Wiosną podejmujemy najwięcej najwięcej decyzji stricte zakupowych, gdy remontujemy mieszkanie lub dom. Planowanie odbywa się dużo wcześniej, lecz z zakupem czekamy najczęściej do ostatniej chwili wypatrując atrakcyjnych promocji lub przecen, a także – nowości i rzeczy, które są wyjątkowe i unikatowe. Często się zdarza, że pod wpływem impulsu i zachwytu nad napotkanym przypadkowo przedmiotem, zmieniamy swoją pierwotną koncepcję aranżacji danego wnętrza. Taka sytuacja zdarzyła mi się nie dalej jak dwa lata temu, gdy urządzałem swoją łazienkę. Podczas spontanicznego wejścia do jednego z salonów z wyposażeniem, znalazłem wymarzoną umywalkę oraz bardzo profesjonalnego handlowca, który wyjaśnił mi niemal wszystkie różnice między poszczególnymi rodzajami umywalek. Postaram się dzisiaj przekazać wam tę wiedzę. Jak dobrać idealną umywalkę łazienkową?
ZANIM WYBIERZESZ UMYWALKĘ
… zaplanuj kilka rzeczy. Nie warto o takich sprawach decydować na ostatnią chwilę, bo potem możemy żałować wydanych pieniędzy i czasu, który stracimy na montaż/demontaż poszczególnych elementów. Na pewno należy najpierw pomyśleć o tym, w jaki sposób będziemy korzystali z umywalki. Czy będzie to tylko codzienne mycie rąk, zębów i ewentualne golenie się, czy może często zdarza się, że trzeba umyć głowę, albo napełnić wazon z kwiatami (wtedy głębokość umywalki i jej rodzaj może mieć kluczowe znaczenie). Obserwacja codziennych zachowań i jasne określenie oczekiwań co do nowej umywalki pomoże podjąć odpowiednią decyzję co do rodzaju (i często kształtu) jaki powinna ona mieć.
Kolejnym etapem może być określenie budżetu, który możemy przeznaczyć na zakup nowej umywalki. Jak z wieloma innymi rzeczami z wyposażenia wnętrz, także tutaj istnieje balans między jakością a ceną. Produkty wykonane z bardziej wytrzymałych materiałów, lub innowacyjnych i nowatorskich kompozytów (jak słynny już Quaryl od Villeroy&Boch) często wymagają większych nakładów, jednak w zamian otrzymujemy wysokiej jakości niezawodny produkt. To trochę jak z inwestycją w samochód – dobry i odpowiednio serwisowany będzie służył nam przez lata.
UMYWALKA POJEDYNCZA CZY PODWÓJNA?
To temat, który znany jest w szczególności rodzinom, które co dziennie toczą batalię o to, kto pierwszy wstanie rano do łazienki. Tymczasem, jeśli miejsce i rozkład poszczególnych elementów w pomieszczeniu na to pozwala, to nie stoi nic na przeszkodzie, by pomyśleć o dodatkowej umywalce, albo wymianie istniejącej, na większą i szerszą. Dwie umywalki dobrze sprawdzą się, gdy w domu prym wiedzie „wiecznie skłócone” rodzeństwo, któremu pojęcie „dzielenia się” jest obce, i nawet podczas wspólnego mycia zębów, obok kubków, szczoteczek i własnej pasty, życzą sobie posiadania umywalki na wyłączność. To wcale nie tak rzadkie przypadki, jakby się to wydawało.
Dwie umywalki będą pomocne także w małych łazienkach, które pełnią rolę „pomieszczenia wielozadaniowego”, np. podczas robienia prania. W jednej możemy zostawić pranie z wyjątkowo uciążliwymi plamami do namoczenia, w momencie, gdy z drugiej będziemy mogli korzystać do woli.
Jeśli zdecydujemy się na wyposażenie łazienki dwiema umywalkami, musimy zadecydować, czy mają to być dwie identyczne, ustawione obok siebie i podłączone niezależnie do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, czy specjalne, i co raz popularniejsze umywalki podwójne, co raz częściej posiadające wspólny odpływ w celu zredukowania kosztów przyłączenia do dodatkowych instalacji.
A co jeśli zdecydujmy się przy pozostaniu przy jednej umywalce? Na rynku istnieje wiele propozycji dużych, szerokich umywalek o bardzo wyrafinowanych kształtach. To rozwiązanie jest dobre, jeśli chcemy zyskać nieco więcej miejsca powierzchni użytkowej, ale uniknąć podłączania dodatkowych instalacji sanitarnych i dokupowania baterii.
UMYWALKA ŁAZIENKOWA – JEJ RODZAJE I FUNKCJE
Rodzaje umywalek łazienkowych możemy podzielić na kilka podstawowych grup. Najpopularniejsze to umywalki nablatowe, meblowe (wpuszczane) oraz wiszące. Umywalki nablatowe, jak sama nazwa wskazuje, stawiane są na blacie szafki lub podwieszanego blatu łazienkowego. W takich przypadkach syfon jest chowany wewnątrz szafki, lub nieco wystaje pod blatem.
Umywalka wpuszczana jest najczęściej montowana w ten sposób, że jej górna krawędź zrównuje się powierzchnią blatu. Pozwala to na zachowanie większej przestrzeni na zewnątrz, lecz „zabiera” wolne miejsce z wnętrza szafki podumywalkowej. Stosuje się także rozwiązania, w których rant umywalki nieznacznie wystaje ponad powierzchnię blatu szafki. Jednak najczęściej jest to uzasadnione walorami dekoracyjnymi.
Wisząca umywalka jest wciąż bardzo popularnym rozwiązaniem – w szczególności w małych łazienkach, gdzie nie można sobie pozwolić na montaż szafek. Mocuje się ją do ściany, czasem wyposaża w dodatkowy stelaż lub nóżki dekoracyjne. Syfon często też jest ozdobny.
PRZESTRZEŃ PRZY UMYWALCE – O CZYM PAMIĘTAĆ?
Przestrzeń przed umywalką to bardzo ważny aspekt. Specjaliści uważają, że przed umywalką powinno się znajdować minimum od 50 do 70 cm wolnego miejsca, tak abyśmy mogli swobodnie się poruszać podczas codziennych czynności jak mycie zębów czy rąk. Najbardziej popularna umywalka meblowa posiada szerokość 60-70 cm.
W mniejszych łazienkach często stosuje się umywalki o średnicy 40-50 cm. Jednak należy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy: im węższa umywalka, bym powinna być głębsza. To pozwoli na wygodne, i przede wszystkim, mało inwazyjne korzystanie z niej (chociażby dlatego, że woda nie będzie się rozchlapywać z taką łatwością).
WYPOSAŻENIE DO UMYWALKI – JAKIE ZASTOSOWAĆ?
W zależności od rodzaju umywalki, mamy kilka możliwości doposażenia tej strefy łazienki w dodatkowe elementy. Najczęstszym z nich jest podwieszana, lub stawiana, szafka pod umywalkę. Jeśli zdecydowaliśmy się na wariant podblatowy, umywalka wtedy zostanie w takiej szafce schowana (zabierając jednocześnie przestrzeń wewnątrz niej).
Jeśli zaś stawiamy ją na blacie, w tym momencie jedyną rzeczą, która będzie się znajdować wewnątrz, to syfon. Ten zaś, gdy zdecydujemy się na wariant umywalki podwieszanej, powinien przyjąć ozdobną formę, jeśli nie zamierzamy niczym go zasłaniać. Możemy go zakryć za pomocą postumentów (od umywalki do podłogi) lub półpostumentów (kończących się w połowie odległości między umywalką a podłogą). Pamiętajmy , że nasze wnętrza nie tylko powinny być funkcjonalne, ale też maksymalnie ładne – tak, byśmy się dobrze w nich czuli na co dzień.
Bardzo ważnym elementem wyposażenia umywalki jest oczywiście bateria, która wymaga wręcz oddzielnego omówienia, więc tutaj przedstawię tylko problem pokrótce. Baterie dzielimy na stojące i naścienne. Większość baterii stojących montuje się w otworach wybitych w umywalkach. Musimy pamiętać, aby design baterii był odpowiednio dopasowany do stylu umywalki i z nim współgrał.
Obecnie na rynku jest ogromny wybór armatury, więc z dopasowaniem odpowiedniej baterii nie powinno być żadnego problemu. Trzeba przy tym pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy: odległość końca wylewki od dna umywalki powinna wynosić nie mniej niż 15 cm, ale dla pełnej wygody i swobody ruchów, jak doradzał mi wspomniany na początku handlowiec, idealna jest odległość około 25-30 cm.
Jaki rodzaj umywalki macie w swoich łazienkach? Czekamy z niecierpliwością na opinie w komentarzach!
Zapytaj // naszego eksperta
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą