Czy warto zatrudnić architekta? Jaka jest jego rola? O(d)powiadamy!

Czy warto zatrudnić architekta? Jaka jest jego rola? O(d)powiadamy!

Czy warto zatrudnić architekta?

Mam wrażenie, że każdy sceptyk, który choć przez chwilę pomyślał, że skorzysta z jego pomocy, od razu zaczął przeliczać metry kwadratowe swojego domu przez pierwszą lepszą stawkę, która wyskoczyła mu po zapytaniu wszechwiedzącego wuja o to ”ile bierze architekt za metr kwadratowy?”. A czy ktoś choć raz pomyślał o oszczędności swojego czasu, albo o zdrowiu psychicznym, które można mocno nadwyrężyć jeśli nie ma się doświadczenia w pracy z wykonawcami? I czy wreszcie ktoś może przestać przeliczać ich pracę przez metry kwadratowe i postrzegać ich jako artystów z głowami w chmurach? A nawet jeśli, to… musicie wiedzieć, że w tych głowach czai się (mówimy o profesjonalistach) analityk, ekonomista, psycholog, negocjator, organizator, pomysłodawca i wiele, wiele innych, dlatego moim zdaniem warto „zainwestować” swoje pieniądze w architekta. W zamian otrzymujemy nie tylko projekt, ale też swojego rodzaju wartość dodaną.

 

Czy warto zatrudnić architekta?
Czy warto zatrudnić architekta?

Architekt na wagę złota

Tak jak już zasygnalizowałam powyżej, współpraca z architektem to nie tylko projekt. To również wartość dodana. Co zatem dostajemy oprócz pięknego wnętrza? Moim zdaniem ono jest tylko wisienką na torcie całej współpracy. Po drodze architekt staje się:

1) WIZJONEREM I PSYCHOLOGIEM

Podczas spotkań (często odbywają się one tylko on – line) dobry architekt wchodzi wgłąb Twojego umysłu, po to aby stworzyć wnętrze skrojone na miarę Twoich potrzeb (nawet tych ukrytych). Wszystko po to, aby na początku stworzyć wizualizację Twojego domu (to jest super, że wcześniej możesz zobaczyć jak będzie wyglądało Twoje wnętrze, po drugie na wizkę łatwiej wprowadzić zmianę niż w rzeczywistych murach), a później Twój wymarzony dom.

Projekt domu to podstawa. Zaufaj mi, jestem architektem!

2) MEDIATOREM

Często słyszy się, że budowa domu / remont jest jednym z największych egzaminów wśród par, a architekt nie dość, że pomoże Wam przez ten cały proces łatwiej przejść, to też często zapobiega rozwodom. 😉 Tak, kością niezgody może stać się nawet zagłówek łóżka. Dobry architekt na pewno zaproponuje takie rozwiązanie, które stanie się cudownym kompromisem.

3) ORGANIZATOREM

To architekt zorganizuje i skoordynuje wszystkie procesy, które będą się działy w ramach prowadzonej inwestycji. Przede wszystkim to on będzie odpowiedzialny za kontakty z wykonawcami – chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego ten aspekt jest taką zaletą. 

4) POMYSŁODAWCĄ

Nikt lepiej niż architekt nie zna się na urządzeniu domu. To banał – wiem, ale naprawdę warto to sobie uzmysłowić. Każdy może zostać bohaterem w swoim domu, a może bardziej „januszem architektury”, ale moim zdaniem naprawdę lepiej jeśli zajmie się tym profesjonalista. On najlepiej zna panujące trendy oraz zasady, dzięki którym życie w Waszym domu będzie przyjemnością, a nie torem przeszkód. 

Zobacz realizacje architektów, które już opublikowaliśmy na łamach naszej strony

5) CZARODZIEJEM

Powiadam Wam, że lepiej zaoszczędzić swój cenny czas, niż pieniądze… choć w ostatecznym rozrachunku może się okazać, że przy współpracy z architektem zyskujemy również pieniądze. Dlaczego? Otóż architekt, który ma doświadczenie i jest od lat na rynku wie najlepiej, gdzie daną rzecz zdobyć najtaniej, znajdzie również tańszą alternatywę wymarzonej lampy, a także jest gwarancją tego, że unikniecie wnętrzarskich wpadek, których naprawa mogłaby potem kosztować krocie. 

Profesjonalny architekt jest też ekonomistą, który dokładnie wyliczy, co ile będzie kosztowało. Warto chyba znać takie informacje, zanim się porwiemy na budowę, albo remont?

Co warto wiedzieć o budowie domu w 2018 roku?

To tylko niektóre zalety współpracy z architektem, choć to wszystko cały czas jest płynne. Architekci ciągle stają przed nowymi wyzwaniami.  Między innymi tego tematu dotykała grudniowa konferencja Element Urban Talks, której mieliśmy zaszczyt być patronami. Zobaczcie ciekawe rozmowy z prelegentami tego wydarzenia.

Jaka jest rola architekta? – Michał Obarzanowski

Kompetencje przyszłości projektantów – Zuzanna Skalska

 

W naszych shooroomach nie tylko kompleksowo wyposażysz wnętrze, ale też odnajdziesz profesjonalną pomoc architekta

 

 

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków