To nie będzie opowieść o sprawach, które mogą wydarzyć się jedynie w centrum Hollywood. Budowa basenu w domu to inwestycja, która wymaga wiele determinacji, wysiłku oraz oczywiście pieniędzy, ale nie jest niemożliwa do wykonania. Marzy ci się własna pływalnia? Sprawdź, czy jesteś w stanie to marzenie zrealizować!
Basen w domu. Koszty, jak zbudować, galeria zdjęć.
BASEN W MIESZKANIU – ZBĘDNA FANABERIA?
Niektórym może się wydawać, że budowa własnego domowego basenu to jakiś wybryk bogatych krezusów, którzy nie widzą w co ulokować nadwyżki finansowe. Jednak jeśli się zastanowimy przez chwilę, to dojdziemy do wniosku, że sami nie mielibyśmy nic przeciwko, gdyby w naszym mieszkaniu znajdował się choćby mały basenik, gdzie moglibyśmy swobodnie popływać z dala od ciekawskich oczu gapiów, których pełno na publicznych basenach. Zero kolejek, żadnego tłoku, brak obaw o higienę danego miejsca, możliwość popływania niemal o każdej porze dnia i nocy – brzmi pięknie, prawda?
JAK ZBUDOWAĆ BASEN?
Pierwsza zasada: Pomyśl o tym, zanim wybudujesz dom. To dość znacząco obniży koszty związane z dostosowaniem istniejących pomieszczeń, ale także dobudową dodatkowych, jeśli nie ma możliwości zastosowania basenu w obecnej konfiguracji.
Druga zasada: Określ z czego ma być wykonana niecka basenu. Istnieją firmy, które wykonują niecki np. z włókna szklanego i dostarczają jako gotowy produkt do zainstalowania. Jednak jeśli adaptujemy pomieszczenie, to jedynym sposobem będzie wykonanie takiej niecki np. przy pomocy płytek basenowych. Oczywiście przedtem rozprowadzamy cały niezbędny system rur, w tym system uzdatniania wody.
Trzecia zasada: Zbuduj pomieszczenie techniczne. Bez tego nie ma mowy o budowie prywatnego basenu w domu. Całe oprzyrządowanie, które będzie zajmowało się obsługą naszego basenu powinno znajdować się w jednym, specjalnie wydzielonym i monitorowanym pomieszczeniu, co da nam ten komfort, że w przypadku awarii, będziemy w stanie ją szybko usunąć.
Czwarta zasada: Zadbaj o „ekosystem”. Tam gdzie jest dużo wody, tam szczególną uwagę musimy zwrócić na użyte do budowy materiały oraz odpowiednie systemy wentylacyjne. które pomogą utrzymać w pomieszczeniu domowego basenu odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza.
Piąta zasada: Zabezpieczeń nigdy dość! Szczególnie jeśli chodzi o tak nietypową inwestycję jeśli chodzi o basen w domu. Nie warto oszczędzać na systemach monitorujących stan infrastruktury basenowej, jakości wody (oraz powietrza w pomieszczeniu), a także na instalacjach odprowadzających wodę z naszego basenu. Każda nie wykryta w porę awaria może wiązać się później z dość znacznymi kosztami jej naprawy.
ILE KOSZTUJE BASEN W DOMU?
Brak jednoznacznych informacji na ten temat, głównie z powodu dosyć niskiej popularności takich rozwiązań w Polsce. Należy także wziąć pod uwagę, że koszt budowy domowego basenu jest zależna od jego pożądanej wielkości, konieczności adaptacji pomieszczeń pod budowę i rozwiązań projektowych. Wg znalezionych w internecie informacji na ten temat szacuje się, że na wybudowanie basenu o szerokości około 3,5 m, długości około 10 m i głębokości 1,5 m, wraz z zapleczem technicznym i całym „ekosystemem”, trzeba wydać w granicach 150 tys. zł. Do tego należy dodać koszty eksploatacyjne (ogrzewanie, filtrowanie, etc), których wysokość może sięgać 8 tys. zł rocznie.
Należy jednak pamiętać, że koszty mogą zmieniać się w zależności od użytych materiałów do budowy basenu, zastosowanej instalacji i źródeł energii (modne jest stosowanie paneli słonecznych, które zmniejszają koszty eksploatacji). Aby dokładniej określić koszt konkretnego domowego basenu, niezbędne jest wykonanie indywidualnej wyceny takiej inwestycji.
BASEN W DOMU – GALERIA INSPIRACJI
Na koniec prezentujemy to, co wielu ciekawi pewnie najbardziej, czyli „jak to wszystko wygląda w rzeczywistości?”. Oto krótka galeria z ciekawymi rozwiązaniami aranżacyjnymi z zastosowaniem prywatnej pływali w domu, która rozbudza wyobraźnię.
Chcielibyście mieć swój własny basen w domu?