Dom pasywny, czy się opłaca? | IH - Internity Home
Fot. Schöck

Dom pasywny, czy się opłaca?

Dom, który nie potrzebuje dodatkowego ogrzewania, wykorzystuje energię z promieniowania słonecznego i mieszkających w nim osób. Nowoczesny, piękny dom….brzmi jak science fiction? Nic bardziej mylnego.

 

 

Fot. Schöck
(MIDI Pracownia Architektoniczna)
(MIDI Pracownia Architektoniczna)

Koncepcja budownictwa pasywnego opiera się w głównej mierze na zminimalizowaniu zużycia energii w trakcie eksploatacji budynku.  Wysoka jakość materiałów budowlanych, wymagające parametry izolacyjne przegród zewnętrznych, a także zastosowanie w nim szeregu innowacyjnych rozwiązań to jedne z kluczowych założeń przy wznoszeniu budynków pasywnych.

Głównym celem przyświecającym architektom, projektującym domy pasywne to zaprojektowanie nowoczesnego domu, który musi być atrakcyjny wizualni, jednocześnie spełniający wysokie standardy komfortu, funkcjonalności i bezpieczeństwa.

Dom pasywny
Dom pasywny

Dom pasywny a dom energooszczędny

Dom pasywny to nie to samo, co dom energooszczędny. Obie koncepcje – nawet, jeśli mają jeden, wspólny cel – czyli zminimalizowanie strat ciepła – różnią się od siebie. Podczas gdy do ogrzania domu energooszczędnego potrzeba ok. 40 kWh/(mkw./rok), dom pasywny potrzebuje jej już jedynie 15 kWh/(mkw./rok).

Można zatem śmiało stwierdzić, że dom pasywny jest domem skrajnie energooszczędnym, budowanym z myślą o biernym (pasywnym) pozyskiwaniu energii z otoczenia z odnawialnych źródeł, jak na przykład baterie fotowoltaiczne.  Jednym słowem – budownictwo pasywne daje gwarancję niskich kosztów i dodatniego, korzystnego bilansu energetycznego, niezależnie od zmian cen dostawców energii.

http://grymin-tybulczuk.pl
http://grymin-tybulczuk.pl

Zobacz też – Budowa domu 35 m2 pod klucz za 40 tys. złotych – wywiad z realizatorem projektu

 

Prosta konstrukcja domu pasywnego to minimalizacja strat ciepła

Projekt domu pasywnego powinien opierać się na zwartej, nieskomplikowanej bryle. Aby sprostać wymogom i założeniom domu pasywnego, przyjęło się, że jego bryła powinna mieć jak najprostszy kształt.

W budownictwie pasywnym spotyka się zatem najczęściej domy o minimalistycznym, ascetycznym wręcz kształcie, dwu- albo jednokondygnacyjne, niepodpiwniczone. Są to zazwyczaj bryły proste i zwarte, pozbawione łuków, kolumn i innych załamań w planie.

 

 Z czysto energetyczno-ekonomicznego punktu widzenia najbardziej idealnym kształtem dla domu pasywnego byłoby igloo, jednak związane z nim koszty wykonawcze znacznie podwyższyłyby łączny koszt inwestycji.

 

Odpowiedzialność za środowisko naturalne

 Decydując  się na dom pasywny w realny sposób przyczyniamy się do zminimalizowania emisji do otoczenia substancji zanieczyszczających środowisko. Alternatywne źródła energii pozwalają bowiem zastąpić tradycyjny węgiel, którego spalanie ma negatywny wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy.

Wybór domu pasywnego oznacza inwestycję w poprawę jakości naszego życia.

Warstwa izolacyjna w domach pasywnych gwarantuje utrzymanie stałej, najbardziej optymalnej temperatury, niezwykle istotnej dla naszego samopoczucia.  Charakterystyczne dla budownictwa pasywnego duże okna  zapewniają optymalne nasłonecznienie pomieszczeń, co wraz ze świeżym powietrzem i ciszą,   gwarantuje  dobre samopoczucie i lepszą kondycję zdrowotną domowników.

 

Ciepły i zdrowy

 

Żeby dom pasywny nie wychładzał się zimą, potrzebna jest większa niż w przypadku budynków standardowych izolacja termiczna. Należy również jak najbardziej zredukować miejsca, przez które ucieka ciepło. Uszczelnia się więc między innymi gniazdka oraz przestrzenie między framugami okien i futrynami drzwi a ścianami. Bo to, w jakim stopniu dom jest odporny na ucieczkę ciepła, jest jednym z podstawowych czynników decydujących o tym, czy uzyska miano pasywnego. – W tym celu przeprowadza się test szczelności. Normą przy domach pasywnych jest 0,6 1/h –  W domu pasywnym trzeba też zadbać o wentylację mechaniczną. Dzięki niej w sposób kontrolowany usuwane jest powietrze nieświeże i zastępowane świeżym. Rekuperacja połączona z gruntowym wymiennikiem ciepła (GWC) może wstępnie podgrzać świeże powietrze na przykład z -18 do 0 stopni C, a następnie podnieść jego temperaturę o kilkanaście stopni.

http://roslandomdesign.pl/domy-pasywne

 

 

Szukasz wsparcia przy urządzaniu swojego wnętrza? Chcesz skorzystać ze wsparcia specjalistów? Przyjdź koniecznie do nas – Zobacz adresy ►

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Dariusz Domański

Specjalista // Ogrzewanie, wentylacja
×

Sylwia Matusiak

Specjalista // Podłogi drewniane
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków