Zasady kintsugi w aranżowaniu, czyli prosta droga do szczęścia | IH - Internity Home

Zasady kintsugi w aranżowaniu, czyli prosta droga do szczęścia

W dobie konsumpcjonizmu łatwo jest powiedzieć – “Wymień na lepszy model”.  Istnieje jednak metoda, by, oprócz naprawiania dodać dodatkową wartość użytkowanej rzeczy. Styl kintsugi, sztuka niedoskonałości w aranżowaniu kieruje się prostymi zasadami. Meble jakie lubi ten kierunek są o prostych formach i minimalistycznym wyglądzie, Często widać na nich upływ czasu. To oczywiście dodaje im tylko uroku i unikalnego charakteru. Styl wyraża autentyzm, praktyczność oraz bliskość natury człowiekowi. Kolory jakie tworzą bazę stylu to wszystkie odcienie ziemi, szarości, brązy, zielenie, błękity, biały, a nawet czerwień i butelkowa zieleń. W takim wnętrzu znajdują się porcelanowe naczynia, szklane lampy oraz gliniane wazony.

 

Kintsugi znajduje obecnie zastosowanie nie tylko w „naprawie” przedmiotów, ale widzimy go również w architekturze. W minimalistycznych wnętrzach interesującą dekoracją może okazać się jednolita kolorystycznie ściana lub podłoga usiana pęknięciami wypełnionymi materiałem o innym kolorze lub fakturze. Styl ten szczególnie dobrze prezentuje się w połączeniu z betonem architektonicznym oraz drewnem.

fot. Kasia Klimkowska

 

Proj.: The Line Studio | Fot.: ONI Studio / The Line Studio

 

 

Jak styl kintsugi widzimy w aranżacjach wnętrz?

Idea kintsugi została obecnie zaabsorbowana przez różne branże związane z projektowaniem. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim lampy z abażurami stylizowanymi zgodnie z zamysłem kintsugi. Producenci płytek ceramicznych również podchwycili ten styl i postanowili stworzyć kilka ciekawych kolekcji.

Styl kintsugi idealnie komponuje się z japońską filozofią wabi sabi, a także wpisuje się w modny obecnie minimalizm (w stylu japońskim) i trend zero-waste w domowych dekoracjach. To wszystko za sprawą filozoficznego aspektu kintsugi, które wraz z slow life wpisują się w bardzo popularny teraz trend bardziej uważnego, świadomego stylu życia i konsumpcji, obecnego również w szwedzkim stylu lagom.

Zebraliśmy kilka nowości produktowych, które pomogą Wam w zaaranżowaniu wyjątkowego wnętrza z niepowtarzalnym klimatem.

 

Płytki marki Fondovalle dostępne w salonach Internity Home

Producenci płytek ceramicznych zainspirowali się tym nurtem. Kafle z efektem betonu, zmieniające się w japońską, starożytną sztukę kintsugi. Wyjątkowo piękna kolekcja, którą można łączyć tworząc indywidualny, modny i nowoczesny projekt. Kolekcja płytek ceramicznych włoskiego producenta Fioranese.

Płytki Fioranese KINTSUGI

 

Hiszpański producent płytek WOW Design też przechwycił tę sztukę i stworzył kolekcję ENSO KINTSUGI składających się z małych beżowych, turkusowych, zielonych i czarnych płytek ze złotą żyłką. Znakomitym uzupełnieniem realizacji z tymi płytkami jest kolorowa ceramika Hushlab.

Żółta umywalka Hushlab
Zielona umywalka Hushlab

 

10 zasad kintsugi

  1. Nie unikniesz nieprzewidzianych zmian.
  2. Twoja codzienność może być niezwykła.
  3. Zwolnij i naprawdę doceń to, co masz.
  4. Rozwijaj swoją kreatywność i myśl poza schematem.
  5. Ucz się na własnych i cudzych błędach.
  6. Błędy prowadzą do prawdy.
  7. Blizny sprawiają, że jesteśmy piękniejsi i silniejsi.
  8. Ideały nie istnieją, a perfekcjonizm jest zgubny.
  9. To, co niedoskonałe, jest autentyczne.
  10. Uwierz w siebie: jesteś silniejsza, wytrwalsza i bardziej pomysłowa niż myślisz.

„Zarówno ceramika, jak i życie mogą rozpaść się na tysiąc kawałków, jednak to nie powinno nas powstrzymywać przed marzeniami, intensywnym życiem i pokładaniem w nim nadziei. Zamiast unikać życia, powinniśmy nauczyć się, jak się odbudować, kiedy coś pójdzie nie po naszej myśli. Zbierz kawałki […] ponieważ nadszedł czas na odbudowanie twoich marzeń” – Tomás Navarro „Kintsugi, jak czerpać siłę z życiowych trudności”.

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Wiktor Sumara

Specjalista // Wielkie formaty płytek
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków