Jak dobrać odpowiedni dywan do wnętrza?
Sofy Sits dostępne w Internity Home i Prodesigne

Jak dobrać odpowiedni dywan do wnętrza?

Zwolenników dywanów jest tyle samo, co ich przeciwników. Dla jednych jest ważny ze względu np. na funkcję dekoracyjną, inni widzą go jako siedlisko roztoczy i kurzu. Również amatorzy stylu minimalistycznego często rezygnują z jego posiadania. Za to osoby ceniące sobie ciepło i przytulność w swoich czterech kątach, nie wyobrażają sobie bez niego swojego wnętrza. W najnowszych trendach dywan zmienił swoje znaczenie. Z pewnością każdy z nas pamięta ogromne dywany o „orientalnych” wzorach w domach naszych babć i dziadków, zakrywające niemal całą powierzchnię podłogi. Obecnie chętniej wybieramy te małe, o różnych kształtach, z długim włosiem czy tkane na płasko. Wybór jest ogromny. Również ich wzory, grafiki i barwy potrafią przyprawić o zawrót głowy. Dziś jednak nie o tym, gdyż kolor i wzór dywanu to kwestia indywidualnego doboru do danej aranżacji. Poniżej chcemy przedstawić Wam podstawowe porady dotyczące odpowiedniego doboru rozmiaru i ułożenia dywanu do wnętrza. Zapraszamy!

Dywan Mooqo w salonie Internity Home
Dywan Mooqo

Dywan do wnętrza – na co zwrócić uwagę?

Wielkość dywanu, który będzie odpowiedni zależy głównie od:


  • wielkości pomieszczenia
  • układu mieszkania (przestrzenie otwarte czy zamknięte)
  • sposobu ustawienia mebli (pod ścianą lub centralnie w przypadku salonu)

 

Sofy Sits dostępne w Internity Home i Prodesigne
mooqo
Dywan Mooqo

Salon

Do małych i zamkniętych pomieszczeń wybierzmy mały, dekoracyjny dywan, który umieścimy pod stolikiem kawowym. Powszechne zasady mówią, że taki dywan wygląda na nieodpowiednio dopasowany. Faktycznie, jest to prawda w przypadku dużych i przestrzennych wnętrz. Jeśli jednak nasze mieszkanie jest niewielkie, duży model optycznie jeszcze je pomniejszy. Dlatego nie przekreślajmy tego rozwiązania, a do dużych salonów lub mieszkań zaplanowanych na otwartym planie, polecamy te większe egzemplarze. Wtedy obowiązują dwie zasady:

  • Jeśli kanapa stoi pod ścianą, ważne jest, aby jej frontowe nogi stały na dywanie, przy zachowaniu 20-40 cm odstępu między wypoczynkiem a ścianą. 
  • Jeśli zestaw wypoczynkowy ustawiony jest centralnie w pomieszczeniu lub w otwartej przestrzeni, to meble całościowo powinny znaleźć się na dywanie.

 

proj. Maciej Bogaczewicz
Metamorfoza 38-metrowego mieszkania
Dziurdzia Projekt

salon

dywan - przykład

Jadalnia

W przypadku małego metrażu lepiej całkowicie zrezygnować z dywanu w jadalni. Jeśli dysponujemy jednak pokaźnym apartamentem czy domem, to decydując się na niego pamiętajmy o zachowaniu przynajmniej jednego metra marginesu wokół mebli. Jeśli o tym zapomnimy, to siadając do stołu nogi krzeseł będą zahaczać o kant dywanu, co może okazać się bardzo irytującym detalem.

jadalnia

Sypialnia

Dywan w sypialni posiada, oprócz dekoracyjnej, jeszcze jedną, zasadniczą funkcję. Mianowicie, ułatwia poranne wstawanie w chłodne jesienne czy zimowe poranki. Dlatego ważne jest usytuowanie dywanu tak, by każda z osób wstających z łózka mogła na nim swobodnie stanąć. Powinien też wystawać poza obrys szafek nocnych. Nie muszą one stać bezpośrednio na dywanie. W większej sypialni dywan może też wystawać z przodu łóżka, w mniejszym pomieszczeniu nie jest to wskazane. 

 

Dywan do wnętrza
Dywan do wnętrza

Proj. LOFTSTUDIO arch. wnętrz Irena Lang
Proj. LOFTSTUDIO arch. wnętrz Irena Lang
Wybieramy dywan do wnętrza | Meble na zdjęciu - marka Arketipo
Wybieramy dywan do wnętrza | Meble na zdjęciu – marka Arketipo

Pozostają jeszcze pewne ogólne i uniwersalne kwestie. W ułożeniu naszego dywanu powinniśmy brać pod uwagę to, w jakiej odległości od drzwi się znajdzie. Musimy zmierzyć promień otwarcia, który pokrywa się z szerokością drzwi, i umieścić dywan tak, aby umożliwić ich swobodne otwieranie. Co więcej, jeżeli mamy piękną podłogę, to nie powinniśmy całej jej zakrywać, gdyż może świetnie podkreślić dywan. 

 

Zobacz też: MOOQO – NOWOCZESNE DYWANY, KTÓRE NA NOWO DEFINIUJĄ CHARAKTER PODŁOGI

 

Zapytaj naszego specjalistę >>

 

Rzecz jasna, ile ludzi, tyle dywanowych preferencji. Niektórzy traktują dywan jako gadżet, który jedynie dopełnia wystrój wnętrza, innym natomiast bardziej zależy na funkcjonalności. Osobiste upodobania i nasz własny komfort powinny pozostać na pierwszym miejscu. Przedstawione przez nas zasady mogą posłużyć jako wskazówki w doborze odpowiedniego dywanu tym, którzy ciągle wahają się przy podjęciu decyzji. 

 

Zapytaj // naszego eksperta

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków