Aranżacja łazienki zgodna z feng shui - 8 kroków do harmonijnego wnętrza
projekt: Jemioł Concept | wizualizacja: Agata Wojtkowiak

Aranżacja łazienki zgodna z feng shui – 8 kroków do harmonijnego wnętrza

Feng shui w dosłownym tłumaczeniu oznacza wiatr i wodę – wiatr, którego nie można zobaczyć i wodę, której nie można uchwycić. Celem tej starożytnej praktyki planowania przestrzeni jest osiągnięcie zgodności ze środowiskiem naturalnym. Filozofia zakłada istnienie wszechobecnej, życiodajnej energii – qi (chi), a wprowadzenie w życie zasad feng shui, ma sprzyjać życiu w harmonii, szczęściu i zdrowiu. Każde pomieszczenie w domu można zaaranżować tak, by krążąca po nim energia była przychylna domownikom. Jednak ze względu na to, że bardzo duże znaczenie w dalekowschodniej praktyce ma woda – symbolizująca pieniądze i dobrobyt, a największym skupiskiem tego żywiołu jest łazienka, właśnie w tym pomieszczeniu warto wprowadzić podstawowe zasady feng shui. Powinno się to dziać już na etapie projektowym, ale nawet podczas metamorfozy salonu kąpielowego, można zastosować zasady, dzięki którym korzystanie z tego pomieszczenia będzie pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie.

Feng Shui w sypialni – harmonijne wnętrze, dobry sen i szczęśliwe życie

1. Opanowanie żywiołów

Podstawą filozofii feng shui jest równowaga pięciu żywiołów: drewna, ognia, ziemi, metalu oraz wody. Są one symbolami przedmiotów i pomieszczeń w domu. Powinny trwać w harmonii, bez wyraźnej dominacji żadnego z nich. Kuchnia uznawana jest za ogień, natomiast łazienka za wodę. Żywioły te wzajemnie znoszą się, dlatego pomieszczenia nie powinny być blisko siebie. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to należy rozdzielić je innym żywiołem, wieszając na ścianie – drewno lub metal, albo lustro odbijające energię. Łazienka, mimo iż uznana za żywioł wody, powinna zawierać także pozostałe żywioły: wiatr można wprowadzić za pomocą światła i kolorów, ogień zagości dzięki świecom, a ziemię mogą symbolizować rośliny i ozdobne kamienie – które przydadzą się również dla ułatwienia przepływu energii.

PRO TIP: Feng shui nie lubi kantów i ostrych zakończeń,  ponieważ zakłócają swobodny przepływ chi. Gdy mamy prostokątną wannę możemy na jej rogach zamieścić obłe kamienie lub muszle, które zniwelują te niedogodności, pozwalając energii na swobodne krążenie.

feng shui w łazience

2. Światło

Światło jest bardzo istotnym aspektem filozofii feng shui. Najlepiej, gdy jest ono naturalne, a jego źródłem jest okno – jednak nie powinno znajdować się na wprost od wejścia. Jeśli nie ma takiej możliwości, można wspomóc krążenie energii przez odbicie lustrzane. Kiedy pomieszczenie nie posiada okna, należy zadbać o jak najwięcej punktów świetlnych i luster, które będą odbijały światło. Odpowiednio i równomiernie rozmieszczone punkty świetlne o dobrze dobranej temperaturze barwowej, dodadzą energii rano, a wieczorem pozwolą się zrelaksować. Warto też pomyśleć o podświetlanym lustrze z LED-ami 3000K, dającymi miękką, ciepłą biel.

PRO TIP: żywioł ognia w łazience, zaspokoimy umieszczając w niej świece, których blask podczas kąpieli pozwoli nam jeszcze bardziej się zrelaksować.

3. Drewno i kamień

Podczas wykańczania i urządzania łazienki w klimacie feng shui, należy skupić się na materiałach wzmacniających w tym pomieszczeniu żywioł ziemi, który umacnia dobrobyt i więzy między domownikami. Można to zrobić poprzez wprowadzenie do aranżacji elementów drewna oraz kamienia. Obok płytek z teksturą tych naturalnych materiałów, warto postawić na dodatki. Drewniany stolik służący jako taboret lub pomocnik, czy akcesoria z tego tworzywa, świetnie będą współgrać z kamiennymi donicami, tackami na kosmetyki, a także innymi akcesoriami tj. pojemniki lub wazony.

4. Kolorystyka

W Feng Shui biel reprezentuje czystość, przejrzystość oraz nowy początek. Kolor ten jest idealny do każdej przestrzeni, w której ma panować ład i spokój. Jednocześnie biel, stanowi idealne tło i sprawi, że nawet niewielkie lub ciemne pomieszczenie, stanie się wizualnie przestronniejsze. Kolejnym kolorem, który zgodnie z praktyką feng shui powinien pojawić się w łazience jest błękit – chłodne odcienie niebieskiego i granatu sprzyjają wyciszeniu i ułatwiają zrelaksowanie się.

Łazienki w odcieniach od niebieskiego po ciemny granat – stylowe wnętrza duże i małe

feng shui w łazience
proj.: 3Deko – projektowanie wnętrz | Fot.: Tom Kurek

5. Oszczędność wody

Filozofia Feng Shui łączy nasz dom ze środowiskiem, dlatego oszczędzanie wody w łazience sprzyja przepływowi dobrej energii. Jest to chyba najprostszy krok, ze wszystkich przedstawionych. Wystarczy brać krótkie prysznice, zakręcać kran podczas szczotkowania zębów czy namydlania rąk. Nasze wysiłki w tym zakresie, wspomogą również urządzenia oszczędzające wodę, np. perlator napowietrzający do baterii. Na rynku dostępne są też cyfrowe prysznice, śledzące pomiar zużywanej wody.

feng shui w łazience
Proj.: Maciej Dyląg, Marta Hausman-Dyląg, Katarzyna Wichary, MMOA; Fot. Janina Tyńska

6. Ład i porządek

Swobodny przepływ energii, tak ważny w feng shui, zagwarantuje nam minimum zbędnych przedmiotów na zewnątrz. Jeśli chcemy, by nasza łazienka była zgodna z chińską filozofią, powinien panować w niej ład i prządek. Im mniej rzeczy zakłóca swobodne krążenie energii, tym lepiej dla nas. Należy zatem zadbać o odpowiednie szafki, które pomieszczą wszystkie kosmetyczne przedmioty, co ułatwi nam też utrzymanie porządku. Ważne jest też, by nie przetrzymywać zepsutych urządzeń elektrycznych jak suszarki, golarki oraz pustych opakowań po kosmetykach.

PRO TIP: Ważne, by rozdzielić w łazience strefy na brudną, do której zaliczamy WC, i czystą, czyli strefę kąpieli. Według zasad feng shui toaleta nie powinna znajdować się na wprost wejścia lub tuż obok niego, by energia nie została spłukana wraz z wodą. Gdy nie mamy innego rozwiązania na rozmieszczenie toalety, możemy pomóc energii, przez zawieszenie lustra, które  przekieruje ją w odpowiednią stronę.  Ważne jest także, by deska sedesowa była zawsze zamknięta.

7. Przepływ energii – lustro

W filozofii feng shui istnieje wiele sposobów wykorzystania luster, ale wszystkie mają ten sam cel – przyciąganie pozytywnej energii. Lustra ułatwiają poruszanie się chi przez dowolną przestrzeń, co generuje szczęście. Najważniejszą zasadą podczas umieszczenia lustra w łazience, jest zainstalowanie go tak, by nie odbijało toalety, ani nie „odcinało” głowy nikomu kto w ni patrzy. Lustro można także przymocować do wewnętrznej strony drzwi łazienki, aby powstrzymać ujemną energię.

feng shui w łazience
proj. Jemioł Conept | wizual: Agata Wojtkowiak

8. Rosliny

Łazienka w feng shui często uważana jest za miejsce, w którym źródła energii są tracone ze względu na mnogość odpływów i swobodny przepływ żywiołu wody. Zgodnie z założeniami filozofi, rośliny mają zdolność do odnawiania, uzupełniania i równoważenia tych strat. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, by znalazła się tam żywa zieleń, która wpłynie na utrzymanie harmonii we wnętrzu.

Dlaczego warto trzymać rośliny w łazience?

feng shui w łazience
Proj.: Magdalena Mikołajczyk, Daria Żeromska i Małgorzata Rosińska

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Daniel Kwiatkowski

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Krzysztof Majerski

Specjalista // Ogrzewanie, wentylacja
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Wojciech Mantur

Specjalista // Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków