Wzór na sukces - Patricia Urquiola i jej projekty
Patricia-Urquiola-fot-Max-Zambelli
Patricia Urquiola

Wzór na sukces – Patricia Urquiola i jej projekty

Patricia Urquiola jest nazywana przez światową prasę jedną najwybitniejszych przedstawicielek współczesnego wzornictwa. Autorka wielu uznanych projektów, rozchwytywana przez największych producentów nowoczesnego wyposażenia wnętrz. Poznajcie Patricię Urquiolę i jej niesamowite projekty.

 

Patricia Urquiola
Patricia Urquiola

OD ARCHITEKTA DO DESIGNERA

Patricia Urquiola urodziła się w mieście Oviedo, położonym na terenach autonomicznej wspólnoty i prowincji Asturii w północnej Hiszpanii. W Madrycie rozpoczęła studia na wydziale architektury, które ukończyła na politechnice w Mediolanie, gdzie zdobyła tytuł architekta, ucząc się u boku Achille Castilioniego – słynnego współczesnego twórcy architektury.
Na początku lat 90. rozpoczęła pracę w mediolańskim biurze firmy De Padova i współpracę z włoskim mistrzem wzornictwa – Vico Magistrettim, co pozwoliło na rozwój i dopracowywanie umiejętności w projektowaniu form użytkowych, które za kilkanaście lat staną się jej wizytówką. Jej kariera nabrała rozpędu dopiero w 1998 roku, gdy otrzymała posadę dyrektora artystycznego w firmie Moroso.
Niespełna trzy lata później Patricia zakłada w Mediolanie własną pracownię, która zajmuje się architekturą, wzornictwem i instalacjami. Od tamtego czasu projektantka stworzyła projekty dla takich uznanych marek jak: B&B Italia, Alessi, Bizassa, Foscarini, Louis Vuitton, Axor, Mutina, Agape, Kvadrat, Flos, i wielu wielu innych, a także była konsultantką dla… producentów sprzętu elektronicznego, jak chociażby LG czy Panasonic.

 

Nowoczesne-krzesła-Husk-od-Patrici-Urquioli
bebitalia.com

TEMPERAMENT I WSZECHSTRONNOŚĆ

Patricia Urquiola, dzięki swojej wszechstronności i talentowi, podejmuje się projektowania niemal każdej użytkowej rzeczy – nie ma dla niej rzeczy niemożliwych do zrealizowania. Dlatego wśród zaprojektowanych przez nią przedmiotów znajdziemy m.in. krzesła, fotele, pufy, sofy, stoliki, regały, dywany, dzbanki, wazony, płytki, a nawet klamki do drzwi. Warto wspomnieć także, że jej prace doczekały się obecności na kilkudziesięciu wystawach muzealnych na całym świecie, w tym także w Polsce w 2009 roku w Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu.
Jednak jej praca nie tylko skupia się na designie, projektowaniu mebli i tworzeniu nowych form użytkowych. Takie projekty jak Mandarin Oriental Hotel w Barcelonie czy Spa w miediolańskim Four Seasons Hotel dowodzą, że jest także sprawnym architektem i projektantem wnętrz. W planach jest kilkadziesiąt podobnych przedsięwzięć (głównie wnętrza sklepowe i showroomy).
Urquiola w swojej twórczości nie ma obranego kodu – po za jednym – zaprojektowana rzeczy powinna pobudzać zmysły. Takie też są prace Partici. Gdy widzimy je po raz pierwszy, bez względu czy to są płytki Azulej od Mutiny, czy krzesło Husk od B&B Italia, to zawarte w nich wzory, interpretacje i struktury wywołują w nas natychmiast określone emocje, a jednoczesna prostota i złożoność tych projektów wywołuje wręcz nieodpartą chęć ich dotknięcia – tak, jakbyśmy nie dowierzali własnym oczom, że można stworzyć coś tak pięknego.
Za swoją działalność designerka otrzymała w 2011 roku Order Izabeli Katolickiej z rąk samego króla Hiszpanii Juana Carlosa I, a także została wprowadzona do Interior Design Hall of Fame.

PATRICIA URQUIOLA – DZIEŁA WYBRANE

Poniżej znajdują się tylko niektóre, wybrane przez nas projekty tej świetnej designerki. Wśród nich znalazły się dwie wdzięczne, choć niezwykle różne od siebie sofy: Bend oraz Tufty Time zaprojektowane dla B&B Italia. Pod nimi zaś porywający prostotą i elegancją zestaw wypoczynkowy Hollow.

 

Nowoczesna-kanapa-Tufty-Time-Patricia-Urquiola
bebitalia.com
Designerska-Sofa-Bend-projektu-Patricia-Uruqiola
bebitalia.com
Zestaw-wypoczynkowy-Hollow-od-Patricia-Urquiola
bebitalia.com

Obok ciekawych sof i kanap, w portfolio Patricii znajdziemy także cały szereg projektów designerskich krzeseł – od awangardowego Mafalda dla Moroso, przez „tropikalne” krzesła z serii Abaca dla B&B Italia, po kolorowe Comback dla firmy Kartell.

 

moroso.it
Krzeslo-Abaca-Patricia-Urquiola
bebitalia.com
Designerskie-krzeslo-Comback-Patricia-Urquiola
kartell.com

Jak pisaliśmy już wcześniej, projekty Patricii Urquioli nie tylko sprowadzały się do projektowania mebli. Jest ona także autorką niezwykle cenionych deseni i wzorów płytek dla Mutiny, wśród których Azulej, Bas Relief i słynne heksagony śmiało można zaliczyć niemal do klasyki. Mutina jest dostępna w salonach Internity Home w Warszawie i Łodzi, a także Prodesigne w Krakowie. 

 

mutina.it | produkty dostępne w salonach Internity Home i Prodesigne
mutina.it | produkty dostępne w salonach Internity Home i Prodesigne
Patricia-Urquiola-plytka-heksagonalna
mutina.it | produkty dostępne w salonach Internity Home i Prodesigne
Plytki-projekt-Patricia-Urquiola
mutina.it | produkty dostępne w salonach Internity Home i Prodesigne

Oczywiście przykładów wspaniałych projektów tej niezwykle utalentowanej designerki jest całe mnóstwo. Zachęcamy do odwiedzania regularnie naszego bloga – z pewnością jeszcze nie raz jeszcze o niej wspomnimy. Podobają się wam rzeczy tworzone przez Patricię Urquiolę? Piszcie śmiało w komentarzach!

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków