Gorące trendy w urządzaniu wnętrz. Mindfulness! | IH - Internity Home

Gorące trendy w urządzaniu wnętrz. Mindfulness!

Teoria uważności w aranżacji wnętrz

Stonowane barwy, proste linie mebli oraz niewielka ilość ozdób i dodatków to minimalizm aranżacyjny. Dla niektórych może brzmieć to trochę ascetycznie, ale tak zaplanowana przestrzeń ma nam pomóc się wyciszyć i dobrze wypocząć. Co więcej, aranżacje utrzymane w duchu mindfulness pozwalają na nieco więcej niż klasyczny minimalizm.

 

Co to jest mindfulness

Znacie ten stan, kiedy wybieracie się na spacer, ale zamiast się zrelaksować i cieszyć piękną pogodą, cały czas jesteś gdzieś myślami, w pracy lub w kuchni i planujesz co będzie jutro na obiad? Bawisz się z dzieckiem, ale właściwie nie ma Cię w tej chwili dla dziecka, bo właśnie układasz w myślach listę spraw do załatwienia jutro? Ile razy szedłeś do drugiego pokoju i po chwili zapominałeś, po co właściwie przyszedłeś? Muszę przyznać, że u mnie jest to dość częste.

Jasny salon z narożnikiem modułowym Nobonobo

Wnioski są proste, niestety nie umiemy się skupić na danej chwili, wciąż wyświetlamy w myślach film o przyszłości lub przeszłości. Styl życia nie ułatwia nam sprawy –  odrywa nas od bycia tu i teraz, oferując rozrywkę dostarczaną natychmiast, jeszcze lepszą, jeszcze bardziej kolorową i w jeszcze większej ilości. W takim kontekście uważność staje się „towarem luksusowym”.

Jak urządzać w zgodzie z mindfulness 

Kwintesencją wnętrza w stylu mindfulness oprócz minimalizmu to również przestrzeń i porządek. Sypialnia powinna być prosta i nieskomplikowana, więc meble i sprzęty należy ograniczyć do niezbędnego, funkcjonalnego minimum. Sprzyja to nie tylko wyciszeniu i skupieniu myśli, ale i utrzymaniu porządku na co dzień.

Apartament na Szczęśliwicach projekt Jacek Tryc

Łazienka w stylu mindfulness 

 Minimalizm polega na świadomym życiu. Chodzi o zrobienie miejsca na to, co naprawdę ważne.  Łazienka jest znakomitą przestrzenią do zaprojektowania jej w tym stylu. Można się w takim wnętrzu całkowicie odprężyć, zrelaksować i wieczorem zapomnieć o całym ciężkim dniu.

Projekt łazienki KUOO ARCHITECTS, Katarzyna Kuo Stolarska | Minimalistyczna łazienka z delikatnie złotą armaturą
Drewniany minimalistyczny dom | Proj: Elementy
Płytki Wow Design kolekcja GEA

CZYM JEST UWAŻNOŚĆ?

Uważność pozwala nam żyć w teraźniejszości, pozwala na bycie obecnym i zauważać własne emocje dużo wcześniej nim zawładną naszym życiem. Możemy skupić się na teraźniejszości i docenić to, co jest wokół nas. Uważność (mindfulness) oznacza także akceptację życia. Nie jesteś krytyczny, kiedy jesteś uważny. Nie oceniasz ani nawet nie podejmujesz decyzji. Uważność polega na otwarciu się na wiele ścieżek dostępnych w życiu i beznamiętnym spojrzeniu na wszystkie dostępne opcje. Dopiero wtedy jesteś my gotowi na podejmowanie właściwych decyzji. 

Pamiętajmy, że każdego ranka – czekają na nas dwadzieścia cztery nowiutkie, jeszcze nie napoczęte godziny – i to od nas zależy co i jak z nimi zrobimy. 

 

„Daj sobie pozwolenie, aby ten moment był dokładnie taki, jaki jest i pozwól sobie być dokładnie taki jaki jesteś.” Jon Kabat -Zinn

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź