Aranżacja sypialni - 7 grzechów głównych

7 grzechów głównych w aranżacji sypialni

Od ilości i jakości snu zależy nasze samopoczucie, zdrowie, humor, wygląd… nie bez powodu tyle mówi się o czynnikach wpływających na komfort snu, albo tych utrudniających wypoczynek. W dzisiejszym wpisie zebraliśmy 7 grzechów głównych w aranżacji sypialni. Unikając tych wnętrzarskich wpadek możecie być bardziej niż pewni, że sypialnia będzie Waszym ulubionym miejscem w domu a jakość życia wskoczy na wyższy poziom. Zapraszamy!

 

1. Źle zaprojektowane oświetlenie

To nie sen! Aranżacja sypialni może pójść jak z płatka. Wystarczy poznać kilka zasadniczych cech dobrze urządzonej sypialni. Na pierwszy ogień pójdzie odpowiednio zaprojektowane oświetlenie, które szczególnie w sypialni ma ogromne znaczenie. 

Kardynalnym błędem jest planowanie tylko jednego punktu światła w całej sypialni. Jeszcze większy dramat rozgrywa się, gdy uznamy że zimna barwa światła jest doskonałym pomysłem. Niestety, o ile w biurowcach zdaje egzamin, o tyle w sypialni zamiast wprowadzać nas w błogi stan relaksu, będzie pobudzać do działania.

 

Najodpowiedniejsza barwa światła w sypialni plasuje się pomiędzy 2700 – 3000 K. Jest to żółte, żywe światło. Inną ciekawą możliwością są retro źródła światła o barwie 2200 K, które pięknie budują nastrojowy klimat.

 

Sypialnia w kolorze Classic Blue
Sypialnia w kolorze Classic Blue | proj. Monika Ziętarska

 

Innym ważnym czynnikiem jest samo rozmieszczenie opraw. Oprócz oświetlenia ogólnego, powinniśmy zadbać o dodatkowe punkty światła. Z takim podejściem możemy mieć pewność, że każda strefa będzie odpowiednio oświetlona a co najważniejsze będziemy mogli uzyskać taki klimat, na jakim nam aktualnie zależy. Decydując się na ściemnialne źródło światła, możemy mieć jeszcze większy wpływ na nastrój panujący we wnętrzu.

 

OŚWIETLENIE W SYPIALNI – PRAKTYCZNY PORADNIK Z MASĄ INSPIRACJI

 
proj. Kando Architects
proj. Kando Architects

 

2. Byle jaki materac

Błędem, jakiego szybko będziemy żałować jest zły materac. Bądź co bądź, to nie łóżko ale właśnie materac jest najważniejszą częścią składową strefy snu. Jeśli zdamy sobie sprawę, że sen zajmuje ok. 1/3 naszego życia, tym bardziej poczujemy się zobligowani zadbać o jego jakość. 

Jak w każdym przypadku, w tym również najważniejszym czynnikiem wpływającym na nasz wybór, są osobiste preferencje. Do wyboru mamy materace piankowe oraz sprężynowe (te pierwsze cieszą się większą popularnością). Inne kwestie, które warto wziąć pod uwagę to zastosowanie technologii utrzymującej optymalną temperaturę oraz cyrkulacja powietrza, która zastosowana w odpowiedni sposób, znacznie zwiększa higienę snu.

 

Dobrze dobrany materac zapewnia bezpieczne podparcie kręgosłupa i idealnie dopasowuje się do naturalnych krzywizn ciała. Nie powinien być, ani zbyt twardy, ani zbyt miękki, gdyż obie te sytuacje powodują deformacje i skrzywienie kręgosłupa. W efekcie mogą pojawić się bóle pleców, czy pogorszenie krążenia krwi.

 

Sypialnia w subtelnych pastelach | proj. Mana Design, zdj. Fotomohito
Sypialnia w subtelnych pastelach | proj. Mana Design, zdj. Fotomohito
proj. LOQM, zdj. Tom Kurek
proj. LOQM, zdj. Tom Kurek

 

3. Zbyt krzykliwe kolory

Na nasze samopoczucie mają wpływ między innymi bodźce wizualne. Dlatego tak ważny jest całościowy projekt wnętrza, na który składają kolory, kształty, faktury, światło, rozmieszczenie mebli i innych sprzętów / dekoracji.

Urządzając sypialnię powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na kolorystykę, bowiem tylko nieliczne barwy sprawdzą się w jej aranżacji. Najważniejszymi czynnikami decydującymi o adekwatności koloru są intensywność oraz ton. W sypialni sprawdzają się ciepłe tony nadające wnętrzu przytulny charakter. Nie zdadzą egzaminu wściekłe neony, które zamiast wprawiać nas w stan spoczynku, mogą niepotrzebnie rozpraszać a nawet drażnić.

W sypialni doskonale odnajdzie się biel (ale nie w przesadnej ilości), szarości, wszelkiego rodzaju pastele, niebieskości, beże, karmele, delikatne róże i korale.

 

proj. PB Studio
proj. PB Studio
Połączenie zgniłej zieleni i koralowego różu w sypialni (proj. Hyz Projektuje, zdj. Kąty Proste)
Połączenie zgniłej zieleni i koralowego różu w sypialni (proj. Hyz Projektuje, zdj. Kąty Proste)

 

 

Poniżej propozycja kilku odcieni z kolekcji Pantone Spring/ Summer 2020, które naszym zdaniem doskonale wpiszą się w aranżację sypialni. 

 

 
Kolory z palety Pantone Spring / Summer 2020, które doskonale odnajdą się w aranżacji sypialni
Kolory z palety Pantone Spring / Summer 2020, które doskonale odnajdą się w aranżacji sypialni

 

4. Chaos

Nic tak nie drażni jak chaos – brak harmonii, zbyt duża ilość bibelotów, bałagan. Zadbajmy zatem o to, aby w naszej sypialni zapanował ład i porządek. W przypadku tego pomieszczenia, zawsze sprawdza się modernistyczna zasada „mniej znaczy więcej”. Dlatego w naszej sypialni niech znajdą się tylko niezbędne meble i przedmioty. W tak urządzonym wnętrzu łatwiej o relaks. 

Powiązanym z tym podpunktem czynnikiem jest dbanie o ogólny wystrój wnętrza. Pamiętajmy – ładna pościel, nawet spryskana mgiełką lawendową, klimatyczne świece, miłe w dotyku pledy, dywaniki i jaśki – to wszystko wpływa nie tylko na warstwę wizualną wnętrza, ale też na nasz komfort. W tym przypadku powinniśmy stawiać go na pierwszym miejscu. 

 

Przytulna sypialnia – jak urządzić krok po kroku

 

proj. Grupa NONO, zdj. www.niewformie.pl
proj. Grupa NONO, zdj. www.niewformie.pl
design: Karolina Karczewska, photos: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito
design: Karolina Karczewska, photos: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito

5. Niefunkcjonalnie

Brakuje Ci dodatkowej lampki przy łóżku? Musisz co wieczór rzucać monetą, kto gasi światło, bo włącznik jest tylko jeden i znajduje się przy drzwiach? Telefon ładujesz w drugiej części pomieszczenia, bo nie masz kontaktu przy łóżku? Twoje ubrania dumnie eksponują wdzięki w całym mieszkaniu, bo masz za małą szafę w sypialni? To tylko niektóre błędy świadczące o tym, że Twoja sypialnia nie spełnia podstawowych funkcji. 

Dlatego tak ważne jest, aby już w fazie projektowania przewidzieć i zaplanować wszystkie niuanse. Te, mogłoby się wydawać mało znaczące detale, w codziennym życiu, jeśli są źle zaprojektowane, potrafią dawać się we znaki.

 

Nawet najmniejsza sypialnia powinna być funkcjonalnie urządzona | proj. Mana Design, zdj. Tom Kurek
Nawet najmniejsza sypialnia powinna być funkcjonalnie urządzona | proj. Mana Design, zdj. Tom Kurek
proj. Mana Design, zdj. Tom Kurek
proj. Mana Design, zdj. Tom Kurek

 

6. Brak roślin

Jeśli uważasz swoją sypialnię za skończone dzieło, zanim z dumą poklepiesz się po ramieniu, rozejrzyj się wkoło jeszcze raz i zwróć uwagę czy w Twoim wnętrzu znalazło się miejsce na rośliny. Jeśli w oczy nie rzucił Ci się żaden zdrowy okaz, prawdopodobnie jeszcze nie obiło Ci się o uszy to, jakie właściwości mają niektóre gatunki. Jedne oczyszczają powietrze, jeszcze inne poprawiają nastrój. Wszystkie przybliżają nas do natury, tym samym – my patrząc na zielone możemy redukować stres, relaksować się a dbając o nie, obcujemy z naturą nawet w domowym zaciszu. 

 
proj. luumo., zdj. Tom Kurek
proj. luumo., zdj. Tom Kurek

 

7. Zapominanie o własnych potrzebach

Planując własną sypialnię wertujesz portale społecznościowe i katalogi? Cieszymy się, że czerpiesz inspiracje i poznajesz nowe trendy. Jednakże to wcale nie moda, nie gust designera ani popularnej blogerki, powinny w całości determinować wygląd Twojej osobistej sypialni. Dlaczego? Ano właśnie dlatego, że to Twoje osobiste imperium, azyl, wnętrze, które powinno stanowić odbicie Twoich potrzeb.

Lubisz czytać, albo oglądać seriale przed snem? Zaprojektuj własną sypialnię tak, aby było to możliwe. Masz alergię na kurz? To również weź pod uwagę, dobierając tekstylia. Jesteś joginką? Lubisz pracować do późnych godzin, albo odprawiać rytuały spa przed pójściem spać? Pomyśl o sobie i stwórz miejsce pozostające w doskonałej harmonii z Twoją osobowością. 

 

proj. Monika Idzikowska Wnętrza | zdj. Dariusz Majgier
proj. Monika Idzikowska Wnętrza | zdj. Dariusz Majgier
Duże tapicerowane zagłowie sprawdzi się w sypialniach osób lubiących czytać przed snem (proj. Mana Design, zdj. Fotomohito)
Duże tapicerowane zagłowie sprawdzi się w sypialniach osób lubiących czytać przed snem (proj. Mana Design, zdj. Fotomohito)

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków