejscach publicznych: na poczcie, stacji metra czy galerii handlowej posadzka powinna być wykonana z kamienia bardzo twardego i odpornego na ścieranie.

Drugim przykładem, który dobrze obrazuje rangę odpowiednio dobranego kamienia, jest marmur w formie blatu kuchennego. Pomimo, że piękny – potraficie sobie wyobrazić, że kropla soku z cytryny zostawia po sobie ślad w postaci matowej plamy? Nie wspomnę o tłuszczu czy czerwonym winie. Dlatego w tej roli o wiele lepiej sprawdza się granit. Jak widzicie, w zależności od przeznaczenia powinniśmy zastosować odpowiedni kamień.

 

Do największych dostawców kamienia naturalnego na świecie należy Brazylia, Indie oraz Włochy.

 

Warto wspomnieć o jeszcze jednej istotnej kwestii a mianowicie ingerencji w naturalny krajobraz. Proces pozyskiwania kamienia ma bezpośrednie przełożenie na jego wygląd. Ścięte bloki skał, które powstają w procesie wydobywania niestety, ale nie mają nic wspólnego z naturalnym pięknem.

 

Strefa umywalkowa na tle onyksu (proj. Magma, zdj. Fotomohito)
Strefa umywalkowa na tle onyksu (proj. Magma, zdj. Fotomohito)

 

Płytki imitujące kamień

Jak już wspomniałam na początku, godną alternatywą dla naturalnego kamienia są płytki. Technologia zaszła na tyle daleko, że ich rozmiar może sięgać do nawet 160×320 cm. Ponadto możemy je stosować nie tylko jako spektakularnie piękne okleiny ścienne i na podłodze, ale też w formie frontów mebli, blatów kuchennych, stołowych, szafek umywalkowych, obudowy kominka czy  fasady budynku. Bardzo silnym trendem jest również wykonywanie z nich wanien oraz umywalek. Wykorzystując to rozwiązanie jesteśmy w stanie otrzymać bardzo spójne, minimalistyczne wnętrze, które jednocześnie robi ogromne wrażenie.

 

Wielkie piękno, czyli zastosowanie płytek wielkoformatowych

 

proj. Katarzyna Kraszewska, zdj. Tom Kurek, stylizacja: Eliza Mrozińska
proj. Katarzyna Kraszewska, zdj. Tom Kurek, stylizacja: Eliza Mrozińska

 

Piękno z natury

To wielorakie zastosowanie płytek imitujących kamień nie jest wynikiem widzi mi się dizajnerów. Ma to swoje podłoże głównie w tym, że przy obecnym poziomie zaawansowania technologicznego, płytki te w sposób doskonały potrafią naśladować naturalny kamień. Nie ma tu mowy o brzydkich pikselach czy sztucznym efekcie. Warunek jest jeden – produkt musi charakteryzować się wysoką jakością.

 

Dzięki dostępności niezliczonej ilości wzorów a także wielu rozmiarów – każdy na pewno jest w stanie odnaleźć produkt skrojony na miarę swoich potrzeb.

 

Obecnie producenci stają przed wyzwaniem, jakim jest chęć osiągnięcia jak najbardziej naturalnego efektu. A jak wiemy piękno natury tkwi głównie w różnorodności. To dlatego w większości kolekcji możemy odnaleźć różne slaby. Układając je w wybrany sposób, każdy może otrzymać pożądany i bardzo naturalny efekt.

 

proj. Finchstudio
proj. Finchstudio

 

Pożądana trwałość

Inną ważną kwestią jest to, że w przypadku płytek sprawa jest prosta – jeśli wybieramy wysokiej jakości ceramikę, możemy mieć pewność, że będzie trwałym rozwiązaniem oraz sprawdzi się w każdym rodzaju wnętrza.

Są odporne na zarysowania, łatwe w utrzymaniu w czystości, nie boją się środków chemicznych i co ważne – nie straszny im mróz, dlatego sprawdzą się również na zewnątrz.

 

W naszych showroomach odnajdziesz największy wybór płytek wielkoformatowych. Większość z nich jest dostępna od ręki. Ponadto możesz liczyć na profesjonalne doradztwo ze strony naszych specjalistów zajmujących się obsługą, zarówno architekta, jak i klienta ostatecznego.

 

proj. JT Grupa, zdj. Fotomohito
proj. JT Grupa, zdj. Fotomohito
źródło: L'Antic (produkty tej marki są dostępne w naszych showroomach)
źródło: L’Antic (produkty tej marki są dostępne w naszych showroomach)
proj. Ivan Leskov
proj. Ivan Leskov
proj. Katarzyna Kraszewska, zdj. Tom Kurek, stylizacja: Eliza Mrozińska
proj. Katarzyna Kraszewska, zdj. Tom Kurek, stylizacja: Eliza Mrozińska
proj. Noye Studio
proj. Noye Studio

 

 

 

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków