Dom, który nie potrzebuje dodatkowego ogrzewania, wykorzystuje energię z promieniowania słonecznego i mieszkających w nim osób. Nowoczesny, piękny dom….brzmi jak science fiction? Nic bardziej mylnego.
Koncepcja budownictwa pasywnego opiera się w głównej mierze na zminimalizowaniu zużycia energii w trakcie eksploatacji budynku. Wysoka jakość materiałów budowlanych, wymagające parametry izolacyjne przegród zewnętrznych, a także zastosowanie w nim szeregu innowacyjnych rozwiązań to jedne z kluczowych założeń przy wznoszeniu budynków pasywnych.
Głównym celem przyświecającym architektom, projektującym domy pasywne to zaprojektowanie nowoczesnego domu, który musi być atrakcyjny wizualni, jednocześnie spełniający wysokie standardy komfortu, funkcjonalności i bezpieczeństwa.
Dom pasywny a dom energooszczędny
Można zatem śmiało stwierdzić, że dom pasywny jest domem skrajnie energooszczędnym, budowanym z myślą o biernym (pasywnym) pozyskiwaniu energii z otoczenia z odnawialnych źródeł, jak na przykład baterie fotowoltaiczne. Jednym słowem – budownictwo pasywne daje gwarancję niskich kosztów i dodatniego, korzystnego bilansu energetycznego, niezależnie od zmian cen dostawców energii.
Zobacz też – Budowa domu 35 m2 pod klucz za 40 tys. złotych – wywiad z realizatorem projektu
Prosta konstrukcja domu pasywnego to minimalizacja strat ciepła
W budownictwie pasywnym spotyka się zatem najczęściej domy o minimalistycznym, ascetycznym wręcz kształcie, dwu- albo jednokondygnacyjne, niepodpiwniczone. Są to zazwyczaj bryły proste i zwarte, pozbawione łuków, kolumn i innych załamań w planie.
Z czysto energetyczno-ekonomicznego punktu widzenia najbardziej idealnym kształtem dla domu pasywnego byłoby igloo, jednak związane z nim koszty wykonawcze znacznie podwyższyłyby łączny koszt inwestycji.
Odpowiedzialność za środowisko naturalne
Wybór domu pasywnego oznacza inwestycję w poprawę jakości naszego życia.
Ciepły i zdrowy
Żeby dom pasywny nie wychładzał się zimą, potrzebna jest większa niż w przypadku budynków standardowych izolacja termiczna. Należy również jak najbardziej zredukować miejsca, przez które ucieka ciepło. Uszczelnia się więc między innymi gniazdka oraz przestrzenie między framugami okien i futrynami drzwi a ścianami. Bo to, w jakim stopniu dom jest odporny na ucieczkę ciepła, jest jednym z podstawowych czynników decydujących o tym, czy uzyska miano pasywnego. – W tym celu przeprowadza się test szczelności. Normą przy domach pasywnych jest 0,6 1/h – W domu pasywnym trzeba też zadbać o wentylację mechaniczną. Dzięki niej w sposób kontrolowany usuwane jest powietrze nieświeże i zastępowane świeżym. Rekuperacja połączona z gruntowym wymiennikiem ciepła (GWC) może wstępnie podgrzać świeże powietrze na przykład z -18 do 0 stopni C, a następnie podnieść jego temperaturę o kilkanaście stopni.
Oryginalne i niepowtarzalne produkty znajdziecie w naszych salonach
-
Płytki STN Ceramica kolekcja Chic 04
-
Krzesło Pedrali kolekcja Jazz 3716
-
Płytki Tonalite kolekcja Elevenuance Latte
-
Płytki Tonalite kolekcja Elevenuance Salvia
-
Krzesło składane Paged kolekcja ORI A-0005
-
Stół składany Paged kolekcja ORI S-0005
-
Fotel Pianca kolekcja Calatea design Cristina Celestino
-
Płytki L`Antic kolekcja VIRTUAL SQUARE BLACK
-
Płytki STN Ceramica kolekcja Chic 04
-
Krzesło Pedrali kolekcja Jazz 3716
-
Płytki Tonalite kolekcja Elevenuance Latte
-
Płytki Tonalite kolekcja Elevenuance Salvia
-
Krzesło składane Paged kolekcja ORI A-0005
-
Stół składany Paged kolekcja ORI S-0005
-
Fotel Pianca kolekcja Calatea design Cristina Celestino
-
Płytki L`Antic kolekcja VIRTUAL SQUARE BLACK
Nowości od producenta Hushlab - pełną ofertę zobaczysz w naszych salonach!