Oświetlenie do łazienki jest jednym z kluczowych elementów jej wyposażenia. Dlaczego gra ono tak ważną rolę? Otóż, pomieszczenie to, ze względu na swoją funkcję bardzo często ma niewielkie źródła oświetlenia naturalnego lub zupełnie boryka się z ich brakiem. Dlatego też, by stworzyć przyjemny klimat, równocześnie zwiększając użytkowość wnętrza musimy prawidłowo rozplanować instalacje oświetleniowe.
Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie do łazienki?
Najważniejszym punktem w łazience, którego oświetlenie powinno stać się naszym priorytetem, jest strefa umywalkowa, a dokładniej lustro wiszące nad armaturą. To właśnie w tym miejscu każdy z nas o poranku szykuje się do pracy i szkoły, a jak wiadomo kobiecy makijaż oraz męska toaleta wymagają doskonałego oświetlenia. Do wyboru jest wiele opcji: możecie postawić na kinkiety lub lampy sufitowe wieszane przy tafli szkła, na podłużną lampę montowaną nad lustrem lub na oświetlenie wbudowane w model zwierciadła.
Dobre oświetlenie to podstawa udanej aranżacji
Dobrze dobrane oświetlenie jest atutem łazienki nie tylko ze względu na praktyczne zastosowanie światła żarówek. Jeśli poświęcimy chwilę na poszukiwania i gromadzenie alternatyw, jesteśmy w stanie znaleźć model, który okaże się również fantastyczną dekoracją pomieszczenia. Do nowoczesnych, minimalistycznych łazienek wspaniale pasują lampy o prostej, ale nie nudnej formie, zaś do białych, kobiecych i romantycznych wnętrz wybierzemy raczej modele o większej dekoracyjności powierzchni.
Ostatnio dodane
Dekoracyjność może przejawiać się tak samo wyraźnie zarówno w fakturze jak i formie. Jeśli więc nie sądzicie, by do Waszej łazienki pasowała lampa, której abażur pokrywają dziesiątki niewielkich różyczek, a nadal zależy Wam na czymś, co przyciągnie wzrok, postawcie na modele wyjątkowe w materiale i kształcie. Świetnym przykładem tego są lampy z kryształu. Należy pamiętać jednak, że światło, które wydobywa się zza ciosanego szkła również będzie lekko dekoracyjne i pełni rolę raczej delikatnego rozjaśnienia, tworzącego przyjemny, nieco tajemniczy klimat (idealny do kąpieli), nie jest zaś dobrym wyborem do roli głównego źródła światła.
Ostatnio dodane
Ostatnio dodane
Szukając lamp, które powieszone w centralnym punkcie sufitu rozjaśnią całe pomieszczenie możemy sięgnąć zarówno po klasyczne żyrandole jak i zdecydować się na plafony. Te drugie prócz swojej uniwersalnej, minimalistycznej formy są również niezwykle praktyczne. Pamiętajcie, że łazienka, to miejsce, gdzie króluje woda więc wilgoć nie będzie dobrze wpływała na każdy model lampy. Plafony świetnie znoszą panujący w toaletach mikroklimat, są wygodne do czyszczenia, a światło, które udostępniają przyjemnie rozprasza się we wnętrzu.
Oświetlenie punktowe
Dla lepszego oświetlenia łazienki sięgnijcie po światła punktowe. Są one podobnie minimalistyczne w formie jak plafony, więc będą pasowały do aranżacji w każdym stylu, a nagromadzenie ich na suficie i ścianach pozwoli rozjaśnić każde miejsce. Jeśli zaś zależy Wam na dodatkowej dekoracji pomieszczenia możecie zdecydować się na dodatkowe oświetlenie wanny lub szafek. Efekt ukrytego oświetlenia uzyskacie przy pomocy kabli ledowych zainstalowanych we wnękach.
Ostatnio dodane
Ostatnio dodane
Ostatnio dodane
Na koniec trzy najważniejsze wskazówki dotyczące oświetlenia łazienki. Zwróć uwagę nie tylko na model lampy, ale również na barwę wybieranego światła. Określ wielkość pomieszczenia. Według normy w celu oświetlenia łazienki o powierzchni ok. 6m2 potrzebujemy min. jednego ogólnego źródła światła o mocy 75W, w przypadku większego metrażu – powyżej 10m2 należy umiejscowić kilka punktów oświetleniowych z żarówkami o mocy 50W. Pamiętaj by instalować źródła światła na oddzielnych, niezależnych obwodach – zwiększy to komfort użytkowania i pozwoli na użytkowanie światła w zależności od potrzeb. Wybierając oświetlenie łazienkowe zwróć szczególną uwagę na klasę ochrony oprawy oświetleniowej. Najlepiej wybierać produkty oznaczone stopniem ochrony o oznaczeniu IP44 lub wyższym, który wskazuje na dużą odporność urządzenia na kontakt z wodą. Im bliżej wanny bądź prysznica, tym stopień ochronny powinien być wyższy. Planując montaż oświetlenia pod prysznicem, bądź w wannie pamiętajmy jednak, by wybierać oprawy o klasie ochrony min. IPX7 i napięciu do 12 V.