Trzy powody, dla których kupowanie dzieł sztuki jest świetną inwestycją
proj. Tremend | fot. Marcin Czechowicz

Trzy powody, dla których kupowanie dzieł sztuki jest świetną inwestycją

Uważni obserwatorzy trendów w projektowaniu wnętrz mogą zauważyć, że już od kliku lat nieodłącznym elementem wyjątkowych przestrzeni jest sztuka. Architekci, jak i inwestorzy, w sposób świadomy włączają obrazy, rzeźby, ceramikę czy szkło do swoich wnętrz. Spełniają one już nie tylko rolę dekoracyjną, ale i integralnie współtworzą i spajają aranżacje. Obok dzieł o ugruntowanej pozycji czy ikonicznego designu użytkowego, we wnętrzach pojawiają się prace młodych twórców, które traktowane są jak dobra inwestycja. Odcinek 26 autorskiego podcastu Internity Home, został poświęcony właśnie zagadnieniu sztuki we wnętrzach. Natomiast wątek ten, rozwinęła również Ewa Mierzejewska, organizatorka aukcji intenetowych „Art & Design” na Artinfo.pl, która opowiada o tym jak się zbogacić na sztuce i dlaczego jest to świetna inwestycja. 

Jak zaprzyjaźnić się ze sztuką. Rozmowa z Agnieszką Gniotek właścicielka Xanadu

Sztuka jako inwestycja – jak wzbogacić się na sztuce według Ewy Mierzejewskiej

Czy to prawda, że na sztuce można dobrze zarobić? Pyta mnie o to wiele osób, które odwiedzają wystawy i licytują na aukcjach „Art & Design”. Nic dziwnego, bo temat zakupów dzieł sztuki jest u nas wciąż nowy, a moje aukcje z założenia kierowane są nie tylko do doświadczonych kolekcjonerów, ale też do wszystkich, którzy swoją przygodę ze sztuką dopiero zaczynają. Odpowiadam dziś zbiorczo: nieważne, jak duże są twoje zasoby finansowe i jak dużo możesz zainwestować. Na sztuce nie stracisz. Są ku temu trzy ważne powody.

Sztuka jako inwestycja
Rzeźba mężczyzny bez głowy dłuta absolwenta poznańskiej ASP  – Krzysztofa Wojtukiewicza | Projekt: Maria Jachalska; Zdjęcia: Marcin Grabowiecki; Stylizacja: Eliza Mrozińska

1. Wzbogacasz przestrzeń życiową

Z badań na całym świecie wynika, że pierwsze zakupy dzieł sztuki zazwyczaj są motywowane potrzebą ozdobienia domu. Zaczynamy najczęściej od prac niedrogich, które po prostu świetnie pasują nam do kanapy, zasłon czy stołu. W miarę, jak kupujemy kolejne dzieła sztuki, zaczynamy dostrzegać ich ważniejszą rolę i nadawać im wyższą rangę. Prawda jest bowiem taka, że żaden, najdroższy nawet mebel nie ma takiej siły przyciągania, jak dobry obraz czy ciekawa rzeźba. Nic nie podnosi tak klasy wnętrza, jak praca artysty. Kiedy to zauważymy i zaczniemy traktować dzieła sztuki z należytym szacunkiem, poprawi to wizerunek zarówno wnętrza, jak i nas samych.

Trend alert: sztuka we wnętrzu | Najlepsze propozycje architektów

Sztuka jako inwestycja
Serigrafia oraz szkice autorstwa Jerzego Nowosielskiego. | Proj.: Atelier Harpa; fot.: NPA PHOTOGRAPHY

2. Wzbogacasz się wewnętrznie

Podobno prawdziwym kolekcjonerem człowiek staje się w momencie, kiedy kupuje kolejny obraz, choć brakuje mu już miejsca na ścianach. Prawdą jest, że nabywanie dzieł sztuki to jedno z najprzyjemniejszych zajęć. Uwaga – to wyjątkowo wciągające hobby! Może dlatego, że dzięki niemu doświadczamy jedynych w swoim rodzaju przeżyć. Poszerzamy horyzonty, wyrabiamy nie tylko gust, ale też wrażliwość i empatię. Obcowanie ze sztuką uszlachetnia. Poza tym wybór dzieła sztuki daje zawsze możliwość pokazania sobie i światu, co tak naprawdę nam się podoba, kim jesteśmy, jakie są nasze prawdziwe marzenia i emocje. To swoisty paradoks: dzieło innego człowieka definiuje nas samych.

Obraz Agnieszki Owsiany, inspirowany krą na zamarzniętym jeziorze. | Proj.: Odwzorowanie; Fot.: Tomo Yarmush
Sztuka jako inwestycja
Mały obraz “Paryż” autorstwa Trzupków, na przeciwko obraz Iwony Kobryń, a także fotografia Anety Grzeszykowskiej. | Proj.: Odwzorowanie; Fot.: Tomo Yarmush

3. Wzbogacasz się finansowo

Kryzys, inflacja, pandemia szaleją… A w handlu sztuką trwa hossa! Sytuacja na rynku sztuki nigdy nie była u nas tak dobra jak teraz. Według danych Artinfo.pl wartość obrotów na rynku sztuki w 2021 wzrosła aż o 66% względem roku poprzedniego. To jest wiadomość zła, gdy chcesz coś kupić, ale i bardzo dobra, gdy myślisz o późniejszej sprzedaży. Ceny prac artystów rosną jak na drożdżach. Oczywiście są to wzrosty nierówne, bo artyści osiągają sukces w różnym tempie i niektóre nazwiska są bardziej, a inne mniej „gorące”. Jedno mogę zagwarantować: na zakupie dzieła sztuki bardzo trudno jest dzisiaj stracić. Inwestowanie w sztukę po prostu się opłaca.

Projekt: Piotr Łucyan, Art’Up Interiors |Instagram.com/artupinteriors |Facebook.com/artupinteriors Zdjęcia: Katarzyna Ładczuk – Ład Studio

Autorka tekstu: Ewa Mierzejewska, organizatorka aukcji intenetowych „Art & Design” na Artinfo.pl

Link do aukcji Art & Design 3: https://artinfo.pl/artinformacje/juz-wkrotce-3-aukcja-art-design

Źródło: materiały prasowe OKK PR

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków