Wnętrza w kolorach mięty | Najpiękniejsze projekty architektów
wnętrza w kolorze mięty
Proj. Mana Design; fot. Tom Kurek

Wnętrza w kolorach mięty | Najpiękniejsze projekty architektów

Neo Mint – czarny koń w wyścigu po kolor roku, nie został laureatem Pantone. Prześcignął go niepozorny Classic Blue. Jednak mamy dobre wieści dla wszystkich, którzy entuzjastycznie przyjęli wieści o nadejściu ery mięty we wnętrzach: branża i architekci pokochali ten odcień zieleni. Natomiast Ci, którzy nadal pozostają sceptyczni wobec tej barwy, powinni dać jej szansę. Przygotowaliśmy wybór najpiękniejszych realizacji architektów z miętą w roli głównej, które zmiękczą serca sceptyków i zainspirują miłośników tego odcienia zieleni. Bez względu na to, po której stronie barykady stoicie, wnętrza w kolorach mięty, wprawią Was w dobry humor. 

wnętrza w kolorach mięty
Projekt: Dziurdzia Projekt, Fot. PION

Kolor roku 2020 | Poznaj barwę symbolizującą nową erę

Nowa zieleń 

Poza Neo Mint w spektrum zieleni pojawił się również Seafoam Geen. Jest to jeden z najdelikatniejszych odcieni związanych z  kolorami oceanu. Składa się z nut zieleni i niebieskiego, ale także z niewielkiego dodatku szarości. Barwa budzi pozytywne skojarzenia i związane z tym uczucia. Seafoam nawiązuje do spokojnego morza w pogodny dzień, a ze względu na jego miękkość i jasność, używany jest, gdy wnętrze wymaga rozweselenia, świeżości i delikatności. Kolory Neo Mint oraz Seafoam Green, nazywane są nową zielenią i stanowią naturalną ewolucję pasteli, którą rozpoczęło pojawienie się Millennial Pink. Jednocześnie ich płciowa neutralność, symbolizuje ducha nowej dekady i obecne nastroje społeczne.

Źródło: www.italianbark.com
wnętrza w kolorze mięty
Seafoam Green w projekcie Studio LOKO (zdjęcie: Magdalena Płoszaj)
Detale. | Studio LOKO (zdjęcie: Magdalena Płoszaj)

Wnętrza w kolorach mięty

Początek popularności zieleni we wnętrzach przypada na rok 2017 kiedy instytut Pantone wybrał Greenery kolorem roku. Architekci wykorzystywali barwę w wielu wariacjach, ale zazwyczaj były to ciemne odcienie: butelkowe czy szmaragdowe. Stopniowo paleta rozjaśniała się w kierunku szałwii, seledynu, pistacji, aż po Neo Mint i Seafoam. Kolor miętowy jest bardzo uniwersalny, dlatego sprawdza się we wnętrzach o każdym stylu. Świetnie podkreśla ducha mid-century, ale i nowoczesne aranżacje, uwypuklając ich urok i elegancję. Zieleń wprowadzi również subtelny akcent barwny do scandi czy minimalistycznych wnętrz. Mięte idealnie podkreślą dodatki ze stali, marmuru, lastryko czy złota. Nowe zielenie bardzo chętnie wykorzystywane są przez architektów w aranżacjach kuchni i łazienek, ze względu na ich konotację z czystością i świeżością. 

Różne odcienie mięty w mieszkaniu zaprojektowanym przez Studio LOKO (zdjęcie: Magdalena Płoszaj).
wnętrza w kolorach mięty
Miętowa kuchnia, zainspirowana przez naturę. | Projekt: Joanna Osajda – Osajda Studio Architektura Wnętrz
wnętrza w kolorach mięty
Podmorska łazienka w Seafoam Green. | Proj. Na Antresoli, Fot. Agata Piątkowska Fotograf

Wszystkie odcienie relaksu

Architekci docenili odcienie mięty, między innymi za ich pozytywny wpływ na samopoczucie człowieka. Wnętrza w zieleni, wprowadzają poczucie spokoju, sprzyjają zrównoważeniu emocji i pomagają się zrelaksować. Zieleń, ma także kojący wpływ na układ nerwowy, działa uspokajająco i pozwala się rozluźnić oraz oderwać od codziennych spraw. Właściwości te sprawiają, że kolor miętowy bardzo dobrze sprawdzi się w sypialni, a także częściach domu, przeznaczonych do odpoczynku. 

 

Miętowa zabudowa w sypialni. | Projekt: KW Studio we współpracy z Kamą Czudowską Fot. PION
Pastelowa sypialnia z akcentami mięty. | Proj.: COI Pracownia Architektury Wnętrz
wnętrza w kolorze mięty
Mięta w salonie. | Proj. Mana Design; fot. Tom Kurek
Strefa dzienna w odcieniach mięty. | Projekt: Dziurdzia Projekt, Fot. PION.

Wnętrza w kolorach mięty – z czym łączyć nową zieleń

Kiedy chodzi o odważne kolory, a za takie większość z nas uważa wszystko, co wychodzi poza spektrum bieli i szarości, często pojawia się zarzut, że trudno je połączyć z innymi barwami i szybko się znudzą. Poważna sprawa, biorąc pod uwagę, iż naszych wnętrz nie zmieniamy tak często jak garderoby, zatem decyzja powinna być dobrze przemyślana. Jednak architekci w swoich projektach udowodniają, że miętę łatwo zestawić z innymi kolorami, tworząc bardzo harmonijne duety, a nawet tercety. Zasady co do łącznia zieleni z innymi kolorami są bardzo proste i możemy je podzielić na trzy grupy: zestawienia monochromatyczne, kontrastowe i pastelowe. 

Wnętrza monochromatyczne

Aranżacje monochromatyczne, opierają się na rożnych odcieniach tej samej barwy. Zieleń ma ponad 1000 odcieni, więc daje ogromy potencjał, nawet w wariancie monochromatycznym. Opcja ta sprawdzi się we wnętrzach minimalistycznych i inspirowanych stylistyką scandi.

wnętrza w kolorach mięty
Kuchnia w kolorze mięty. | Proj.: Pigalopus: Malwina Borowiec, Karolina Chodur; Fot.: ONI
Mięta w łazience. | Projekt: Joanna Osajda – Osajda Studio Architektura Wnętrz

Zestawienia kontrastowe

Zestawienie mięty z kolorem kontrastowym to propozycja dla lubiących eksperymentować. Pomocne okazuje się tu koło barw, gdyż najlepszym kontrastem dla mięty będą kolory, znajdujące się po przeciwległej stronie koła. Zaskakująco harmonijnym przeciwieństwem jest zieleń i burgund, który nadaje charakteru delikatnej mięcie. 

wnętrza w kolorach mięty
Kontrast burgundu i mięty. | Proj. Mana Design, fot. Tom Kurek
Piękno kontrastu. | Proj.: Magdalena Wieczorek – Besign Studio, Zdjęcia: Jakub Nanowski
Zestawienie inspirowane połączeniem koloru dojrzałych owoców i zieleni liści. | Proj.: Magdalena Wieczorek – Besign Studio, Zdjęcia: Jakub Nanowski

Mięta w towarzystwie pasteli 

Zestawienie mięty z pastelowymi barwami, stanowi subtelniejszą wersję kontrastowych zestawień. Delikatne odcienie zieleni harmonijnie współgrają z różem oraz błękitem. Czarne dodatki wzmocnią charakter pasteli, natomiast złote akcenty wprowadzą faktor elegancji.   

Kuchnia w pastelach i akcentem lastryko. | COI Pracownia Architektury Wnętrz
Zieleń i róż w kuchni. | Projekt: Na Antresoli, fot.: Anna Orłowska
Łazienka z miętową ceramiką i płytkami. | Proj. Kando Architects

Zobacz jakie kolory zdominują wnętrza w 2020 roku  – pobierz TrendBook Internity Home

 

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Stpiczyńska

Specjalista // Wyposażenie wnętrz
×

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków