Ulubieniec architektów: Lampa PH Louis Poulsen w nowych kolorach

Ulubieniec architektów: Lampa PH Louis Poulsen w nowych kolorach

Wielkość projektów form użytkowych wyznacza ich ponadczasowość i design, który pomimo upływu dekad zachwyca nie tylko pod względem wizualnym, ale i funkcjonalnym. W historii designu wiele jest przedmiotów, które stanowią obiekt pożądania pomimo, iż zostały zaprojektowane 50 czy 100 lat temu. Światowe marki o długiej tradycji, utrzymują w swojej ofercie właśnie tego typu produkty, dopasowując je do współczesnych potrzeb użytkowników przy jednoczesnym zachowaniu pierwotnego wyglądu. Rosnąca świadomość klientów oraz zwrot ku klasykom designu, który obserwujemy od dobrych kilku lat powoduje, że chętniej inwestujemy w wyjątkowe wzornictwo. Przykładem tego jest niemalejąca popularność słynnej lampy PH od Louis Poulsen, której początki sięgają lat 20. XX wieku.

PH Louis Poulsen w projekcie Harpa; fot.: NPA PHOTOGRAPHY.

Oryginalne lampy stołowe – praktyczna i piękna dekoracja wnętrza

Wizjonerski projekt

Lampy z serii PH są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych modeli duńskiej marki Louis Poulsen. Autorem kultowego projektu jest Poul Henningsen, który był głównym designerem brandu, aż do swojej śmierci w 1967 roku. Lampa składająca się z dysków powstała w latach 1925/26 na wystawę w Paryżu. Następnie koncept ewoluował i tak Henningsen stworzył całą rodzinę lamp PH, na którą składały się modele wiszące, podłogowe i stołowe, docenione przez użytkowników już w latach 30. Był to pierwszy projekt lampy do użytku prywatnego, który wykorzystywał naukowe podejście do światła, stawiając u podstaw konceptu spiralę logarytmiczną. Właśnie w ten sposób Henningsen osiągnął równomierny rozkład światła na całej powierzchni klosza. Jednocześnie każdy z dysków równomiernie zmniejsza ilość światła, ze względu na ich odległość od żarówki. Numery modeli PH nadawane są w oparciu o rozmiar górnego dysku.  

PH Louis Poulsen
Lampa PH Louis Poulsen nad stołem jadalnianym. | Proj: Adrianna Terlikowska Studio
Madama 74 – metrowe mieszkanie w sPlace Park na warszawskim Żoliborzu
Projekt: Madama

PH 5 Louis Poulsen – klasyk designu w nowych kolorach

Wersja PH 5 została opracowana przez Poul Henningsen w 1958 roku jako odpowiedź na ciągłe zmiany kształtu i wielkości żarówek dokonywane przez ich producentów. Kiedy wprowadzono nowy model, Henningsen tłumaczył, że stracił wiarę w to, iż producenci żarówek kiedykolwiek nauczą się dbać o zdrowy rozsądek i dobro konsumenta. Właśnie dlatego stworzył oprawę, która może być stosowana z dowolnym źródłem światła. PH 5 zaprojektowano tak, by jej rozproszone światło poprawiało samopoczucie i komfort życia. Oparta na zasadzie odbijających się systemów konstrukcja sprawiła, że lampa praktycznie sama się oświetla, kierując światło nie tylko w dół, ale także na boki. Projektant chciał również poprawić odbiór światła przez użytkowników. Zastosował więc wewnętrzne pierścienie w kolorze niebieskim i czerwonym, co zniwelowało efekt oślepiania. Obecnie zabieg ten nie jest już niezbędny, by zaoferować kojące i komfortowe światło. Natomiast Marka Louis Poulsen nadal produkuje model z tą opcją. Brand zaprezentował również nową odsłonę modelu PH 5, również w wersji Mini. Kolekcja Monohrome z jednej strony podkreśla piękno konceptu lampy, a z drugiej nadaje mu współczesnego charakteru. Matowe dyski malowane metodą proszkową, dostępne są w kolorze białym, czarnym oraz głębokim kobalcie. PH 5 występuje również w pięknych odcieniach zgaszonej zieleni, pomarańczu oraz fioletu. 

PH Louis Poulsen
Seria Monohrome podkreśla piękno konceptu lampy, nadając mu współczesnego charakteru.

Lampa PH 5 Louis Poulsen

Ponadczasowe piękno i funkcjonalność

Lampa PH 5 Louis Poulsen to niekwestionowany ulubieniec architektów. Projektanci doceniają ponadczasowość modelu, który jednocześnie pozostaje ikoną skandynawskiego designu. Poza aspektami funkcjonalnymi tj. idealne światło, które nie razi i pozwala podziwiać PH z każdej strony, oprawa stanowi doskonałą dekoracje każdego wnętrza. Bez względu na styl aranżacji, PH uzupełni ją lub stanie się centrum uwagi. Jakość światła, jakie otrzymujemy, dzięki doskonale zaprojektowanemu żyrandolowi, sprawia, że PH najczęściej umieszczana jest nad stołem jadalnianym lub wyspami kuchennymi. Nowe wersje kolorystyczne klasycznego modelu pozwalają wprowadzić ciekawy akcent barwny do wnętrza. Wybór lampy PH to inwestycja w najlepszy design, który nigdy nie wyjdzie z mody. 

Zapytaj // naszego eksperta

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków