Czerwona cegła jest materiałem używanym w architekturze od wieków. Najbardziej kojarzymy ją z mrocznym gotykiem i oczywiście stylem industrialnym, który miał swoje początki w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w opuszczonych fabrykach. Choć najchętniej widzimy ją w okazałych loftach, a nawet budynkach katedr i kościołów, to mam wrażenie, że w ostatnich latach czerwona cegła zadomowiła się w naszych czterech kątach na dobre. W dzisiejszym wpisie udowadniamy, że ten trend ma naprawdę silne podstawy do tego, aby zostać z nami na dłużej, ponieważ nie dość, że wprowadza do wnętrza awangardowy charakter, to jeszcze jest na tyle uniwersalny, że sprawdzi się w prawie każdej stylistyce i w każdym rodzaju wnętrza. Zapraszam do wpisu pełnego ceglanych inspiracji!
Czerwony jak cegła… Kto musi ją mieć?
Czerwony jest kolorem przywołującym naprawdę skrajne emocje. Jednym kojarzy się z agresją, drugim z erotyzmem, a jeszcze innym z władzą. Tak czy owak, każdy odcień czerwieni w zbliżającym się 2018 roku będzie bardzo pożądany we wnętrzach – rdzawy ton czerwonej cegły również! Jednakże chyba nikt nie potrzebuje pretekstu do zastosowania tego materiału wykończeniowego w swoich czterech kątach, bowiem pokochaliśmy go jak jeden brat i nic nie zapowiada upadku tego trendu.
Być może posądzicie nas o odgrzewanie starych kotletów, bo czerwona cegła króluje we wnętrzach już od kilku lat, ale… wiemy, że nadal poszukujecie inspiracji z nią w roli głównej, a także informacji dotyczących aranżacji, dlatego dziś ten temat poruszam oraz przedstawiam najciekawsze projekty polskich architektów, w których ten materiał został wpleciony w aranżację po mistrzowsku.
Burzymy mury stereotypów dotyczących aranżacji z czerwona cegłą
Większości czerwona cegła kojarzy się z loftami i ogólnie industrialnym klimatem… i nie ma w tym nic dziwnego. Ten materiał w takich wnętrzach prezentuje się szalenie dobrze, ale proszę, aby to przekonanie nie tworzyło w Waszych głowach obiekcji przed zastosowaniem czerwonej cegły chociażby w mieszkaniu w bloku… w stylu skandynawskim. A co? Jak szaleć to szaleć.
Poniższe projekty stworzone przez architektów z naszego podwórka są na to wspaniałym dowodem i pokazują więcej niż tysiąc słów!
Czerwona cegła jest bardzo uniwersalnym materiałem – sprawdzi się w niemalże każdej stylistyce.
Przy mniejszym metrażu czerwoną cegłę najlepiej stosować tylko na niewielkich fragmentach ścian, ponieważ użyta w nadmiarze może niestety zabrać nam trochę miejsca w efekcie optycznie je pomniejszając.
Cegła nie jedno ma imię
Uniwersalność cegły przejawia się nie tylko w możliwości wykorzystania jej w różnych stylach i metrażach, ale przede wszystkich w tym, że możemy ją zastosować w różnych pomieszczeniach, a praktycznie w każdym: w kuchni, salonie, przedpokoju, na klatce schodowej, w jadalni, a nawet w łazience.
Cegła jest wyjątkowo trwałym materiałem – jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i ogień. Pamiętajmy tylko o tym, aby nie stosować jej w miejscach, w których mogłaby być narażona na częstą styczność z wodą, na przykład po prysznicem, ponieważ może to doprowadzić do powstania nieestetycznych białych zacieków.
Obecnie są na rynku możemy znaleźć naprawdę różne rodzaje cegieł (od tego jaką wybierzemy, zależy jej trwałość). Ponadto możemy zdecydować się na ceglane płytki, a nawet tapetę imitującą ten wzór. Pamiętajcie jednak o tym, że najlepiej wygląda wtedy, gdy jest jak najbardziej autentyczna. Nierównomierna faktura, obdrapania i naturalny rdzawy kolor – to te cechy sprawiają, że cegła prezentuje się dobrze we wnętrzu. Oprócz gotowych produktów, możemy zdecydować się podczas remontu na odkrycie kilku warstw tynku i odkrycie ceglanej ściany, jeśli takowa występuje (najczęściej w loftach i starych kamienicach). W takiej sytuacji pamiętajcie o zaimpregnowaniu ściany odpowiednim impregnatem!
Innym zaletami tego materiału wykończeniowego jest dobra izolacja (latem możemy spodziewać się pożądanego chłodu w pomieszczeniu, zimą – ciepła, ponieważ długo je utrzymuje). Dodatkowo doskonale wycisza, nie blaknie z biegiem lat i jest łatwa w utrzymaniu w czystości.
Ostatnio dodane
Odpowiednim oświetleniem jesteśmy w stanie wydobyć prawdziwe piękno i potencjał aranżacyjny czerwonej cegły.
Ostatnio dodane
Ciekawą alternatywą dla czerwonej cegły na ścianach są płytki podłogowe imitujące ten materiał (przedstawione poniżej są w ofercie marki Aparici dostępnej w naszych showroomach). Co sądzicie o takim pomyśle? My jesteśmy zachwyceni!