Czerwona cegła we wnętrzach - propozycje aranżacji
czerwona cegła
proj. Anna Maria Sokołowska, zdjęcie: Fotomohito

Czerwona cegła we wnętrzach – propozycje aranżacji

Czerwona cegła jest materiałem używanym w architekturze od wieków. Najbardziej kojarzymy ją z mrocznym gotykiem i oczywiście stylem industrialnym, który miał swoje początki w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w opuszczonych fabrykach. Choć najchętniej widzimy ją w okazałych loftach, a nawet budynkach katedr i kościołów, to mam wrażenie, że w ostatnich latach czerwona cegła zadomowiła się w naszych czterech kątach na dobre. W dzisiejszym wpisie udowadniamy, że ten trend ma naprawdę silne podstawy do tego, aby zostać z nami na dłużej, ponieważ nie dość, że wprowadza do wnętrza awangardowy charakter, to jeszcze jest na tyle uniwersalny, że sprawdzi się w prawie każdej stylistyce i w każdym rodzaju wnętrza. Zapraszam do wpisu pełnego ceglanych inspiracji!

 

czerwona cegła
Hol | proj. Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz (zdjęcie: fotomohito)

 

Czerwony jak cegła… Kto musi ją mieć?

Czerwony jest kolorem przywołującym naprawdę skrajne emocje. Jednym kojarzy się z agresją, drugim z erotyzmem, a jeszcze innym z władzą. Tak czy owak, każdy odcień czerwieni w zbliżającym się 2018 roku będzie bardzo pożądany we wnętrzach – rdzawy ton czerwonej cegły również! Jednakże chyba nikt nie potrzebuje pretekstu do zastosowania tego materiału wykończeniowego w swoich czterech kątach, bowiem pokochaliśmy go jak jeden brat i nic nie zapowiada upadku tego trendu. 

Być może posądzicie nas o odgrzewanie starych kotletów, bo czerwona cegła króluje we wnętrzach już od kilku lat, ale… wiemy, że nadal poszukujecie inspiracji z nią w roli głównej, a także informacji dotyczących aranżacji, dlatego dziś ten temat poruszam oraz przedstawiam najciekawsze projekty polskich architektów, w których ten materiał został wpleciony w aranżację po mistrzowsku.

 

Trendy: czerwień we wnętrzach!

 

proj. Mikołajska Studio
proj. Mikołajska Studio

 

Burzymy mury stereotypów dotyczących aranżacji z czerwona cegłą

Większości czerwona cegła kojarzy się z loftami i ogólnie industrialnym klimatem… i nie ma w tym nic dziwnego. Ten materiał w takich wnętrzach prezentuje się szalenie dobrze, ale proszę, aby to przekonanie nie tworzyło w Waszych głowach obiekcji przed zastosowaniem czerwonej cegły chociażby w mieszkaniu w bloku… w stylu skandynawskim. A co? Jak szaleć to szaleć.

Poniższe projekty stworzone przez architektów z naszego podwórka są na to wspaniałym dowodem i pokazują więcej niż tysiąc słów! 

Czerwona cegła jest bardzo uniwersalnym materiałem – sprawdzi się w niemalże każdej stylistyce. 

 

Połączenie szarości z brązem i cegłą – kilka propozycji architektów

 

Przy mniejszym metrażu czerwoną cegłę najlepiej stosować tylko na niewielkich fragmentach ścian, ponieważ użyta w nadmiarze może niestety zabrać nam trochę miejsca w efekcie optycznie je pomniejszając. 

 

Jak urządzić małe mieszkanie? Przedstawiamy najlepsze projekty

 

proj. lummo.
proj. lummo.
Łazienka w stylu retro ze ścianą z czerwonej cegły | proj. emDesign
Łazienka w stylu retro ze ścianą z czerwonej cegły | proj. emDesign
Czerwona cegła w nowoczesnym wnętrzu | proj. Mikołajska Studio
Czerwona cegła w nowoczesnym wnętrzu | proj. Mikołajska Studio
Styl industrialny | proj. Soma Architekci Joanna Rochowska-Mazur, Wojciech Mazur
Styl industrialny | proj. Soma Architekci Joanna Rochowska-Mazur, Wojciech Mazur

 

Cegła nie jedno ma imię

Uniwersalność cegły przejawia się nie tylko w możliwości wykorzystania jej w różnych stylach i metrażach, ale przede wszystkich w tym, że możemy ją zastosować w różnych pomieszczeniach, a praktycznie w każdym: w kuchni, salonie, przedpokoju, na klatce schodowej, w jadalni, a nawet w łazience. 

Cegła jest wyjątkowo trwałym materiałem – jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i ogień. Pamiętajmy tylko o tym, aby nie stosować jej w miejscach, w których mogłaby być narażona na częstą styczność z wodą, na przykład po prysznicem, ponieważ może to doprowadzić do powstania nieestetycznych białych zacieków. 

 

Wybieramy płytki do małej łazienki

 

Łazienka z nutą industrialnego klimatu | proj. Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz
Łazienka z nutą industrialnego klimatu | proj. Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz (zdjęcie: fotomohito)

 

Obecnie są na rynku możemy znaleźć naprawdę różne rodzaje cegieł (od tego jaką wybierzemy, zależy jej trwałość). Ponadto możemy zdecydować się na ceglane płytki, a nawet tapetę imitującą ten wzór. Pamiętajcie jednak o tym, że najlepiej wygląda wtedy, gdy jest jak najbardziej autentyczna. Nierównomierna faktura, obdrapania i naturalny rdzawy kolor – to te cechy sprawiają, że cegła prezentuje się dobrze we wnętrzu. Oprócz gotowych produktów, możemy zdecydować się podczas remontu na odkrycie kilku warstw tynku i odkrycie ceglanej ściany, jeśli takowa występuje (najczęściej w loftach i starych kamienicach). W takiej sytuacji pamiętajcie o zaimpregnowaniu ściany odpowiednim impregnatem!

Innym zaletami tego materiału wykończeniowego jest dobra izolacja (latem możemy spodziewać się pożądanego chłodu w pomieszczeniu, zimą – ciepła, ponieważ długo je utrzymuje). Dodatkowo doskonale wycisza, nie blaknie z biegiem lat i jest łatwa w utrzymaniu w czystości. 

Top 5 najlepszych projektów kawalerek

proj. Blackhaus
proj. Blackhaus
proj. emDesign
proj. emDesign
proj. lummo.
proj. lummo.

Drewniana podłoga jest doskonałym uzupełnieniem czerwonej cegły

 

Odpowiednim oświetleniem jesteśmy w stanie wydobyć prawdziwe piękno i potencjał aranżacyjny czerwonej cegły. 

 

proj. emDesign
proj. emDesign
proj. Mint & Brisk
proj. Mint & Brisk
proj. Hola Design
proj. Hola Design
Eklektyczna kuchnia | proj. Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz
Eklektyczna kuchnia | proj. Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz (zdjęcie: fotomohito)

Szare płytki, drewno i czerwona cegła to doskonałe trio

 

Ciekawą alternatywą dla czerwonej cegły na ścianach są płytki podłogowe imitujące ten materiał (przedstawione poniżej są w ofercie marki Aparici dostępnej w naszych showroomach). Co sądzicie o takim pomyśle? My jesteśmy zachwyceni!

 

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków